Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych

Czy mogę prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą (polegającą na udzielaniu korepetycji) w mieszkaniu, które zakupiłam, korzystając z dopłat z programu „Rodzina na swoim”? Lokal nadal będzie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe (tylko jeden pokój zostanie przeznaczony na biuro).

Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych

W Pani przypadku zastosowanie mieć będzie ustawa z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania, a konkretniej jej art. 9 ust. 3, zgodnie z którym zaprzestaje się stosowania dopłat w przypadku:

  1. postawienia wierzytelności wynikającej z umowy kredytu preferencyjnego w stan natychmiastowej wymagalności;
  2. uzyskania przez docelowego kredytobiorcę w okresie stosowania dopłat prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem nabycia tych praw w drodze spadku;
  3. dokonania przez docelowego kredytobiorcę w okresie stosowania dopłat zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na którego zakup lub budowę został udzielony kredyt preferencyjny, na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Punkt 3 przywołanego przepisu mówi o zmianie sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na inne cele niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, nie definiuje przy tym, co oznacza zmianę sposobu użytkowania. W mojej ocenie będzie to zmiana charakteru lokalu z mieszkalnego na użytkowy, ponieważ taka zmiana powoduje, że celem nie jest już zaspokajanie Pani potrzeb mieszkaniowych, lecz np. prowadzenie działalności gospodarczej. Będzie to jednak dotyczyło takich przypadków, gdy np. nie będzie już Pani zamieszkiwać w lokalu znajdującym się na parterze, lecz urządzi tam np. sklep lub zakład szewski, krawiecki, fryzjerski itd. Wówczas bezsprzecznie dokonuje Pani zmiany przeznaczenia lokalu na inne cele niż mieszkaniowe.

Zmiana sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego

W Pani sytuacji moim zdaniem nie dochodzi jednak do zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, ponieważ główną funkcją lokalu jest jednak zamieszkiwanie w nim, a jedynie przy okazji zarejestruje Pani tam działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu korepetycji, które zwyczajowo udzielane są w lokalach mieszkalnych. Fakt zarejestrowania i wykonywania w lokalu takiej działalności nie wyłącza jego funkcji mieszkaniowej i nie powoduje, że zmienia Pani jego charakter, jakby to było w przypadku np. otwarcia w nim sklepu spożywczego czy wynajęcia go innej osobie, kiedy to niezaprzeczalnie traci on cel, jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych.

W mojej ocenie nie ma podstaw do zaprzestania stosowania dopłat.

Podobne stanowisko prezentuje także Ministerstwo Infrastruktury na swoich stronach internetowych.