Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podstawy do zatrzymania na 48 godzin za posiadanie konopi indyjskich

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.06.2018

Mój syn został zatrzymany w związku z podejrzeniem posiadania konopi indyjskich. Przebywał w 4-osobowej grupie kolegów. Nieumundurowani funkcjonariusze policji podeszli do ich grupy i wszystkich przeszukali. Następnie przeszukali samochód (będącym moją własnością) i znaleźli w nim niewielką ilość konopi. Nikt się nie chciał do nich przyznać, więc zagrozili, że zamkną wszystkich. W końcu dwie osoby się przyznały, że należą do nich. Przy moim synu niczego nie znaleziono i do niczego się nie przyznał, ale i tak został zatrzymany na 48 godzin. Później policja przeszukała także jego pokój – niczego nie znaleźli. Syn nie otrzymał nawet protokołu zatrzymania. Czy były podstawy do zatrzymania na 48 h?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.), Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (zwanej dalej „ustawą”).

 

W pierwszej kolejności wyjaśnić należy, że wobec Pani syna nie zastosowano tymczasowego aresztowania – nie pisze Pani nic o sądzie, co każe uznać, iż takowego środka nie zastosowano, a jedynie został on zatrzymany na tzw. 48 h do czasu wyjaśnienia. W Pani ocenie zatrzymanie było nieuzasadnione, a pokój syna nie powinien był być przeszukiwany.

 

Konopie indyjskie znaleziono jednak w Pani samochodzie, a zatem można domniemywać, że pojazdem tym przyjechał na spotkanie Pani syn. Skoro zatem na miejscu zdarzenia nikt się do ich posiadania nie przyznał, interweniujący funkcjonariusze mieli prawo wątpić, czy w następstwie ich „groźby zamknięcia wszystkich” osoby podające się za posiadaczy konopi mówiły prawdę. Ma to o tyle istotne znaczenie, że przyznanie się do winy nie jest koronnym dowodem, o ile pozostały materiał dowodowy pozwala wysunąć inne twierdzenia. Zgodnie z art. 244 § 1 K.p.k. policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym. W mojej ocenie w niniejszej sprawie policja obawiała się zatarcia śladów i matactwa. Jeżeli bowiem doszłoby do wypuszczenia wszystkich 4 osób, osoby te od razu ze sobą by się skomunikowały i ustaliły wersję wydarzeń. Policja chciała temu zapobiec, stąd zatrzymanie syna. Proszę jednak nie mylić zatrzymania z aresztowaniem. Syn powinien otrzymać odpis protokołu zatrzymania. Zgodnie z art. 244 § 3 K.p.k. – z zatrzymania sporządza się protokół, w którym należy podać imię, nazwisko i funkcję dokonującego tej czynności, imię i nazwisko osoby zatrzymanej, a w razie niemożności ustalenia tożsamości – jej rysopis oraz dzień, godzinę, miejsce i przyczynę zatrzymania z podaniem, o jakie przestępstwo się ją podejrzewa. Należy także wciągnąć do protokołu złożone przez zatrzymanego oświadczenia oraz zaznaczyć udzielenie mu informacji o przysługujących prawach. Odpis protokołu doręcza się zatrzymanemu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Podstawy do zatrzymania na 48 godzin za posiadanie konopi indyjskich

 

Zatrzymanego należy natychmiast zwolnić, gdy ustanie przyczyna zatrzymania, a także jeżeli w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania przez uprawniony organ nie zostanie on przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania; należy go także zwolnić na polecenie sądu lub prokuratora.

 

W mojej ocenie zatrzymanie było o tyle zasadne, że konopie indyjskie ujawniono w pojeździe należącym do Pani, a zatem interweniujący policjanci mieli prawo podejrzewać, że po pierwsze, należą one do syna – stąd przeszukanie jego pokoju, a po drugie, że pozostali kompani kłamią, iż należały do nich (mowa o dwójce, która przyznała się do ich posiadania).

 

Przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie, by syn nie otrzymał protokołu zatrzymania. Proszę rozpytać syna, czy nie otrzymał protokołu, czy kwitował odbiór jakiegoś dokumentu. Jak pokazuje moje doświadczenie, młodzi ludzie często nie mówią prawdy swoim rodzicom, by ich nie potrzebnie nie denerwować, co powoduje, że często rodzą się z tego powodu nieporozumienia. Pani syn, o ile nie został mu przedstawiony zarzut, nie jest stroną postępowania przygotowawczego, a zatem nie ma prawa zapoznawać się z aktami postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Niesłuszne skazanie

Zostałem niesłusznie skazany. Nie brałem udziału w napadzie, mimo że mam kryminalną przeszłość. Sąd nie dał mi wiary, nie uwierzył też świadkom. Od 5 lat mieszkam w Niemczech, mam tam rodzinę, pracuję. Orzeczono 2 lata więzienia, ale nie dostałem jeszcze wezwania. Co mam robi

Wniosek o ukaranie

Kilka miesięcy temu kupiłem samochód. W urzędzie zdałem stare tablice, dostałem nowe i zarejestrowałem pojazd na siebie. Później dostałem pismo, że niby nie oddałem tablic, poszedłem to wyjaśnić. Niedawno dostałem mandat z fotoradaru na dawne tablice rejestracyjne samochodu. Wni

Postępowanie mandatowe

W jakim terminie straż miejska powinna wystawić mandat za przekroczenie prędkości? Ile trwa postępowanie mandatowe?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »