.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przesunięcie pracownika na inne stanowisko po powrocie z L4

• Opublikowano: 16-06-2018 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Po powrocie z dłuższego L4 zostałam jako pracownik przesunięta na inne stanowisko, a na moje szef przyjął inną osobę. Wcześniej miałam obiecane, że wrócę na moje stanowisko. Zdenerwowałam się i złożyłam wypowiedzenie z krótszym okresem wypowiedzenia. Pracodawca zapowiadał, że się na nie zgodzi, jeśli przepracuję cały miesiąc bez chorób wraz z sobotami. Czy to zgodne z prawem? Ja jednak jestem wyczerpana, chcę dostarczyć zwolnienie od psychiatry. Czy mogę? I komu – pracodawcy czy ZUS-owi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przesunięcie pracownika na inne stanowisko po powrocie z L4

W pytaniu poruszyła Pani kilka wątków, do których postaram się teraz odnieść.

Zmiana stanowiska pracownika po powrocie z L4

Pierwszą kwestią jest zmiana stanowiska – zgodnie z art. 42 § 4 ustawy Kodeks pracy „wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika”. Oznacza to, że pracodawca mógł przesunąć Panią na inne stanowisko jedynie na 3 miesiące w danym roku kalendarzowym i wówczas nie musiał wręczać Pani wypowiedzenia zmieniającego, ale nie obniżał też Pani wynagrodzenia. Po owych trzech miesiącach albo musiałby wręczyć Pani wypowiedzenie zmieniające, albo wróciłaby Pani na swoje stanowisko.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zastosowanie skróconego okresu wypowiedzenia

Jeśli chodzi o skrócenie okresu wypowiedzenia, to zgodnie z przepisami może ono być zastosowane jedynie w wyjątkowych wypadkach. Dlatego tutaj należy uznać, że to nie było wypowiedzenie, tylko propozycja porozumienia stron dotycząca skrócenia okresu wypowiedzenia. Pracodawca miał prawo ową propozycję przyjąć albo zaproponować swoje własne warunki. I tak właśnie zrobił – uznał, że może się zgodzić na Pani warunki, ale ma też własne. Jeśli Pani ich nie przyjmie, to będzie Panią obowiązywało zwykłe pełne wypowiedzenie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Powrót z L4 i przejście na następne zwolnienie chorobowe

Jeśli chodzi o kolejne zwolnienie, tym razem od psychiatry, to musi Pani sprawdzić, czego dotyczyło poprzednie długotrwałe zwolnienie. Jeśli było ono na inna chorobę, a Pani przepracowała już choćby jeden dzień – może Pani rozpocząć nowy okres zasiłkowy, który wynosi 182 dni. Do końca okresu wypowiedzenia zwolnienia przedstawia Pani pracodawcy, a następnie do ZUS-u (po zakończeniu wypowiedzenia i stosunku pracy).

Przykłady

Po sześciomiesięcznym zwolnieniu lekarskim spowodowanym operacją kolana, pani Alicja wróciła do pracy w administracji gminnej. Okazało się, że jej stanowisko zostało tymczasowo zajęte przez inną osobę, a ona została przydzielona do zadań magazynowych, mimo że nie miała odpowiednich kompetencji i obowiązki były fizycznie obciążające. Pracodawca tłumaczył to "potrzebami firmy", jednak nie poinformował Alicji o tym wcześniej. Po dwóch miesiącach poprosiła o przywrócenie na dawne miejsce pracy, lecz spotkała się z odmową. Zdecydowała się odejść, ale pracodawca zgodził się na skrócone wypowiedzenie tylko pod warunkiem, że nie pójdzie już na zwolnienie lekarskie.

 

Pan Krzysztof pracował jako kierownik zmiany w dużym markecie budowlanym. Po powrocie z czteromiesięcznego L4 związanego z wypaleniem zawodowym, został przydzielony do stanowiska kasjera, bez żadnego wypowiedzenia zmieniającego. Choć wynagrodzenie się nie zmieniło, nowe obowiązki nie odpowiadały jego doświadczeniu ani pozycji. Po dwóch tygodniach złożył wypowiedzenie z prośbą o jego skrócenie. Pracodawca odpowiedział, że zgodzi się, ale tylko jeśli Krzysztof przepracuje pełny miesiąc, nie biorąc żadnych zwolnień, nawet weekendowych. Krzysztof po konsultacji z psychiatrą zdecydował się jednak wrócić na zwolnienie.

 

Pani Monika była zatrudniona jako specjalistka ds. marketingu. Po siedmiu miesiącach nieobecności spowodowanej leczeniem nowotworu, usłyszała, że na jej stanowisko zatrudniono kogoś innego. Powierzono jej nowe obowiązki w dziale sprzedaży, mimo że nie miała doświadczenia w tym obszarze. Kiedy zapytała, dlaczego nie została o tym poinformowana wcześniej, przełożony stwierdził, że "firma nie mogła czekać". Monika postanowiła odejść, ale pracodawca warunkował skrócone wypowiedzenie koniecznością pełnej obecności przez 30 dni. Zdecydowała się na konsultację lekarską i wróciła na L4, co pozwoliło jej przejść przez okres wypowiedzenia z zachowaniem prawa do świadczeń.

Podsumowanie

Powrót do pracy po dłuższym L4 może wiązać się z nieoczekiwanymi zmianami, takimi jak przesunięcie na inne stanowisko czy trudności w porozumieniu się z pracodawcą co do warunków zakończenia zatrudnienia. W takich sytuacjach warto znać swoje prawa – pracodawca może czasowo powierzyć inną pracę bez wypowiedzenia zmieniającego, ale tylko na ściśle określonych warunkach. Skrócenie okresu wypowiedzenia również wymaga obopólnej zgody. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia po powrocie, pracownik ma prawo do kolejnego zwolnienia lekarskiego, o ile spełnia ustawowe wymogi. Znajomość przepisów i świadome decyzje mogą pomóc uniknąć dodatkowego stresu w już trudnym momencie zawodowego życia.

Oferta porad prawnych

Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji i potrzebujesz pomocy, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Nasi prawnicy szybko i jasno wyjaśnią Twoje prawa, pomogą ocenić działania pracodawcy oraz wskażą najlepsze możliwe rozwiązania. Zadaj pytanie bez wychodzenia z domu – otrzymasz rzetelną odpowiedź, dopasowaną do Twojej sprawy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu