Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ujawnienie prawdy o ojcu biologicznym dziecka

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 14.09.2020

Jestem biologicznym ojcem dziecka, które ukończyło 18 lat życia. Matka odrzuca jakikolwiek kontakt z moją osobą (nie odpowiada na zapytania), ojciec nie jest świadomy sytuacji. Czy to dziecko ma prawną możliwość poznać prawdę? Poczęte zostało z miłości i zdecydowaliśmy z jego matką, by nie rozbijać dwóch dzietnych rodzin.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ujawnienie prawdy o ojcu biologicznym dziecka

Prawo do poznania własnego pochodzenia

Sytuacja, jaką Pan opisuje, należy do wyjątkowo trudnych i delikatnych, do takich, gdzie nie ma prostych i jednoznacznych odpowiedzi. Pod wieloma względami również ta sprawa nie do końca należy do sfery prawnej, ja mogę skoncentrować się konkretnie na tej sferze.

 

Co prawda wśród komentarzy, rozmaitych materiałów, a także konwencji można znaleźć pojęcie prawa do poznania własnego pochodzenia, a konkretnie pochodzenia biologicznego, genetycznego, jednakże dotyczy to dzieci adoptowanych i chodzi o możliwość poznania danych prawdziwych rodziców.

Brak nakazu ujawnienia ojcostwa

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie przewidują prawnego nakazu ujawnienia ojcostwa w sytuacji, gdy w rzeczywistości ktoś inny jest ojcem niż widnieje to w świetle prawa. Nie ma również prawnego zakazu ujawnienia takich informacji. Skoro wspomina Pan o rodzinach, podejrzewam, że matka dziecka była wówczas mężatką. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, domniemywa się, że dziecko pochodzi od męża matki. Aby obalić to domniemanie i wskazać, że ktoś inny jest ojcem, należałoby wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa

Powództwo takie może wytoczyć matka dziecka, mąż matki (w terminie 6 miesięcy od urodzenia), a także dziecko po dojściu do pełnoletniości. Ewentualnie może to zrobić prokurator (on nie ma ograniczenia co do terminu), jeśli uzna, że istnieje w tym interes prawny, jednakże z mojego doświadczenia wynika, że często decyduje się tego nie robić, aby chronić właśnie stan rodzinny dziecka.

 

Jeśli więc chodzi o możliwość tego, aby w świetle prawa wskazać Pana jako ojca, to możliwości są bardzo ograniczone. Uprawnienia do złożenia takiego pozwu przysługują jedynie określonym osobom, a ojciec biologiczny się do nich nie zalicza. Nie można również wnosić o ustalenie ojcostwa u dziecka, którego ojciec w świetle prawa jest ustalony (nawet jeśli błędnie).

Ujawnienie prawy o ojcu biologicznym

Jak wspominałam wcześniej, ja mogę skoncentrować się głównie na problemach natury prawnej, gdyż na tym polega moja rola. W świetle prawa nie można zmusić matki dziecka do powiedzenia mu prawdy, ale z drugiej strony nie ma prawnych środków, które by zabroniły Panu powiedzieć prawdę. Jest to kwestia, która nie należy tak naprawdę do sytuacji prawnych. Dziecko nie pozna prawdy w sposób samodzielny, gdyż nie ma żadnych innych danych oprócz tych, które zostały zapisane w akcie urodzenia, a w tym akcie mąż matki podany jest jako ojciec. To nie jest jak w przypadku adopcji, że pewne dane pozostają ukryte, ale są gdzieś zapisane. Tak więc dziecko samodzielnie nie pozna prawdy, o ile nie dowie się tego od Pana albo też od swojej matki.

 

Tego jednak, co zrobić i jaką decyzję podjąć, nie mogę Panu powiedzieć, ani doradzić, jest to decyzja, jaką każdy musi podjąć indywidualnie, wziąwszy pod uwagę wszystkie okoliczności oraz prawdopodobne konsekwencje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus IV =

»Podobne materiały

Zgłoszenie do ubezpieczenia dziecka swojej żony

Jestem po rozwodzie, z pierwszego małżeństwa mam dziecko. Niedawno wyszłam ponownie za mąż. Czy możliwe jest zgłoszenie do ubezpieczenia mnie i dziecka, skoro synek nie nosi nazwiska męża? Jak ograniczyć prawa rodzicielskie ojca dziecka?

 

Zgoda na przysposobienie dziecka – na piśmie czy osobiście?

Biologiczny ojciec dziecka wyraził zgodę na zrzeczenie się praw do niego, ale nie może przyjechać na rozprawę. Czy może więc wysłać do sądu potwierdzone notarialnie pismo, że zgadza się na zrzeczenie tych praw i przysposobienie dziecka przez mojego obecnego męża?  

 

Sądowe wydanie paszportu dla małoletniego

Mam pytanie na temat sądowego wydania paszportu dla małoletniego syna, zamieszkałego z jego matką. Wyrokiem SO posiadam ograniczone prawa rodzicielskie, tzn. mogę decydować o leczeniu, wyborze szkoły, spędzaniu wakacji itp. Mam również ustalone, że tydzień ferii zimowych oraz 2 tygodnie wakacji spęd

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »