Odzyskanie książeczki sanepidowskiej od pracodawcy

Mam problem z odzyskaniem książeczki sanepidowskiej od pracodawcy. Książeczkę opłaciłam z własnych pieniędzy. Co robić?

Odzyskanie książeczki sanepidowskiej od pracodawcy

Czy pracodawca po ustaniu stosunku pracy może przetrzymywać książeczkę sanitarno-epidemiologiczną pracownika?

Jeśli pracodawca nie chce Pani zwrócić książeczki badań sanitarno-epidemiologicznych, powinna się Pani zwrócić o pomoc do właściwego okręgowego inspektora Państwowej Inspekcji Pracy.

Zgodnie z art. 59 ust. 4 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia „pracodawca działający na rynku spożywczym jest obowiązany przechowywać w aktach osobowych orzeczenia lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których wykonywaniu istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby”.

Do 2 stycznia 2012 r. to właśnie książeczka badań sanitarno-epidemiologicznych była dokumentem potwierdzającym spełnianie przez pracownika wymagań zdrowotnych dopuszczających go do wykonywania pracy w kontakcie z żywnością, a jej kopia powinna być przechowywana przez pracodawcę. Jednak pracodawca nie miał prawa przechowywać oryginału książeczki – oryginał powinien się znajdować u pracownika, a pracodawca powinien przechowywać tylko i wyłącznie kopię.

Jeśli więc po rozwiązaniu stosunku pracy pracodawca nie zwraca Pani książeczki, musi Pani zwrócić się z prośba o pomoc do PIP-u, gdyż do jego zadań należy kontrola tego typu spraw i ewentualne nakładanie kar na pracodawcę za tego typu działania.