Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie do urzędu skarbowego zakupu garażu dla syna

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 17.03.2019

Mieszkam z rodzicami i od kilku lat „odpowiadam” za robienie codziennych zakupów z własnych środków, rodzice przez ten czas nie wydają swoich środków na żywność i inne towary, a pieniądze w ten sposób zaoszczędzone odkładają na koncie i lokacie. Z początkiem miesiąca ojciec znalazł wymarzony garaż, wypłacił uzbierane środki, a ja zostałem przedstawiony jako kupujący na akcie notarialnym. Czy taka transakcja uznana zostanie jako darowizna ojca, a że była to gotówka, to będę musiał zapłacić zgłosić fakt otrzymania środków do urzędu skarbowego (druk SD-3) oraz uiścić podatek od darowizn?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety, ale obawiam się, że w tych okolicznościach urząd skarbowy może upomnieć się o podatek. Nie ulega bowiem wątpliwości, że środki zgromadzone przez rodziców na lokacie i koncie bankowym stanowiły ich własność. W rezultacie skoro rodzice zapłacili za garaż, którego to Pan jest właścicielem, oznacza to, że wyposażyli Pana w pewną pulę środków pieniężnych (sam nie posiadał Pan funduszy na zakup tej nieruchomości), w związku z czym organ podatkowy może uznać, że doszło do darowizny.

 

Gdyby to ojciec kupił garaż za swoje pieniądze, a następnie w drodze darowizny podarował garaż Panu, podatek nie wystąpiłby. Natomiast w przypadku, gdy doszło do „darowizny”, gdzie pieniądze zostały przekazane gotówką, niestety w mojej ocenie podatek wystąpi. Mimo że pieniądze zostały zapewne przekazane bezpośrednio sprzedającemu, jednak skoro Pan jest właścicielem, to w jakiś sposób musiał też Pan wejść w posiadanie środków na zapłatę ceny.

 

Wprawdzie darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny są zwolnione od podatku, jednak tylko w przypadku, gdy środki zostały przekazane za pośrednictwem rachunku bankowego lub przekazu pocztowego (nie gotówką). W konsekwencji całkowite zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 4a ustawy, nie przysługuje.

 

Zastanówmy się teraz, ile wyniesienie podatek od takiej darowizny. Kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej wynosi 9637 zł. Pytanie teraz, czy była to darowizna wyłącznie od ojca, czy również i od matki? Jeżeli pieniądze te należały również do mamy, to można odliczyć drugi raz kwotę wolną od podatku, tj. 9637 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kupno mieszkania za środki pochodzące z zagranicy

Jestem obywatelką polską zamieszkującą na stałe w USA. Chcę kupić w Polsce mieszkanie. 1) Czy mieszkanie będzie wchodzić w skład majątku wspólnego? 2) Czy mogę kupić mieszkanie za środki pochodzące z mojego majątku osobistego (darowizna ze strony męża na rzecz mojego majątku odr

Ślub po rozwodzie – czy małżonek babci jest moim dziadkiem w świetle prawa?

Czy osoba, która ożeniła się z moją babcią, a nie jest biologicznie ojcem mojej matki, jest w świetle prawa moim dziadkiem i np. może przekazać mi darowiznę w postaci mieszkania, za którą nie zostanie odprowadzony podatek od darowizny?

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłac
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »