.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie po ojcu który ponownie się ożenił

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 18.03.2021 • Zaktualizowane: 18.03.2021

Zmarł mój były mąż, od rozwodu minęło 8 lat. Mąż był właścicielem mieszkania, które zostało wydzielone z naszego wspólnego domu. Przy podziale majątku dom podzielono na lokale i ja otrzymałam na własność dwa z nich, mąż – jeden. Ja swoje lokale sprzedałam, a mąż został w swoim. Mamy dwoje dorosłych dzieci. Przed rokiem mąż się ponownie ożenił, ale innych dzieci nie miał. Z tego, co mi jest wiadomo, nadal tylko on był właścicielem wspomnianego mieszkania. Czy jego obecna żona ma jakieś prawa do tego mieszkania, czy przypada ono naszym dzieciom? W końcu ich małżeństwo trwało bardzo krótko.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mieszkanie po ojcu który ponownie się ożenił

Dziedziczenie testamentowe po zmarłym ojcu i mężu

Nic Pani nie wspomina o testamencie byłego męża. Zakładam więc, że były mąż nie sporządził ostatniej woli – gdyby tak było, prawo do mieszkania nabyłaby osoba, którą wskazał w testamencie. W takim wypadku byłoby możliwe, że np. jedyną właścicielką lokalu zostałaby jego obecna żona, gdyby to ją uczynił swoją spadkobierczynią. Gdyby tak się stało, Państwa dzieciom przysługiwałoby roszczenie o zachowek (por. art. 991 i nast. K.c.).

 

Krąg spadkobierców ustawowych

Jeśli jednak mąż nie sporządził testamentu, a mieszkanie rzeczywiście w chwili jego śmierci było tylko jego (można to zweryfikować w księdze wieczystej lokalu), współwłaścicielami mieszkania stali się spadkobiercy ustawowi. Zgodnie z art. 931 K.c.:

 

Art. 931 § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.”

 

Ponieważ były mąż miał dwoje dzieci i małżonkę, dziedziczą oni w częściach równych, tj. po 1/3. Na ten moment, skoro nie doszło jeszcze do działu spadku, Pani dzieci oraz żona byłego męża pozostają więc współwłaścicielami lokalu po 1/3 udziału. Oznacza to, że małżonka ma prawa do lokalu – może nim władać jak współwłaściciel z uwzględnieniem oczywiście praw innych współwłaścicieli (por. art. 140 K.c., art. 195 i nast. K.c.).

 

Stwierdzenie nabycia spadku

Pani dzieci na pewno będą powiadomione o sprawie sądowej lub spotkaniu u notariusza, gdzie ewentualnie nastąpiłoby ujawnienie testamentu – będą zatem miały wiedzę, jeśli oni albo żona zdecydują się przeprowadzać postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku albo poświadczyć dziedziczenie u notariusza, czy ojciec sporządził testament i kogo powołał na spadkobiercę. Jeśli testamentu nie ma, sąd stwierdzi (albo notariusz poświadczy), że dziedziczą po ojcu wraz z żoną po 1/3 udziału w spadku. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku mogą złożyć tak dzieci zmarłego, jak i jego obecna żona.

 

Jak zatem wynika prawa spadkowego, żona zmarłego ma prawo do spadku. Miałaby je nawet wtedy, gdyby była żoną tylko jeden dzień przed śmiercią męża.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton