Sklep internetowy anulował zamówienie w promocyjnej cenie, co robić?

• Autor: Serwis ePorady24.pl

Zakupiłem w sklepie internetowym towar w promocyjnej cenie (cena normalna była skreślona i obok podana promocyjna). Dokonałem zakupu, otrzymałem ze sklepu maila z potwierdzeniem transakcji. Jako że zamówiłem 8 rzeczy, a oni na stanie mieli jedną, zapytali, czy zaczekam, czy anulować zamówienie. Zdecydowałem się czekać. W międzyczasie dostałem od nich maila, że moja wpłata została zaksięgowana na ich koncie. Ponieważ przesyłka się opóźniała, zadzwoniłem do nich i wtedy usłyszałem, że jeśli chcę otrzymać zakupiony towar, to muszę jednak dopłacić albo anulują zamówienie. Oczywiście się na to nie zgodziłem, anulowali więc zamówienie i zwrócili pieniądze. Proszę mi wyjaśnić w oparciu o przepisy: czy sklep mógł anulować moje zamówienie, bo uznali, że nie chcą sprzedać towaru w cenie promocyjnej? Zakupu dokonałem zgodnie z ich regulaminem i zapłaciłem. Jak walczyć z taką nieuczciwością? W tej chwili wszystkie zdjęcia tego towaru są ze strony usunięte, ale ja zachowałem zrzuty ekranowe.

Sklep internetowy anulował zamówienie w promocyjnej cenie, co robić?

Czy wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny jest ofertą sprzedaży?

Działanie sklepu jest niezgodne z przepisami.

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 543 Kodeksu cywilnego* (K.c.) wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży, a więc wystawienie towaru w sklepie internetowym ze wskazaną ceną stanowi taką ofertę.

„Art. 543. Wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży.

Art. 5431. § 1. Jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca obowiązany jest niezwłocznie wydać rzecz kupującemu, nie później niż trzydzieści dni od dnia zawarcia umowy, chyba że umowa stanowi inaczej.”

Zgodnie z art. 66 K.c. oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. W przypadku umowy sprzedaży będzie to określenie przedmiotu sprzedaży.

„Art. 66. § 1. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.

§ 2. Jeżeli oferent nie oznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia.

Art. 661. § 1. Oferta złożona w postaci elektronicznej wiąże składającego, jeżeli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie.”

Wycofanie się z oferty sprzedaży produktu wystawionego w sklepie internetowym po złożeniu zamówienia przez kupującego

Oświadczenie o przyjęciu może być złożone w sposób dorozumiany, np. przez włożenie produktu do koszyka. Zgodnie jednak z art. 61 oświadczenie jest złożone w chwili, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł on się zapoznać z jego treścią.

„Art.61.§ 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

§ 2. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.”

W omawianym przypadku nie mamy nawet do czynienia z sytuacją, w której nastąpiła pomyłka w podanej cenie, gdyż sklep potwierdził zamówienie, potwierdził również zapłatę oraz gotowość do wysyłki.

Sklep ma obowiązek sprzedać Panu towar po cenie, jaką Pan już zapłacił.

* Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r. Nr 16, poz. 93)