Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podrobiony dyplom

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 15.05.2013

W 2012 r. mój znajomy zakupił przez Internet podrobiony dyplom wyższej uczelni. Niedawno policjanci odwiedzili go w domu i odebrali ten fałszywy dokument. Znajomy twierdzi, że kupił podrobiony dyplom tylko dla celów prywatnych i wcale się nim nie posługiwał. Jaka kara grozi znajomemu? Czy fakt leczenia psychiatrycznego może być okolicznością łagodzącą? Jaki zarzut może zostać postawiony mojemu znajomemu? Prokurator chce go przesłuchać. Czy można wnioskować o umorzenie? Znajomy nigdy nie był karany.

 

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Polskie prawo karze zarówno posługiwanie się sfałszowanym dokumentem (art. 270 § 1 Kodeksu karnego, w skrócie K.k.), jak i czynienie przygotowania do posługiwania się sfałszowanym dokumentem (art. 270 § 3 K.k.).

 

„Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(…)

§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

W mojej ocenie – na podstawie podanych informacji – prokurator może postawić Pani znajomemu co najwyżej zarzut czynienia przygotowania do posługiwania się sfałszowanym dokumentem, pod warunkiem wykazania spełnienia przesłanek z art. 16 K.k.

 

„Art. 16. § 1. Przygotowanie zachodzi tylko wtedy, gdy sprawca w celu popełnienia czynu zabronionego podejmuje czynności mające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do jego dokonania, w szczególności w tymże celu wchodzi w porozumienie z inną osobą, uzyskuje lub przysposabia środki, zbiera informacje lub sporządza plan działania.

 

§ 2. Przygotowanie jest karalne tylko wtedy, gdy ustawa tak stanowi”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Zgodnie z treścią art. 16 § 1 K.k. prokurator, aby postawić Pani znajomemu zarzut czynienia przygotowania do posługiwania się sfałszowanym dokumentem, musi wykazać, iż Pani znajomy zamierzał użyć podrobionego dyplomu. W celu tego ustalenia prokurator chce teraz przesłuchać Pani znajomego.

 

Można by wykazać, iż Pani znajomy chciał użyć podrobionego dyplomu na przykład w sytuacji, gdyby brał on udział w konkursie na wyższe stanowisko, na które wymagane byłyby pewne kompetencje, a ich posiadanie potwierdzałby sfałszowany dyplom. W takiej sytuacji zarzut poczynienia przygotowania do posługiwania się sfałszowanym dokumentem byłby uzasadniony.

 

Należy przy tym pamiętać, że wszelkie wątpliwości rozstrzyga się na korzyść podejrzanego.

 

Jeżeli jednak nie istnieją okoliczności, na podstawie których prokurator mógłby udowodnić zamiar posługiwania się podrobionym dyplomem, Pani znajomemu nic nie grozi.

 

Na przesłuchaniu może powiedzieć, iż kupił sobie dyplom, aby się dowartościować, zrobić wrażenie na swoich znajomych – a więc dla celów prywatnych, bez chęci używania gdzie indziej.

 

Jeżeli prokurator nie przedstawi Pani znajomemu zarzutów, to fakt leczenia psychiatrycznego nie będzie miał znaczenia. Miałby znaczenie, gdyby prokurator postawił zarzuty, gdyż sam fakt leczenia psychiatrycznego obliguje prokuratora do poddania podejrzanego badaniom celem ustalenia stopnia zdolności do rozpoznania znaczenia swojego czynu lub pokierowania swoim postępowaniem.

 

Brak zdolności do rozpoznania znaczenia swojego czynu lub pokierowania swoim postępowaniem jest przesłanką do umorzenia postępowania.

 

Gdyby Pani znajomy był jednak winny czynienia przygotowania do posługiwania się sfałszowanym dokumentem, to mając na uwadze, że maksymalna kara przewidziana za ten czyn to 2 lata pozbawienia wolności, może powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania.

 

Zgodnie z art. 66 Kodeksu karnego:

 

„Art. 66. § 1. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

 

§ 2. Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności”.

 

Warunkowe umorzenie postępowania powoduje, iż osoba, której dotyczy, zachowuje status osoby niekaranej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Fałszywy dyplom i zwolnienie z pracy

Okazało się niedawno, że mam fałszywy dyplom ukończenia uczelni. Nic o tym nie wiedziałem. O fakcie dowiedział się pracodawca i kazał mi się dobrowolnie zwolnić z pracy, na własne żądanie. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa? Czy żądanie pracodawcy jest uzasadnione? Już zacząłem wyjaśniać tę sprawę z policją.

Podrobiony dokument

Zastanawiam się, jak wygląda kwestia zakupu prawa jazdy – a więc zdobycie podrobionego dokumentu. W założeniu udaje się, że się zdało egzamin, dokumenty są wysyłane do urzędu. Jakie są konsekwencje prawne wykrycia zakupu podrobionego dokumentu?

Podrobione świadectwo

Przerwałem naukę w ostatniej klasie liceum ogólnokształcącego. Kilka lat później posłużyłem się podrobionym świadectwem, aby dostać się na studia. Uzyskałem tytuł magistra w 2000 r. W 2006 r. mój przełożony otrzymał anonimową wiadomość, że nie mam matury. Dostałem karę grzywny za posłużenie się podrobionym dokumentem. Czy istnieje możliwość, że stracę tytuł magistra?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »