Wodomierz bez legalizacji, czy użytkownik poniesie konsekwencje dużego zużycia wody?

• Opublikowano: 15-09-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Włamano się do mojego domu, w którym obecnie nikt nie mieszka. Złodzieje ukradli między innymi armaturę, w tym krany i z tego powodu woda lała się dość dużym strumieniem. Podłogi zostały zalane, sprawców nie schwytano jak dotąd, a tymczasem miejscowe przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej wystawiło mi fakturę za zużycie wody na kwotę ponad 10 tys. zł – zgodnie ze stanem licznika (zużycie wody 970 m3). Rozmawiałem z prezesem firmy, ale stwierdził, że taki rachunek to wyłącznie mój problem i trzeba płacić. Okazało się jednak przy podawaniu stanu licznika, że minęło ponad 5 lat od daty legalizacji licznika, czyli zainstalowany u mnie nie ma legalizacji. Doczytałem, że zgodnie z przepisami Prawa o miarach oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy wodomierze używane w obrocie podlegają prawnej kontroli metrologicznej w formie zatwierdzenia typu, legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej. Powyższe akty prawne wskazują, iż, jeżeli wskazanie wodomierza jest podstawą do rozliczeń, powinien on mieć ważną i nienaruszoną cechę legalizacyjną. Jeżeli takiej nie posiada, jego wskazania nie mogą być podstawą do naliczania opłat za zużycie wody. Czy wobec tego mogę podnieść zarzut, że wystawiono mi rachunek za zużycie wody w oparciu o pomiar niezalegalizowanego urządzenia i w ten sposób uniknąć niesprawiedliwej płatności?

Wodomierz bez legalizacji, czy użytkownik poniesie konsekwencje dużego zużycia wody?

Wzorcowanie przyrządów pomiarowych

Jeżeli urządzenie pomiarowe faktycznie nie miało ważnej legalizacji, powinien Pan złożyć odwołanie od nałożonej opłaty i powołać się na poniższe przepisy. Zgodnie bowiem z art. 6a ustawy – Prawo o miarach:

„1. W celu zapewnienia przekazywania wartości legalnych jednostek miar od państwowych wzorców jednostek miar do przyrządów pomiarowych organy administracji miar mogą, na wniosek zainteresowanych podmiotów, wykonywać wzorcowanie przyrządów pomiarowych.

2. Wzorcowanie, na wniosek zainteresowanego podmiotu, może dodatkowo obejmować stwierdzenie zgodności przyrządu pomiarowego ze wskazanymi przez ten podmiot wymaganiami lub specyfikacjami.

3. Wynik wzorcowania, pozwalający na przypisanie wskazaniom przyrządu pomiarowego odpowiednich wartości wielkości mierzonej lub na wyznaczenie poprawek tych wskazań oraz błędów, jest poświadczany przez organ administracji miar w świadectwie wzorcowania.”

Ważność legalizacji wodomierza

Zgodnie natomiast z art. 8a ust. 1 powyższej ustawy: „Przyrządy pomiarowe podlegające prawnej kontroli metrologicznej mogą być wprowadzane do obrotu i użytkowania oraz użytkowane tylko wówczas, jeżeli posiadają odpowiednio ważną decyzję zatwierdzenia typu lub ważną legalizację.”.

Ważne więc dla Pana jest to, iż tylko wodomierz posiadający legalizację może być podstawą do rozliczenia i ustalenia zużycia wody, a także stosowanego naliczenia należności z tego tytułu. Jeżeli więc okres legalizacji u Pana minął i nie można było dokonać odczytu z takiego wodomierza, to przedsiębiorstwo powinno przyjąć sposób rozliczenia jak w lokalach nieposiadających wodomierza.

Odwołanie od nałożonej opłaty za zużycie wody

Dlatego też, powinien Pan obecnie złożyć odwołanie od tak nałożonej opłaty wraz z wnioskiem o wstrzymanie płatności – ze wskazaniem powyższych przepisów i koniecznością rozliczenia zużycia jak w lokalach nieposiadających wodomierza, albowiem urządzenie pomiarowe nie posiadało ważnej legalizacji.

Przeczytaj też: Sprzedaż długu a przedawnienie