.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ujawnienie prawdy o ojcu biologicznym dziecka

Jestem biologicznym ojcem dziecka, które ukończyło 18 lat życia. Matka odrzuca jakikolwiek kontakt z moją osobą (nie odpowiada na zapytania), ojciec nie jest świadomy sytuacji. Czy to dziecko ma prawną możliwość poznać prawdę? Poczęte zostało z miłości i zdecydowaliśmy z jego matką, by nie rozbijać dwóch dzietnych rodzin.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ujawnienie prawdy o ojcu biologicznym dziecka

Prawo do poznania własnego pochodzenia

Sytuacja, jaką Pan opisuje, należy do wyjątkowo trudnych i delikatnych, do takich, gdzie nie ma prostych i jednoznacznych odpowiedzi. Pod wieloma względami również ta sprawa nie do końca należy do sfery prawnej, ja mogę skoncentrować się konkretnie na tej sferze.

 

Co prawda wśród komentarzy, rozmaitych materiałów, a także konwencji można znaleźć pojęcie prawa do poznania własnego pochodzenia, a konkretnie pochodzenia biologicznego, genetycznego, jednakże dotyczy to dzieci adoptowanych i chodzi o możliwość poznania danych prawdziwych rodziców.

Brak nakazu ujawnienia ojcostwa

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie przewidują prawnego nakazu ujawnienia ojcostwa w sytuacji, gdy w rzeczywistości ktoś inny jest ojcem niż widnieje to w świetle prawa. Nie ma również prawnego zakazu ujawnienia takich informacji. Skoro wspomina Pan o rodzinach, podejrzewam, że matka dziecka była wówczas mężatką. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, domniemywa się, że dziecko pochodzi od męża matki. Aby obalić to domniemanie i wskazać, że ktoś inny jest ojcem, należałoby wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa

Powództwo takie może wytoczyć matka dziecka, mąż matki (w terminie 6 miesięcy od urodzenia), a także dziecko po dojściu do pełnoletniości. Ewentualnie może to zrobić prokurator (on nie ma ograniczenia co do terminu), jeśli uzna, że istnieje w tym interes prawny, jednakże z mojego doświadczenia wynika, że często decyduje się tego nie robić, aby chronić właśnie stan rodzinny dziecka.

 

Jeśli więc chodzi o możliwość tego, aby w świetle prawa wskazać Pana jako ojca, to możliwości są bardzo ograniczone. Uprawnienia do złożenia takiego pozwu przysługują jedynie określonym osobom, a ojciec biologiczny się do nich nie zalicza. Nie można również wnosić o ustalenie ojcostwa u dziecka, którego ojciec w świetle prawa jest ustalony (nawet jeśli błędnie).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ujawnienie prawy o ojcu biologicznym

Jak wspominałam wcześniej, ja mogę skoncentrować się głównie na problemach natury prawnej, gdyż na tym polega moja rola. W świetle prawa nie można zmusić matki dziecka do powiedzenia mu prawdy, ale z drugiej strony nie ma prawnych środków, które by zabroniły Panu powiedzieć prawdę. Jest to kwestia, która nie należy tak naprawdę do sytuacji prawnych. Dziecko nie pozna prawdy w sposób samodzielny, gdyż nie ma żadnych innych danych oprócz tych, które zostały zapisane w akcie urodzenia, a w tym akcie mąż matki podany jest jako ojciec. To nie jest jak w przypadku adopcji, że pewne dane pozostają ukryte, ale są gdzieś zapisane. Tak więc dziecko samodzielnie nie pozna prawdy, o ile nie dowie się tego od Pana albo też od swojej matki.

 

Tego jednak, co zrobić i jaką decyzję podjąć, nie mogę Panu powiedzieć, ani doradzić, jest to decyzja, jaką każdy musi podjąć indywidualnie, wziąwszy pod uwagę wszystkie okoliczności oraz prawdopodobne konsekwencje.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu