Handel rzeczami używanymi

• Autor: Aleksander Słysz

Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą polegającą na handlu rzeczami używanymi (zakupionymi na pchlich targach, od osób prywatnych itp.). W jaki sposób mam się rozliczać, skoro nie będę miał dowodów zakupu tych przedmiotów? Jaką formę opodatkowania wybrać (będę prowadzić działalność wspólnie z żoną)?

Handel rzeczami używanymi

Jaką formę prowadzenia działalności wybrać przy handlu rzeczami używanymi?

Niezależnie od formy opodatkowania i formy prowadzenia działalności (handlu rzeczami używanymi), dowody zakupu będą Panu bezwzględnie potrzebne. Jest tak, ponieważ nawet przy opodatkowaniu w formie ryczałtu, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów.

Przy „normalnym” podatku dochodowym, gdy prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów, jest podobnie, ponieważ zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie można wskazanych zakupów udokumentować dowodem wewnętrznym. Potrzebna zatem będzie co najmniej pisemna umowa sprzedaży, oczywiście z pełnymi danymi sprzedawcy i nabywcy, datą, ceną i podpisem sprzedawcy i nabywcy.

Co do formy prowadzenia działalności polegającej na handlu rzeczami używanymi – jeśli chcą Państwo prowadzić ją razem, to najpopularniejszą opcją jest spółka cywilna. Alternatywa to sytuacja, w której jedno z Państwa prowadzi działalność gospodarczą, a drugie zgłoszone jest jako tzw. osoba współpracująca. Wspomnę jedynie, że za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się m.in. małżonka, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności.

Opodatkowanie podatkiem ryczałtowym dochodu z handlu rzeczami używanymi

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku istnieje możliwość opodatkowania podatkiem zryczałtowanym, a także w sposób progresywny lub liniowy podatkiem dochodowym.

Przy ryczałcie (ujmując rzecz skrótowo) następuje opodatkowanie przychodu – bez odliczania kosztów uzyskania przychodu i odpisów amortyzacyjnych – stawką 3% w przypadku działalności usługowej w zakresie handlu, którą jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

W drugiej z przywołanych form podatek zależy od kosztów w działalności, gdyż (w dużym uproszczeniu) od przychodu odejmuje Pan koszty jego uzyskania i tak otrzymany dochód stanowi podstawę opodatkowania. Opodatkowanie może być tu progresywne: 18% i 32% lub liniowe: 19%.

Zatem jeśli koszty Pana działalności (handlu rzeczami używanymi) byłyby nieduże, a dochód pewny, korzystniejszy jest ryczałt, przy dużych kosztach zasady ogólne i progresywna skala (gdy dochód nie przekroczy rocznie ok. 90 000 zł) będzie lepszym rozwiązaniem.