Długi czynszowe i eksmisja z mieszkania spółdzielczego

• Autor: Monika Cieszyńska

Mój kolega mieszka z mamą w lokalu spółdzielczym. Ostatnio wszyscy zameldowani dostali wezwanie do sądu dotyczące eksmisji z powodu długów czynszowych. W mieszkaniu zameldowana jest też siostra kolegi, która od lat tam nie mieszka. Czy jest szansa na to, żeby kolega nie musiał płacić długu matki? Czy reszta rodzeństwa może zostać pociągnięta do odpowiedzialności? Czy spółdzielnia eksmituje matkę do lokalu socjalnego i do tej pory można wstrzymać się z zapłatą długu?

Długi czynszowe i eksmisja z mieszkania spółdzielczego

Kto odpowiada za opłaty w lokalu spółdzielczym?

Z treści pytania wnioskuję, że przedmiotowy lokal mieszkalny ma status spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych „członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu”.

Jednakże w myśl art. 4 ust. 6 ustawy za opłaty te z członkami spółdzielni odpowiadają osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych (dzieci, wnuków) pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.

Odpowiedzialność za zadłużenie w spółdzielni

Tym samym z mocy art. 4 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych za opłaty z tytułu używania lokalu odpowiadają solidarnie członek spółdzielni oraz osoby, które faktycznie zamieszkują w lokalu. Solidarność odpowiedzialności polega na tym, że spółdzielnia w razie zadłużenia może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich łącznie lub od każdego z osobna (art. 366 Kodeksu cywilnego).

W Państwa przypadku spółdzielnia pozwała oprócz członka także wszystkie osoby zameldowane w lokalu. Z faktu samego zameldowania można bowiem wywodzić, iż zameldowany rzeczywiście zamieszkuje w danym lokalu. Pani kolega może uchylić się od odpowiedzialności, jeśli udowodni, że w okresie, w którym powstał dług z tytułu opłat, nie zamieszkiwał z matką w przedmiotowym lokalu. Dotyczy to też siostry. Dowodem może być wszystko, co potwierdzi jego relację, np. zeznania świadków (w tym sąsiadów), dokumenty itp.

Jeśli rodzeństwo Pani kolegi nie zamieszkiwało z matką w okresie, kiedy powstały długi, to nie ma podstaw do pociągnięcia ich do odpowiedzialności.

Czy eksmisja z lokalu spowoduje wygaśnięcie długu względem spółdzielni?

Nawet jeśli względem matki kolegi zostanie orzeczona eksmisja z lokalem socjalnym, to nie spowoduje to wygaśnięcia długu. Co więcej, w czasie oczekiwania na lokal socjalny eksmitowany może zamieszkiwać w lokalu spółdzielczym, ale nadal jest zobowiązany uiszczać na rzecz spółdzielni, tzw. odszkodowanie w wysokości opłat za używanie lokalu.

Gdy lokal zostanie w końcu zdany do spółdzielni, spółdzielnia będzie próbowała sprzedać go w przetargu. Z ceny uzyskanej w przetargu spółdzielnia w pierwszej kolejności potrąci swoje roszczenia z tytułu opłat za używanie lokalu wraz z odsetkami i kosztami procesu.

Ze spłatą długu można wstrzymać się zatem do czasu zdania do spółdzielni lokalu, niemniej do tego czasu będą rosły odsetki, co spowoduje zwiększenie długu.