Remont domu jako forma czynszu• Autor: Tomasz Ciasnocha |
Jestem właścicielem domu, który wymaga wielu prac remontowych (obecnie nikt tam nie mieszka). Moi znajomi zaproponowali, że wynajmą ten dom. Chcą go wyremontować w zamian za czynsz. Czy remont może być formą czynszu? Jak sporządzić umowę? |
Niepieniężna forma czynszu za wynajem mieszkaniaZgodnie z art. 659 § 2 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) czynsz za wynajem mieszkania może przybrać formę niepieniężną. Kodeks posługuje się określeniem „świadczenia innego rodzaju”.
„Art. 659. § 1. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
§ 2. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju”.
Zgodnie więc z art. 659 § 2 czynsz za najem może być oznaczony w pieniądzach lub innych świadczeniach, między innymi w świadczeniu rzeczy zamiennych czy usług – np. w postaci prac remontowych. Umowa najmu nieruchomościJeśli chodzi o zawarcie umowy, należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. 660 K.c. umowa najmu nieruchomości na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony.
Ponieważ czynsz będzie płatny w formie remontu, trudno byłoby stosować przepisy Kodeksu cywilnego wskazujące, kiedy najemca jest zobowiązany zapłacić czynsz. Umowa najmu powinna więc wskazywać, w jakich terminach poszczególne etapy remontu zostaną przez najemcę wykonane.
Ponieważ docelowo będzie Pan ponosił skutki remontu, doradzałbym bardzo dokładnie zaznaczyć w umowie, co i z jakich materiałów ma zostać wykonane. Jeżeli zostawi Pan wolną rękę najemcy, może się później okazać, że nie będzie Pan zadowolony z efektu końcowego remontu.
Strony mogą umówić się także, że docelowo czynsz ma być świadczeniem pieniężnym, ale wynajmujący zwalnia najemcę z części czynszu lub czynszu za pewien okres w zamian za pewne nakłady na lokal, np. w postaci jego remontu.
Jeżeli wynajmujący i najemca ustalą, że czynsz będzie płacony w formie remontu lokalu będącego przedmiotem najmu, warto wskazać, w jaki sposób wynajmujący będzie odpowiadał w przypadku wadliwie wykonanego remontu. Z braku ustaleń umownych może wchodzić w rachubę odpowiedzialność najemcy z tytułu rękojmi za wady przedmiotu świadczenia. Terminy wypowiedzenia umowy najmuWarto w umowie zawrzeć również terminy wypowiedzenia umowy najmu. Zgodnie z art. 673 § 1 K.c. jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych. W przypadku braku wskazania terminów wypowiedzenia umowy, obowiązują terminy ustawowe, tzn. „gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego, gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego”.
Jeżeli umowa najmu została zawarta na czas określony, to nie może zostać ona wypowiedziana inaczej jak tylko z przyczyn wskazanych w umowie. Można zawrzeć w umowie, że ma Pan prawo wypowiedzieć umowę z określonym terminem wypowiedzenia, jeżeli najemca będzie prowadził remont w sposób niezgodny z warunkami umowy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Tomasz Ciasnocha Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. |
|