Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Studia zaoczne a alimenty

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 13.02.2008

Czy muszę płacić alimenty, jeśli córka studiuje zaocznie i jednocześnie pracuje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Studia zaoczne a alimenty

Fot. Fotolia

Czy obowiązek alimentacyjny rodziców trwa po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności?

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci trwa – pomimo ich pełnoletności – dopóki nie będą w stanie samodzielnie się utrzymać, a ich dochody z majątku nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania.

Czy podjęcie przez dziecko nauki w systemie zaocznym i podjęcie pracy powoduje wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego?

Sam fakt podjęcia przez Pana dziecko pracy oraz studiowania w systemie niestacjonarnym (zaocznym) nie powoduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Należy rozważyć osobistą i życiową sytuację dziecka. W Pana przypadku córka studiuje i jednocześnie pracuje. Jednak z przedstawionych przez Pana faktów nie dowiedzieliśmy się, jak duży dochód osiąga i czy jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny na pełnoletnie dziecko?

Tylko w przypadku, gdy dochód z pracy Pana córki byłby wystarczający do zaspokojenia jej usprawiedliwionych potrzeb (np. pożywienia, ubrania, mieszkania, kształcenia, zdrowia i wypoczynku) można byłoby uznać, że Pana obowiązek alimentacyjny wobec niej wygasł, ponieważ jest ona w stanie samodzielnie się utrzymać.

Kontynuowanie przez pełnoletnie dziecko nauki a obowiązek alimentacyjny rodzica

W orzecznictwie sądów panuje pogląd, iż kontynuowanie przez dziecko nauki i podnoszenie przez niego kwalifikacji zawodowych usprawiedliwia dalsze jego alimentowanie. Forma studiów ma tu znaczenie drugorzędne, choć niewątpliwe fakt studiowania zaocznego ma wpływ na możliwości zarobkowe dziecka, a tym samym na zakres obowiązku alimentacyjnego.

Kiedy rodzice pełnoletniego dziecka nie są zobowiązani do dalszego płacenia alimentów?

Rodzice nie są obowiązani alimentować dziecka, jeżeli jest ono przygotowane do wykonywania zawodu i podejmuje studia, ale w studiach się zaniedbuje, nie otrzymuje zaliczeń, nie zdaje egzaminów, a zwłaszcza, jeżeli z własnej winy powtarza rok. Jeżeli w Pana przypadku taka sytuacja ma miejsce, należy uznać, że Pański obowiązek alimentacyjny wygasł.

Pozew do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka

W Pana sprawie proponuję więc złożyć pozew do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wobec córki. W pozwie oraz w trakcie postępowania będzie Pan musiał wykazać, że sytuacja córki pozwala jej na samodzielne utrzymanie się i że osiągnęła ona samodzielność życiową. Pozew należy skierować do sądu rejonowego właściwego dla miejsca jej zamieszkania.

 

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że Pana córka jest w stanie choćby częściowo zaspokoić swoje uzasadnione potrzeby. W takim przypadku może Pan złożyć w sądzie pozew o zmniejszenie alimentów. Takie żądanie, jako żądanie alternatywne, może Pan zawrzeć w pozwie o uchylenie alimentów. Wówczas, jeżeli sąd ustali, że Pana obowiązek alimentacyjny nie wygasł, sąd może zmniejszyć alimenty płacone na córkę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (8):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus dziewięć =

05.12.2017

Moim zdaniem ,jesli dziecko sié uczy i pracuje ,nie powinno otrzymywac alimentów.Bez przesady to juz jest wykorzystywanie drugiego rodzica ,który niekoniecznie odszedl z wlasnej winy,a w swietle prawa to ta osoba która opiekuje sié dzieckiem (zazwyczaj matka ale bywa i ojciec),tez musi na wspól z drugim rodzicem lozyc na dziecko.To jest wielkie nieporozumienie ze nie ma granicy w której nie powinno sié placic na dorosle 18+ "dziecko"- alimentów ,to moze na 40 letnie dziecko które sié uczy,pracuje,pije i robi rózne rzeczy tak ja dorosly czlowiek, tez trzeba placic alimenty ,bo "biedne "pokrzywdzone nie potrafi dac sobie rady?Co to za system? Naprawdé nikt tu nie widzi blédu ?

Yola

10.11.2017

Przy jakich zarobkach można uznać, że uzasadnione potrzeby są zaspokojone. Mój syn (20 l.) zarabia jako młodszy pozycjoner ok. 1 900 PLN, 350 płaci za zaoczne studia, 500 daje matce na życie. Na razie nie poruszam jednak tematu zakończenia wypłaty alimentów, bo jakoś mi niezręcznie, ale wydaje mi się, że w tej sytuacji uzasadniona byłaby rozmowa o obniżeniu alimentów (730 zł).

Jacenty

09.10.2017

Lol, musicie mieć świetne relacje ze swoimi dziećmi :P No tak, bo po rozwodzie to już nie moje dziecko, nie mój interes, niech się kto inny zajmuje.
Żałosne
Fakt, że obydwoje rodziców powinno wspierać finansowo dziecko i dzielić to adekwatnie i proporcjonalnie do zarobków danego rodzica i zapotrzebowania dziecka, ale żeby tak całkiem umywać interes...

z perspektywy córki

20.10.2014

moja córka skończyła w tym roku szkołę i nawet nie podeszła do matury... a teraz podjęła dalszą naukę... pracuje i zarabia 1500 na rękę, wyprowadziła się od matki, nadal oczekuje ode mnie alimentów, a może szanowne mamusie też powinny w takim wypadku zostać obciążone alimentami względem dziecka, fajnie się wydaje z kieszeni byłego męża... ale kiedy mają coś dać od siebie to już strasznie boli... nawet własnemu dziecku!

alimenciarz

03.07.2013

Mój syn ma też taką sytuację dostał się na studia zaoczne czy ojciec ma obowiazek płacic alimenty syn troche pracuje ale nie jest w stanie utrzymac sie sam zarobki wynoszą w granicach 1000- 1200 zł a szanowny tatus raczy przysyłac 300 zł

ola

05.06.2013

Ręce opadają! Dzieciaki chcą się rozwijać, a "tatusie" za wszelką cenę - drogą sądową chcą uprzykrzyć życie! Ludzie! Studia zaoczne kosztują kupę forsy te wasze 500-700zł nie wystarcza nawet na same opłacenie studiów! A głupie biadolenie "mogła iść na dzienne, bezpłatne" jest absurdem! Najczęściej studenci w takim przypadku muszą wyjechać na stałe do innego miasta i się utrzymać i również te wasze marne grosze można sobie wsadzić. Mam nadzieję, że w przyszłości jak te wszystkie "tatusie" będą potrzebowały pomocy od swoich dzieci, te się wyprą i wypomną to wszystko. Brak słów!

xzy

02.03.2013

Proszę o opisanie czy Pana sprawa została już zakończona i jaki jest jej rezultat. Bardzo jestem zainteresowany, ponieważ borykam się z tym samym problemem. Będę wdzięczny za krotki opis przebiegu sprawy w drugiej instancji. Pozdrawiam Darek

Darek


Od redakcji: Panie Darku, nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadane w formie komentarza. Jeśli jest Pan zainteresowany odpowiedzią, proszę zadać pytanie poprzez formularz na stronie. Wycena jest bezpłatna, porady prawne są płatne.

24.01.2013

Złożyłem sprawę o ustanie obowiązku alimentacyjnego. Córka poszła na studia zaoczne i pracuje za 1450 zł na 3/4 etatu. Sąd pierwszej instancji utrzymał alimenty. Zobaczymy co będzie dalej odwołanie złożone :)

alimenciarz

»Podobne materiały

Jakie alimenty na dziecko studiujące za granicą?

Od 19 lat płacę na utrzymanie córki alimenty ustalone pomiędzy mną a jej matką oraz czasami partycypuję w większych kosztach związanych z jej wychowaniem. Nie widujemy się, nasze kontakty praktycznie nie istnieją, a ostatnio jeszcze sie pogorszyły, gdy poprosiłem 2 lata temu o wgląd do świadectwa sz

 

Alimenty na dziecko, które nie chce kontynuować studiów

Płacę alimenty na pełnoletnią córkę, która do tej pory studiowała. Wszystko wskazuje jednak na to, że obecny semestr będzie ostatnim etapem jej nauki. Czy będę potrzebował zaświadczenia z uczelni, żeby starać się o uchylenie alimentów? Co zrobić, jeśli córka nie dostarczy mi dokumentu?

 

Doprowadzenie do ustalenia ojcostwa i wyegzekwowanie alimentów

Mam 15-letnią córkę z mężczyzną mieszkającym na stałe w Niemczech. Córka nosi moje nazwisko, a człowiek ten nie jest oficjalnie jej ojcem. Ustna umowa, którą zawarliśmy odnośnie świadczeń na rzecz córki trwała do marca tego roku, potem jej ojciec przestał przysyłać pieniądze. Na dodatek zmienił adre

 

Spłata męża po rozwodzie - mieszkanie z kredytem hipotecznym

Moja córka jest tuż po rozwodzie. Z mężem miała mieszkanie, dług hipoteczny wynosi 80 tys. zł. Były mąż powiedział, że córka musi go spłacić kwotą 75 tys. zł. Czy ma rację? Bardzo nas martwi ta kwestia.

 

Brak potwierdzenia uprawomocnienia pozwolenia na budowę a rozpoczęcie prac budowlanych

10 lutego 2020 dostałem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Przylega on do granicy sąsiada, który złożył protest. Urząd wojewódzki utrzymał w mocy decyzję 30 kwietnia. 3 tygodnie temu złożyłem wniosek o wydanie książki budowy i potwierdzenie uprawomocnienia pozwolenia. Do tej pory ich nie otr

 

Przejście na emeryturę męża po rozwodzie z orzeczeniem jego winy

Czy po śmierci męża, będąc po rozwodzie z orzeczeniem jego winy, mogę przejść na jego emeryturę? Ja też mam rentę tylko niższą, dzieci dorosłe. Nie miałam zasądzonych alimentów z jego strony, ale dostawałam od niego nieraz pieniądze. Czy możliwa jest renta po zmarłym byłym mężu?

 

Ochrona praw autorskich za granicą

Mam takie pytanie: czy zarejestrowanie utworu za granicą, np. w Writers Guild of America (ochrona praw autorskich na 10 lat), czy odpowiedniej instytucji niemieckiej może mieć znaczenie dowodowe w ewentualnej sprawie i chroni moje prawa także w Polsce, zważywszy, że tekst utworu zarejestrowany jest

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »