Zgłoszenie do urzędu skarbowego zakupu garażu dla syna

• Autor: Marcin Sądej

Mieszkam z rodzicami i od kilku lat „odpowiadam” za robienie codziennych zakupów z własnych środków, rodzice przez ten czas nie wydają swoich środków na żywność i inne towary, a pieniądze w ten sposób zaoszczędzone odkładają na koncie i lokacie. Z początkiem miesiąca ojciec znalazł wymarzony garaż, wypłacił uzbierane środki, a ja zostałem przedstawiony jako kupujący na akcie notarialnym. Czy taka transakcja uznana zostanie jako darowizna ojca, a że była to gotówka, to będę musiał zapłacić zgłosić fakt otrzymania środków do urzędu skarbowego (druk SD-3) oraz uiścić podatek od darowizn?

W jakich okolicznościach urząd skarbowy może upomnieć się o podatek?

Niestety, ale obawiam się, że w tych okolicznościach urząd skarbowy może upomnieć się o podatek. Nie ulega bowiem wątpliwości, że środki zgromadzone przez rodziców na lokacie i koncie bankowym stanowiły ich własność. W rezultacie skoro rodzice zapłacili za garaż, którego to Pan jest właścicielem, oznacza to, że wyposażyli Pana w pewną pulę środków pieniężnych (sam nie posiadał Pan funduszy na zakup tej nieruchomości), w związku z czym organ podatkowy może uznać, że doszło do darowizny.

Gdyby to ojciec kupił garaż za swoje pieniądze, a następnie w drodze darowizny podarował garaż Panu, podatek nie wystąpiłby. Natomiast w przypadku, gdy doszło do „darowizny”, gdzie pieniądze zostały przekazane gotówką, niestety w mojej ocenie podatek wystąpi. Mimo że pieniądze zostały zapewne przekazane bezpośrednio sprzedającemu, jednak skoro Pan jest właścicielem, to w jakiś sposób musiał też Pan wejść w posiadanie środków na zapłatę ceny.

Wprawdzie darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny są zwolnione od podatku, jednak tylko w przypadku, gdy środki zostały przekazane za pośrednictwem rachunku bankowego lub przekazu pocztowego (nie gotówką). W konsekwencji całkowite zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 4a ustawy, nie przysługuje.

Zastanówmy się teraz, ile wyniesienie podatek od takiej darowizny. Kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej wynosi 9637 zł. Pytanie teraz, czy była to darowizna wyłącznie od ojca, czy również i od matki? Jeżeli pieniądze te należały również do mamy, to można odliczyć drugi raz kwotę wolną od podatku, tj. 9637 zł.