Mamy 8366 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podrobienie podpisu na tablecie

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 26.11.2017

Jestem listonoszem. Jedna z pań bardzo czekała na list z sądu, jednak w dniu doniesienia nie było jej w domu. Pozwoliłem sobie podpisać się za nią na tablecie. Później list z jej skrzynki wykradł sąsiad i go przeczytał. Teraz pani straszy mnie policją za fałszywy podpis na tablecie. Co mi grozi? Co mam zrobić? Słyszałem, że podpis na tablecie nie jest tak ważny jak na papierze.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Niewątpliwie znalazł się Pan w trudnej i przykrej sytuacji. Rozumiem, ze chciał Pan wyświadczyć przysługę, jednakże niewątpliwie nie był to dobry pomysł.

 

Podpis złożony na tablecie również ma niewątpliwie znaczenie prawne i może być prawnie doniosły. Niestety przepisy prawa nie zawierają definicji podpisu, za to prędzej można odnaleźć ją w orzecznictwie. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 czerwca 2009 r., sygn. akt IV CSK 78/09, uznał, że podpis powinien wyrażać co najmniej nazwisko. Nie musi być w pełnym brzmieniu i nie musi być w pełni czytelny. Powinien jednak składać się z liter i umożliwiać identyfikację autora oraz stwarzać możliwość porównania i ustalenia czy został złożony w zwykle używanej formie – winien on więc wyrażać cechy powtarzalne, a zarazem unikalne. Podpis więc to powtarzalny znak graficzny pozwalający na identyfikację danej osoby.

 

Nigdzie jednak nie zostało stwierdzone, iż podpis liczy się jedynie, gdy został złożony na kartce papieru – innymi słowy: na piśmie. Co innego, gdy przepisy wymagają formy pisemnej dokumentowej, wówczas spisanie na tablecie nie będzie można uznać za złożenie podpisu w formie pisemnej. Tutaj jednak nie ma takich wymogów, gdyż zwykle dotyczą one umów, a tutaj nie chodzi o umowę.

 

Nie można uznać, że chodzi o jakąś formę podpisu elektronicznego, gdyż podpis elektroniczny to są pewne dane opatrzone ważnym kwalifikowanym certyfikatem. Niestety w tym przypadku Pana sytuacja jest prawie taka sama, jak gdyby chodziło o podpis na piśmie. Należy więc przejść do przepisów Kodeksu karnego, w którym można znaleźć zapisy dotyczące danej sytuacji. Można rozważać i możliwe jest postawienie Panu zarzutu z art. 270. Zgodnie z treścią tego artykułu „kto w celu użycia za autentyczny, podrabia, przerabia dokument, lub takiego dokumenty za autentyczny używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadkach mniejszej wagi jest zagrożenie karą do lat 2”. Można uznać, że tutaj zachodziłby przypadek mniejszej wagi.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Podrobienie podpisu na tablecie

 

Rozumiem, że ma Pan wątpliwości, czy tutaj można mówić o dokumencie. W art. 115 § 14 dokumentem jest każdy przedmiot lub nośnik informacji, z którym związane jest określone prawo, albo który ze względu na zawartą treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne. Co prawda potwierdzenie odbioru nie potwierdza prawa, ale stanowi dowód okoliczności, która ma znaczenie prawne, gdyż kwestia odebrania lub nie pisma sądowego niewątpliwie ma znaczenie w procesie, gdyż nieraz może prowadzić do faktycznej utraty prawa do obrony lub wydania wyroku zaocznego. Jak widać, definicja ta jest bardzo szeroka i w związku z tym podpis na tablecie można zakwalifikować w tym przypadku jako dokument.

 

Nie wiem, czy tamta pani jedynie straszy, czy naprawdę złoży zawiadomienie o popełnieniu takiego przestępstwa. Jeśli jednak złoży, istnieje niewątpliwie duża szansa zapadnięcia wyroku skazującego. Wątpię co prawda, czy dostałby Pan wyrok bezwzględnego więzienia, jednakże każdy wyrok skazujący to coś poważnego i komplikującego życie. Do tego podejrzewam, że prawdopodobnie mógłby Pan stracić pracę.

