Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczenie pieniędzy od spółki z o.o. przez właściciela

Autor: Marek Kowalski • Opublikowane: 08.11.2017

Jestem właścicielem spółki z o.o., mam na koncie spółki ok. 1 mln zł. Chcę pożyczyć od spółki 350 tys. zł na 50 lat, płacąc 2% PCC. Czy to się wiąże z jakimiś podejrzeniami od urzędów? Czy jest jakieś ryzyko z tym związane? Dodam, że jestem też prokurentem tej spółki i zależy mi na ominięciu podatków związanych z dywidendą.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Pożyczenie pieniędzy od spółki z o.o. przez właściciela

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

 

Sposób sfinansowania własnych zamiarów, jaki ma Pan w planie, sam w sobie nie jest zakazany. W praktyce zdarza się nieraz, że spółka z o.o. udziela pożyczki swemu wspólnikowi. I nikt nie widzi w tym nic nadzwyczajnego.

 

Pan jest w spółce w roli wspólnika oraz prokurenta. Taka sytuacja oznacza, że muszą być przestrzegane pewne reguły wynikające z Kodeksu spółek handlowych. Zawierana będzie umowa pożyczki pomiędzy spółką a jej wspólnikiem będącym jednocześnie prokurentem. Jeżeli umowa spółki przewiduje dla takiej umowy (do dokonania tej czynności prawnej przez spółkę) zgody właściwego organu spółki, to umowa zawarta bez takiej zgody jest ważna, jednakże nie wyklucza to odpowiedzialności członków zarządu wobec spółki z tytułu naruszenia umowy spółki.

 

Jednakże zgodnie z art. 15 zawarcie przez spółkę kapitałową umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób, wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zatem zgoda spółki na jej zawarcie wymagana jest przez ustawę.

 

W takiej sytuacji umowa pożyczki bez zgody zgromadzenia wspólników jako dokonana bez wymaganej uchwały byłaby nieważna.

 

(…)

 

Niezależnie od tego efektem może być uznanie umowy za nieważną z uwagi na to, że ma ona na celu obejście prawa. Pożyczka nieoprocentowana na 50 lat, a zatem nieopodatkowana, może być uznana za niezgodne z prawem uzyskanie przez PANA DYWIDENDY.

 

Sam Pan o tym wspomina, że pożyczka ma w sobie mniej podatków niż dywidenda.

Można oczywiście popracować nad umowa pożyczki, by jej zapisy były jak najmniej kontrowersyjne dla fiskusa, ale nawet takie podejście nie gwarantuje sukcesu.

 

(…)

 

Można sobie wyobrazić, ze zamiast 50 lat i jednej pożyczki – będzie kilka pożyczek co kilka lat. POWSTAŁBY MECHANIZM ZWANY ROLOWANIEM KREDYTU.

 

Wygląda to tak. Pożyczka na 5 lat. W tym czasie dokonuje Pan spłaty jej części z odsetkami. Następnie uzyskuje od spółki druga pożyczkę z tych pieniędzy spłaca pierwszą itd. Sprawia to, że formalnie spłacił Pan pierwsza pożyczkę i zaciągnął kolejną. W razie potrzeby spółka może darować Panu jakąś kwotę – ale musiałby Pan zapłacić od kwoty zwolnienia podatek dochodowy.

 

Przewidywany mechanizm z punktu widzenia księgowości jest w porządku. Trzeba byłoby tylko dołożyć trochę staranności przy umowie pożyczki oraz opracowaniu mechanizmu jej spłaty z korzyścią dla wszystkich.

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus IV =

»Podobne materiały

Brak zapłaty za zakupione udziały w spółce z o.o.

Kupujący (akt notarialny) udziały w spółce z o.o. posiadał wcześniej 80% udziałów. Dokupił pozostałą część (20%), ale w ustalonym terminie za nie nie zapłacił. Co powinien zrobić teraz sprzedający i jaka jest jego sytuacja prawna?

Odmowa zarejestrowania spółki z powodu niedołączenia koncesji

Dwie osoby założyły spółkę z o.o., która miała zajmować się ochroną osób i mienia. Sąd rejestrowy odmówił zarejestrowania tej spółki, bowiem do wniosku nie dołączono koncesji na prowadzenie tego typu działalności. Co teraz powinni zrobić wspólnicy?

Członek zarządu spółki z o.o. a działalność konkurencyjna

Jestem wiceprezesem spółki z o.o. i posiadam w niej udziały. Ja i prezes tej spółki postanowiliśmy założyć inną działalność – być może będzie to działalność konkurencyjna. Czy członek zarządu spółki z o.o. może tak postąpić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »