Zaświadczenie o dochodach partnerki przy alimentach na żonę partnera

Mój partner żyje ze swoją żoną od ok. 1,5 roku w separacji i płaci na nią (kobietę pracującą) 1000 zł alimentów (wyrok sądu apelacyjnego, uchylający rozwód, orzeczony z wyłącznej winy mojego partnera przez sąd I instancji). Jakiś miesiąc temu partner ponownie wniósł pozew o rozwód wraz z obniżeniem alimentów. Jego żona zażądała uchylenia pozwu (nie zgadza się na rozwód) i podtrzymania alimentów w zasądzonej wysokości, wnioskując jednocześnie o ujawnienie moich dochodów. Mieszkamy razem, partner dokłada co nieco do budżetu, ale wydaje mi się, że sytuacja wykracza trochę poza granice prawa. Czy sąd ma prawo w tej sytuacji zażądać ode mnie, czyli jego partnerki, zaświadczenia o dochodach? Jak dalej bronić się przed pazernością tej drugiej strony?

Zaświadczenie o dochodach partnerki przy alimentach na żonę partnera

Fot. Fotolia

W jaki sposób sąd bada sytuację majątkową osoby zobowiązanej do płacenia alimentów?

Jednym z podstawowych założeń polskiego prawa rodzinnego jest obowiązek wzajemnego wspierania się członków rodziny, skonkretyzowany w przepisach o prawach i obowiązkach małżonków (art. 23–30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) przed i po rozwodzie (art. 60–61), rodziców wobec dzieci (art. 133 § 1, art. 135 § 2) oraz w przepisach regulujących obowiązki alimentacyjne członków rodziny względem innych krewnych (art. 128–132).

Wiem, że wydaje się to absurdalne, ale sąd może i powinien badać sytuację majątkową osoby zobowiązanej, szczególnie gdy żąda obniżenia alimentów. Musi bowiem wykazać pogorszenie sytuacji materialnej od momentu orzeczenia ostatnich alimentów.

Zgodnie z treścią Wyroku Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 22 maja 2013 r., sygn. akt I Ca 154/2013:

„W aspekcie przesłanki z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – »majątkowych możliwości zobowiązanego« – należy dokonać oceny nie z punktu widzenia rzeczywiście posiadanych i uzyskiwanych środków, lecz potencjalnych możliwości zobowiązanego w tym zakresie, przy uwzględnieniu należytej staranności, podejmowanych działań i zachowań. Jak powszechnie przyjmuje się w judykaturze, osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, zwłaszcza obowiązek względem swych dzieci niezdolnych jeszcze do samodzielnego utrzymania się, powinna w pełni wykorzystywać swe siły, kwalifikacje i uzdolnienia w celu uzyskiwania dochodów niezbędnych do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb osób uprawnionych do alimentacji. Zakres obowiązku alimentacyjnego może i powinien być większy od wynikającego z faktycznych zarobków i dochodów zobowiązanego, jeśli przy pełnym i właściwym wykorzystaniu jego sił i umiejętności zarobki i dochody byłyby większe, a istniejące warunki społeczno – gospodarcze i ważne przyczyny takiemu wykorzystaniu nie stoją na przeszkodzie”.

A tu dodatkowo mamy do czynienia ze zmianą obowiązku alimentacyjnego, a więc należy wykazać argumenty przemawiające za tą zmianą.

Pani partner powinien w sądzie podać, iż nie prowadzi z Panią wspólnego gospodarstwa domowego, nie utrzymujecie się razem, nie robicie razem zakupów, a on płaci jedynie za użytkowanie pokoju i media w 1/2. W innym wypadku sąd może zechcieć zbadać sytuację majątkową Pani i partnera.