 

Istnieje jednak pewna możliwość, która pozwoliłaby Panu uniknąć wydania wyroku skazującego w przypadku wszczęcia postępowania, którą naprawdę zalecam. Na podstawie art. 66 istnieje możliwość warunkowego umorzenia postępowania karnego. W takiej sytuacji jako że postępowanie zostanie umorzone, figurowałby Pan nadal jako osoba niekarana, oczywiście właśnie pod pewnymi warunkami. Takie zawieszenie jest możliwe, gdy wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy i jego warunki osobiste uzasadniają przypuszczenie, ze sprawca będzie przestrzegał porządku prawnego. Jest to możliwe właśnie w sytuacjach, gdy przestępstwo jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z art. 67 warunkowe umorzenie następuje na okres próby, który wynosi do 3 lat. Umarzając warunkowo postępowanie, sąd nakłada na sprawcę obowiązek naprawienia w całości lub części szkody, a w miarę możliwości obowiązek zadośćuczynienia. Czyli możliwe, że musiałby Pan ponieść pewne koszty, zapłacić pewną sumę pieniędzy tytułem zadośćuczynienia, jednakże lepsze to niż wyrok skazujący, w którym zresztą i tak sąd mógłby zawrzeć taki obowiązek, zwłaszcza w przypadku złożenia takiego wniosku przez pokrzywdzoną.

 

Aby takie umorzenie uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek, wyrazić skruchę, przeprosić pokrzywdzonego i dobrze go uzasadnić. Na razie jednak nie ma potrzeby, jeśli nie wszczęto przeciwko Panu postępowania karnego. Jeśli jednak do tego dojdzie, zalecam takie rozwiązanie. Nie wiem co prawda, czy sąd przychyli się do niego, gdyż nigdy nie ma takiej gwarancji, jednakże szansa jest spora, a warto spróbować.

 

Rozumiem, że to sytuacja dla Pana bardzo stresująca i naprawdę mogłaby się dla Pana niekorzystnie skończyć, jednakże jest szansa na w miarę pomyślne zakończenie jej dla Pana. Jeśli to możliwe, to może Pan również porozmawiać z tamtą panią, przeprosić ją, wyrazić skruchę, wytłumaczyć, a możliwe, ze żrezygnuje z oskarżania Pana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ogłoszenia towarzyskie – co grozi za spotykanie się z prostytutką?

Skorzystałem z ogłoszenia towarzyskiego i umówiłem się z kobietą w jej mieszkaniu. W pewnym momencie zjawiła się policja, która zatrzymała prostytutkę, a mnie spisano. Co mi grozi za korzystanie z usług seksualnych?

 

Jak sprawdzić ilość posiadanych punktów karnych?

Jak sprawdzić ilość posiadanych punktów karnych przypisanych do prawa jazdy? W jaki sposób mogę dowiedzieć się, czy w danej prokuraturze (jednostce policji) zostało wszczęte przeciwko mnie śledztwo? Czy organy mają obowiązek odpowiedzieć na pisemne zapytanie?

Sprzedaż nieletniemu artykułów pirotechnicznych

Prowadzę sprzedaż m.in. fajerwerków. Kilka tygodni temu przyszedł do sklepu 16-latek, który miał przy sobie zgodę rodzica na zakup kilku petard. Zadzwoniłem na podany numer i mama chłopca potwierdziła upoważnienie. Kilka dni później chłopak znów przyszedł do mojego sklepu i kupił jeszcze dwa artykuły – sprzedałem mu je, nie kontaktując się już z rodzicami. Następnego dnia przyszła do mojego sklepu mama nastolatka z policjantem, mając wyrzuty o tę drugą sprzedaż. Jak się bronić w tej sprawie? Jaka kara może mi grozić?

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »