.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przesunięcie pracownika na inne stanowisko po powrocie z L4

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.06.2018 • Zaktualizowane: 14.03.2021

Po powrocie z dłuższego L4 zostałam jako pracownik przesunięta na inne stanowisko, a na moje szef przyjął inną osobę. Wcześniej miałam obiecane, że wrócę na moje stanowisko. Zdenerwowałam się i złożyłam wypowiedzenie z krótszym okresem wypowiedzenia. Pracodawca zapowiadał, że się na nie zgodzi, jeśli przepracuję cały miesiąc bez chorób wraz z sobotami. Czy to zgodne z prawem? Ja jednak jestem wyczerpana, chcę dostarczyć zwolnienie od psychiatry. Czy mogę? I komu – pracodawcy czy ZUS-owi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przesunięcie pracownika na inne stanowisko po powrocie z L4

W pytaniu poruszyła Pani kilka wątków, do których postaram się teraz odnieść.

Zmiana stanowiska pracownika po powrocie z L4

Pierwszą kwestią jest zmiana stanowiska – zgodnie z art. 42 § 4 ustawy Kodeks pracy „wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika”. Oznacza to, że pracodawca mógł przesunąć Panią na inne stanowisko jedynie na 3 miesiące w danym roku kalendarzowym i wówczas nie musiał wręczać Pani wypowiedzenia zmieniającego, ale nie obniżał też Pani wynagrodzenia. Po owych trzech miesiącach albo musiałby wręczyć Pani wypowiedzenie zmieniające, albo wróciłaby Pani na swoje stanowisko.

Zastosowanie skróconego okresu wypowiedzenia

Jeśli chodzi o skrócenie okresu wypowiedzenia, to zgodnie z przepisami może ono być zastosowane jedynie w wyjątkowych wypadkach. Dlatego tutaj należy uznać, że to nie było wypowiedzenie, tylko propozycja porozumienia stron dotycząca skrócenia okresu wypowiedzenia. Pracodawca miał prawo ową propozycję przyjąć albo zaproponować swoje własne warunki. I tak właśnie zrobił – uznał, że może się zgodzić na Pani warunki, ale ma też własne. Jeśli Pani ich nie przyjmie, to będzie Panią obowiązywało zwykłe pełne wypowiedzenie.

Powrót z L4 i przejście na następne zwolnienie chorobowe

Jeśli chodzi o kolejne zwolnienie, tym razem od psychiatry, to musi Pani sprawdzić, czego dotyczyło poprzednie długotrwałe zwolnienie. Jeśli było ono na inna chorobę, a Pani przepracowała już choćby jeden dzień – może Pani rozpocząć nowy okres zasiłkowy, który wynosi 182 dni. Do końca okresu wypowiedzenia zwolnienia przedstawia Pani pracodawcy, a następnie do ZUS-u (po zakończeniu wypowiedzenia i stosunku pracy).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »