Działka zakupiona w trakcie małżeństwa z pieniędzy z majątku osobistego a rozwód

Jesteśmy małżeństwem od 11 lat. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Przed ślubem otrzymałam mieszkanie od babci aktem notarialnym. Po ślubie sprzedałam mieszkanie i zakupiłam działkę budowlaną, gdzie w akcie notarialnym jesteśmy oboje z mężem współwłaścicielami. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu. Czy po rozwodzie działka w pełni będzie należała do mnie (została zakupiona za pieniądze z mojego majątku osobistego) i czy będę miała pełne prawo do dysponowania nią? Zamierzam ją sprzedać i kupić dla siebie mieszkanie.

Podstawę prawną dla wskazanego stanu faktycznego stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie bowiem z treścią art. 31:

„§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.)”.

W postępowaniu obowiązuje zasada, że podział obejmuje składniki wchodzące w skład majątku w chwili podziału. Od zasady tej orzecznictwo przewiduje wyjątek. Jeżeli przed podziałem majątku wspólnego jedno z małżonków doprowadzi do rozmyślnego zniszczenia lub wyzbycia się określonych składników majątku wspólnego ze szkodą dla rodziny, to przy ustaleniu masy podziału wartość uszczuplonego majątku powinna mieć wpływ na rozliczenie pieniężne między podmiotami tego majątku albo na ustalenie nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym (uzasadnienie uchwały SN z 19 maja 1989 r., sygn. akt III CZP 52/89, OSNCP 1990, nr 4–5, poz. 60, LexisNexis nr 315551).

W związku z Pani decyzją działka (nieruchomość gruntowa) weszła w skład majątku wspólnego. Stąd też nie stanowi już składnika Pani majątku osobistego. Jeżeli wybudujecie Państwo nieruchomość, dom stanowić będzie także Państwa wspólną własność. Pani przysługiwać będzie jedynie roszczenie o rozliczenie nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny. Roszczenie to obejmuje wydatki, jakie Pani poniosła na zakup działki.