Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie książeczki sanepidowskiej od pracodawcy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 09.07.2018

Mam problem z odzyskaniem książeczki sanepidowskiej od pracodawcy. Książeczkę opłaciłam z własnych pieniędzy. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli pracodawca nie chce Pani zwrócić książeczki badań sanitarno-epidemiologicznych, powinna się Pani zwrócić o pomoc do właściwego okręgowego inspektora Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Zgodnie z art. 59 ust. 4 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia „pracodawca działający na rynku spożywczym jest obowiązany przechowywać w aktach osobowych orzeczenia lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których wykonywaniu istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby”.

 

Do 2 stycznia 2012 r. to właśnie książeczka badań sanitarno-epidemiologicznych była dokumentem potwierdzającym spełnianie przez pracownika wymagań zdrowotnych dopuszczających go do wykonywania pracy w kontakcie z żywnością, a jej kopia powinna być przechowywana przez pracodawcę. Jednak pracodawca nie miał prawa przechowywać oryginału książeczki – oryginał powinien się znajdować u pracownika, a pracodawca powinien przechowywać tylko i wyłącznie kopię.

 

Jeśli więc po rozwiązaniu stosunku pracy pracodawca nie zwraca Pani książeczki, musi Pani zwrócić się z prośba o pomoc do PIP-u, gdyż do jego zadań należy kontrola tego typu spraw i ewentualne nakładanie kar na pracodawcę za tego typu działania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - VII =

»Podobne materiały

Pieczęć imienna

ZUS wzywa mnie do dostarczenia świadectwa pracy z prawidłową pieczęcią imienną pracodawcy. Dostarczony dokument zawiera pieczątkę firmy i czytelny podpis osoby wystawiającej. Czy ZUS ma prawo do takiego żądania?

 

Wyrejestrowanie z urzędu pracy

Mamy kontrolę z PIP. Dwóch pracowników (umowa-zlecenie) dokonało wyrejestrowania z urzędu pracy już po rozpoczęciu kontroli. Inspektor chce nałożyć na mnie za to kary. Czy mogę jakoś uniknąć odpowiedzialności?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »