.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Firma w Wielkiej Brytanii, zamieszkanie w Polsce a podatki

• Autor: Marek Kowalski

Od 12 lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Od 5 lat prowadzę firmę LTD. Firma świadczy usługi wyłącznie na rynku brytyjskim. Posiadam podwójne obywatelstwo (polsko-brytyjskie). Planuję przyjechać do Polski i zacząć żyć w Polsce, prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii i świadcząc usługi wyłącznie na brytyjskim rynku. Moja praca pozwala mi na prowadzenie firmy przez większość czasu zdalnie. Czy będę zobowiązany do rozliczania moich dochodów w Polsce, mimo że nie świadczę tutaj żadnych usług i moja działalność jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, tam świadczę usługi, tam posiadam biuro i płacę podatki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Firma w Wielkiej Brytanii, zamieszkanie w Polsce a podatki

Fot. Fotolia

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

Określenie miejsca opodatkowania dochodów

W obecnie obowiązującym stanie prawnym wątpliwości wywołuje kwestia określenia miejsca opodatkowania Pana dochodów osób, które uzyskuje Pan za granicą, tj. określenia, czy podlega Pan w Polsce nieograniczonemu, czy też ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT – ustalenie, czy wracając do Polskim stanie się Pan ponownie jej rezydentem podatkowym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Istotne jest ustalenie Pana miejsca zamieszkania dla celów podatkowych oraz miejsca zwanego centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). UWAGA – chodzi o Pana miejsce zamieszkania, a nie siedzibę spółki LTD.

 

Kwestie te oraz inne zagadnienia podatkowe regulowane są w takim przypadku przez polską ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20.07.2006 r. (umowa).

 

(…)

Kto podlega opodatkowaniu w Polsce?

Ustawa o PIT stanowi, że nieograniczonemu obowiązkowi w Polsce podlegają osoby mające miejsce zamieszkania na terytorium RP. Osoby mające miejsce zamieszkania w innym kraju podlegają natomiast opodatkowaniu w Polsce tylko w zakresie dochodów z pracy wykonywanej na terytorium RP na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy. Przepisy te stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

 

Polskie przepisy stanowią, że za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

W przepisie użyty jest spójnik „lub”. Oznacza to, że nie muszą by spełnione oba warunki, wystarczy spełnić którykolwiek z nich, aby dana osoba została uznana za rezydenta podatkowego w Polsce.

 

Jeżeli dana osoba będzie przebywała w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, to będzie podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (od swoich całych dochodów). Kryterium to w praktyce nie jest łatwe do stosowania – przynajmniej do czasu wyjścia GB z Unii. Obecnie rzadkością jest odnotowywanie w paszportach faktu przekroczenia granicy z państwami UE; tym bardziej, że na terenie UE wystarczy dowód osobisty. Oświadczenie osoby o okresie jej pobytu w kraju może okazać się nieweryfikowalne. W wielu przypadkach nie ma praktycznej możliwości sprawdzenia, jak długo dana osoba faktycznie przebywała w Polsce.

 

(…)

Zeznanie roczne

Zeznanie roczne w danym roku w Polsce złożyć muszą wszystkie osoby, które w danym roku uzyskiwały jakieś przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli podatnik nie uzyskał ani złotówki przychodu – deklaracji nie składa. Nie składa jej również, jeżeli w latach wcześniejszych przychód uzyskiwał, a w roku bieżącym taki przychód nie wystąpił.

 

Jeżeli polski podatnik uzyskuje przychody z zagranicy i w Polsce nie uzyskuje innych przychodów, to deklarację wypełni tylko, jeśli umowa międzynarodowa nakazuje mu zastosować do jego przychodów metodę proporcjonalnego odliczenia. Jeżeli podatnik nie uzyskiwał przychodów na terytorium kraju a umowa międzynarodowa wskazywała na metodę zwolnienia z progresją – podatnik deklaracji nie składa (cała kwota jest bowiem zwolniona z opodatkowania). (…)

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Kowalski
Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu