.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Co zrobić, gdy dłużnik nie chce podpisać umowy najmu pomieszczenia tymczasowego?

Gmina wskazała pomieszczenie tymczasowe, ale komornik nie mógł przeprowadzić eksmisji, ponieważ dłużnicy nie chcą podpisać umowy najmu z gminą. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy eksmisja do pomieszczenia tymczasowego wskazanego przez gminę może być uzależniona od podpisania umowy najmu przez dłużników?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Umowa najmu tymczasowego pomieszczenia

Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego zawartymi w art. 25a-25e gmina rzeczywiście zawiera z dłużnikami umowę najmu tymczasowego pomieszczenia na czas oznaczony, nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 6 miesięcy.

 

Stosownie do treści art. 25c przywołanej ustawy umowę najmu tymczasowego pomieszczenia zawiera się z osobą, wobec której wszczęto egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego, w którym orzeczono obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, bez prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego, z zastrzeżeniem art. 25d.

 

Jeśli zaś pyta Pani, czy jeśli dłużnik odmówi zawarcia umowy najmu pomieszczenia tymczasowego, to jest możliwość eksmisji dłużników – uważam, że tak z uwagi na brzmienie art. 1046 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 1046 § 4 K.p.c., wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik usunie dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może zamieszkać. Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Usuwając dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, komornik powiadomi właściwą gminę o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia.

 

§ 5 tego przepisu stanowi z kolei, że komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia wskaże pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odmawa zawarcia umowy najmu

Uważam zatem, że jeśli gmina wskazuje dłużnikom pomieszczenia tymczasowe, a oni odmawiają zawarcia umowy najmu, to komornik wyeksmituje ich do noclegowni, schroniska lub innej placówki.

 

Ten tok rozumowania potwierdza w zasadzie Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały składu siedmiu sędziów z dnia 13 grudnia 2011 r. (sygn. akt III CZP 48/11), stanowiąc, że do wskazania dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia wystarczy tylko zaoferowanie mu możliwości skorzystania z takiego pomieszczenia, natomiast możliwość przeprowadzenia przez komornika egzekucji opróżnienia lokalu mieszkalnego nie była i nie jest uzależniona od uprzedniego zawarcia przez dłużnika z gminą umowy najmu albo do zawarcia umowy o korzystanie z usług zakładu administracyjnego. Brak jest bowiem instrumentów prawnych, które zmuszałyby dłużnika do skorzystania z zaoferowanej mu możliwości zawarcia umowy najmu, nie można też zmusić eksmitowanego dłużnika do zamieszkania w tymczasowym pomieszczeniu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu