Data, od której alimenty stają się wymagalne

• Autor: Karol Jokiel

Ponad 6 miesięcy temu złożyłem pozew o podwyższenie alimentów. Odbyła się jedna sprawa, na którą pozwany (mieszka w Australii) nie przybył, ale godzinę przed sprawą przysłał pismo procesowe (zapewne w celu przeciągnięcia sprawy). Nowy termin nie został jeszcze wyznaczony. Czy będą mi (jestem synem pozwanego) przysługiwały wyższe alimenty od momentu wniesienia pozwu w przypadku decyzji sądu o podwyższeniu renty alimentacyjnej? Czy powód może na tym etapie złożyć wniosek w tej sprawie?

Data, od której alimenty stają się wymagalne

Przesunięcie postępowania o podwyższenie alimentów a termin płatności świadczenia

Orzeczenie sądu w Pana sprawie będzie ściśle uzależnione od treści żądania Pana pozwu. Tymczasem nie określił Pan, jak Pan ujął żądanie w pozwie. Zakładam, że wskazał Pan, że domaga się alimentów od ojca w określonej, podwyższonej kwocie bez oznaczenia jednak, od jakiej daty żąda owych podwyższonych alimentów.

Do zakończenia sprawy w pierwszej instancji, to znaczy do zamknięcia postępowania (ostatniej rozprawy) przez sąd, może Pan w osobnym piśmie do sądu lub ustnie na rozprawie doprecyzować żądanie pozwu, wskazując, że:

„wnoszę o podwyższenie alimentów zasądzonych od pozwanego … na rzecz … wyrokiem Sądu Rejonowego w … z dnia, sygnatura …, z kwoty po … zł miesięcznie do kwoty po … zł miesięcznie, płatnych do dnia … każdego miesiąca, poczynając od …, z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat”.

Podwyższone alimenty od dnia złożenia pozwu

Jeżeli sąd uzna, że należą się Panu alimenty, orzeknie zgodnie z Pana żądaniem, w tym zasądzi na Pana rzecz skumulowaną wartość podwyższonych alimentów za czas procesu. Data, od jakiej żąda Pan alimentów, może być datą wniesienia pozwu lub nawet wcześniejszą, jeżeli już wcześniej zaistniały przesłanki podwyższenia alimentów.

Jeżeli obawia się Pan przewlekania procesu przez ojca, może Pan również, choć mógł to uczynić Pan już w pozwie, w osobnym piśmie złożonym do sądu lub na rozprawie złożyć tak zwany wniosek o zabezpieczenie o treści:

„wnoszę o zabezpieczenie mojego pozwu przez zobowiązanie pozwanego … do uiszczania powodowi przez czas trwania procesu podwyższonych alimentów w kwocie po … zł miesięcznie, płatnych do dnia … każdego miesiąca z góry, z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia terminu płatności którejkolwiek z rat”.

W uzasadnieniu wniosku powinien Pan wskazać, że uprawdopodobnił Pan żądanie pozwu oraz że pozwany zamieszkuje za granicą, a okoliczności sprawy wskazują przy tym, że może próbować uchylać się od alimentacji i przewlekać proces.