.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zmiana umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę na czas określony

Pracowałam dotychczas na umowę na czas nieokreślony, ale niedawno pracodawca zmienił ją na umowę na czas określony. Zgodziłam się na to, bo pracodawca zapewnił, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a później zostanę zatrudniona znowu na stałe. Niedługo kończy się termin nowej umowy. Czy pracodawca mógł postąpić w ten sposób? Czy teraz będzie musiał mnie zatrudnić znowu na czas nieokreślony?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zmiana umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę na czas określony

Czy pracodawca miał prawo zmienić umowę na czas nieokreślony na umowę na czas określony?

Niestety nie podaje Pani bardzo ważnej informacji, tzn. w jakim trybie doszło do zmiany Pani umowy: czy w trybie wypowiedzenia warunków pracy i płacy, czy też porozumienia zmieniającego. Ma to istotne znacznie z uwagi na różne konsekwencje prawne każdego z nich.

 

Zmiana rodzaju umowy o pracę może zawsze odbyć się w wyniku zgodnego porozumienia obu stron. Pracodawcy nie wolno jednak dokonać tego jednostronną decyzją, tj. w wyniku wypowiedzenia zmieniającego.

 

Sąd Najwyższy przesądził bowiem, że w trybie wypowiedzenia zmieniającego nie można zmienić rodzaju umowy o pracę z umowy na czas nieokreślony w umowę na czas określony (uchwała Sądu Najwyższego składu 7 sędziów z 28 kwietnia 1994 r., I PZP 52/93, OSNAPiUS 1994 z.11, poz. 169,. wyrok z 5 sierpnia 1980 r., I PR 52/80, OSNCP 1981, nr 2-3, poz. 39, wyrok z 7 czerwca 1994 r., I PRN 29/94, OSNAPiUS 1994 r., nr 12, poz. 189).

 

Jeżeli jednak pracodawca zmienił Pani umowę na czas nieokreślony na umowę na czas określony w drodze wypowiedzenia zmieniającego, wówczas wypowiedzenie to jest co prawda skuteczne, ale przed sądem może się Pani ubiegać o przywrócenie do pracy.

 

Niemniej proszę pamiętać, że dopuszczalne jest, aby umowa o pracę na czas określony mogła być następstwem przekształcenia umowy bezterminowej (na czas nieokreślony) właśnie w umowę terminową. Powszechnie w literaturze przyjmuje się, że przekształcenie takie jest możliwe, ale jedynie na mocy porozumienia stron.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawarcie porozumienia zmieniającego warunki pracy i płacy przez pracodawcę i pracownika

Dodać także należy, że zawarcie porozumienia zmieniającego warunki pracy i płacy przez pracodawcę i pracownika jest wiążące dla obydwu stron. Nie można go swobodnie odwoływać. Zatem pracownik, który wyraził zgodę (złożył stosowne oświadczenie) na pogorszenie warunków pracy i płacy przez pracodawcę, nie może jej następnie swobodnie odwołać. Odwołanie takie jest możliwe i skuteczne tylko – zgodnie z art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – jeżeli doszło jednocześnie z oświadczeniem lub wcześniej. Jeżeli pracownikowi bardzo zależy na zmianie swojego wcześniejszego oświadczenia (a nie może już skorzystać z art. 61 § 1 K.c.), może powoływać się jedynie na wady swojego oświadczenia woli (zgodnie z art. 82-88 K.c.). To znaczy, że musiałaby Pani wykazać, iż została Pani wprowadzona w błąd albo nie była Pani świadoma, co podpisuje.

Jakie zapisy może zawierać porozumienie zmieniające?

Chociaż porozumienie zmieniające nie podlega żadnym ograniczeniom, to nie może też zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika, niż określają to przepisy prawa pracy (byłoby to bowiem niezgodne artykułem 18 § 1 i 2 Kodeksu pracy – dalej K.p.). Zatem pracodawca w porozumieniu takim nie może np. obniżyć wynagrodzenia pracownika poniżej wynagrodzenia minimalnego, nie może wyłączyć prawa do wynagrodzenia za nadgodziny czy za czas przestoju. Może zmienić natomiast umowę nieterminową na umowę terminową, oczywiście za zgodą pracownika.

 

Jeżeli zatem było to porozumienie zmieniające, to po upływie okresu, na jaki umowa została zawarta, ulega ona rozwiązaniu pomiędzy Panią a Pani pracodawcą. Natomiast w przypadku zastosowania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego, może Pani wystąpić o przywrócenie do pracy na mocy naruszenia przez pracodawcę art. 42 K.p.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu