.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odzyskanie książeczki sanepidowskiej od pracodawcy

Mam problem z odzyskaniem książeczki sanepidowskiej od pracodawcy. Książeczkę opłaciłam z własnych pieniędzy. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odzyskanie książeczki sanepidowskiej od pracodawcy

Czy pracodawca po ustaniu stosunku pracy może przetrzymywać książeczkę sanitarno-epidemiologiczną pracownika?

Jeśli pracodawca nie chce Pani zwrócić książeczki badań sanitarno-epidemiologicznych, powinna się Pani zwrócić o pomoc do właściwego okręgowego inspektora Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Zgodnie z art. 59 ust. 4 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia „pracodawca działający na rynku spożywczym jest obowiązany przechowywać w aktach osobowych orzeczenia lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których wykonywaniu istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby”.

 

Do 2 stycznia 2012 r. to właśnie książeczka badań sanitarno-epidemiologicznych była dokumentem potwierdzającym spełnianie przez pracownika wymagań zdrowotnych dopuszczających go do wykonywania pracy w kontakcie z żywnością, a jej kopia powinna być przechowywana przez pracodawcę. Jednak pracodawca nie miał prawa przechowywać oryginału książeczki – oryginał powinien się znajdować u pracownika, a pracodawca powinien przechowywać tylko i wyłącznie kopię.

 

Jeśli więc po rozwiązaniu stosunku pracy pracodawca nie zwraca Pani książeczki, musi Pani zwrócić się z prośba o pomoc do PIP-u, gdyż do jego zadań należy kontrola tego typu spraw i ewentualne nakładanie kar na pracodawcę za tego typu działania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - dziewięć =

To do kogo można się zwrócić o pomoc kiedy pracodawca nie chce oddać książeczki sanepidowskiej ?

Ewelina

Udzielona odpowiedź jest nieprawidłowa. Inspektor pracy nie ma uprawnień do nakazania wydania pracownikowi takiej książeczki. Ustawy w oparciu o które działa inspektor również nie przewiduje żadnych kar za takie zachowanie pracodawcy.

marek

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu