Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie działalności gospodarczej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.05.2014

Prowadzę portale internetowe. Umieszczam tam reklamy innych firm (tzw. programy partnerskie – przychód jest liczony proporcjonalnie do ilości kliknięć w hiperłącza lub banery reklamowe). Chciałbym założyć działalność gospodarczą. Proszę o informacje, jakie kroki mam podjąć w tym celu, a przede wszystkim, jaką formę opodatkowania wybrać i jakie kody PKD będą odpowiednie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi w art. 10 ust. 1, iż źródłami przychodów są m.in.:

 

  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • inne źródła.

 

Wspominam o tych źródłach, gdyż zwyczajowo, w zależności od szczegółów działalności, dochody z reklam na stronach internetowych były do nich kwalifikowane.

 

Pan zdecydowany jest już na działalność gospodarczą, pozostaje mi zatem wskazać dla porządku, iż działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

 

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

    – prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

 

Podstawą rejestracji jest od dnia 1 lipca 2011 r. formularz CEIDG-1, będący wnioskiem o rejestrację działalności gospodarczej osób fizycznych, stanowi on również, w podstawowym zakresie, zgłoszenie do ZUS oraz US. Wszelkie informacje znajdzie Pan w tym zakresie na stronie: firma.gov.pl. Możliwe, że konieczna będzie i tak wizyta w urzędzie skarbowym, bowiem procedura „jednego okienka” nie obejmuje np. zgłoszenia do VAT.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Co do wyboru formy opodatkowania kluczowe znaczenie ma wysokość kosztów i potencjalny dochód. Najpopularniejsze formy opodatkowania to ryczałt oraz podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych bądź jako podatek liniowy.

 

Ryczałt przy świadczeniu usług z działu 73 PKWiU nie jest możliwy, bowiem usługi reklamowe, usługi badania rynku i opinii publicznej są wyłączone z opodatkowania w formie zryczałtowanej na skutek umieszczenia ich pod pozycją 34 w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Trudno jednoznacznie orzec, jaką klasyfikację uzyskałyby według PKWiU Pana usługi. Gdyby można było je podciągnąć pod PKWiU 63.12.10.0 – Usługi portali internetowych, opodatkowanie w formie ryczałtu byłoby możliwe. Niemniej jednak w przypadku typowych programów wymiany banerów, reklam, bez ingerencji w nie, możliwa jest klasyfikacja do PKWiU 63.11.30.0 – Sprzedaż czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie (w przypadku właścicieli witryn), co nie wyklucza opodatkowania w formie zryczałtowanej, stawka ryczałtu wyniosłaby tu 8,5%.

 

Jak Pan widzi, klasyfikacja nie jest rzeczą oczywistą, moim zdaniem bez pisemnej informacji, którą wydaje Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, w Pana konkretnej sprawie ryzyko konfliktu z organem jest duże, gdyż stereotyp jest taki, że wszystko, co wiąże się z reklamą, nie może być opodatkowane ryczałtem.

 

Zasady ogólne i skala progresywna oraz podatek liniowy to kolejne sposoby możliwych rozliczeń.

 

Podatek liniowy 19% moim zdaniem jest opłacalny, gdy dochód przekracza w skali roku 90 000 złotych.

 

Innymi słowy, zasady ogólne są korzystniejsze przy wyższych kosztach, ryczałt zaś przy niższych. Przewagą ryczałtu jest również proste rozliczanie, wadą jest, że skoro płaci się go od przychodu, to nawet gdy dochód nie występuje (koszty przewyższają przychód), trzeba go zapłacić.

 

Przypomnę, że zasady ogólne to podatek od dochodu 18% i 32% (po przekroczeniu ponad 85 tys. zł); ryczałt to stawki sztywne od przychodu.

 

Jeden z ekspertów na podobne pytanie odpowiada, iż „nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która forma rozliczenia jest najbardziej opłacalna. Zależy to zawsze od konkretnej sytuacji danego przedsiębiorcy. Gdy Podatnik spodziewa się, że koszty działalności będą duże, powinien wybrać zasady ogólne. Jeżeli priorytetem jest jak najprostsze rozliczenie z urzędem skarbowym, a jednocześnie koszty związane z działalnością będą stosunkowo niewielkie, warto wybrać kartę podatkową lub ryczałt. Należy jednak pamiętać, że decydując się na nie, trzeba płacić podatek nawet wtedy, gdy działalność jest mało zyskowna, a nawet przynosi stratę” [Joanna Jasińska, Vademecum Doradcy Podatkowego; Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.].

 

Pyta Pan również o PKD. Możliwa jest klasyfikacja do np. 63.12.Z – Działalność portali internetowych, jak również moim zdaniem 73.11.19.0 – Pozostałe usługi reklamowe. W Internecie wskazuje się na ogół na 73.12.C – Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet), co jest nieprawidłowe, bowiem podklasa ta nie obejmuje sprzedaży miejsca na reklamę bezpośrednio przez właściciela tego miejsca.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Niezgłoszenie urzędowi skarbowemu przejścia na księgi rachunkowe

Prowadzę działalność gospodarczą. W 2006 roku przekroczyłam dopuszczalny limit dochodów, dlatego też musiałam założyć księgi rachunkowe. Rok później moje obroty spadły, więc od 1 stycznia 2008 r. przeszłam na księgi rachunkowe. Nie zawiadomiłam jednak o tym urzędu skarbowego i teraz mam problem. Jednak z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika jasno, że o zmianie należy powiadomić urząd. Jakie księgi mam prowadzić, by uniknąć kłopotów?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »