Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie prawa jazdy po odebraniu go z powodu padaczki

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 21.10.2016

Jestem chory na padaczkę. W związku z chorobą odebrano mi prawo jazdy. Mam 2 lata bez napadu choroby i chciałbym odzyskać dokument. Czy będę musiał ponownie zdawać egzamin?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, musiałabym przeanalizować decyzję o cofnięciu uprawnień oraz to, kiedy została wydana. Od niej wiele bowiem zależy.

 

Od końca czerwca 2011 r. osoby z padaczką, które przez dwa lata nie miały napadu epileptycznego, mogą prowadzić pojazdy, ale muszą się poddawać okresowym badaniom. Nie mogą być zawodowym kierowcą.

 

NSA rozpatrywał sprawę kierowcy, który stracił w 2009 r. prawo jazdy kat. A i B, czyli na motocykle i samochody. Cofnął mu je starosta, gdy dowiedział się od prokuratora rejonowego, że mężczyzna cierpi na epilepsję, jest upośledzony umysłowo i ma wadę wzroku.

 

Zgodnie z art. 104 ustawy „osoba, w stosunku do której została wydana decyzja o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, odpowiednio w trybie art. 103 ust. 1 pkt 2 lub 3, może uzyskać uprawnienie do kierowania pojazdami po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobom po raz pierwszy ubiegającym się o uprawnienie do kierowania pojazdem”.

 

„Art. 103. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku:

 

1) stwierdzenia:

 

a) na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,

b) na podstawie orzeczenia psychologicznego istnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem”.

 

Od czerwca 2011 roku zmienione zostały przepisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich kierowców. Po tej zmianie padaczka jest podstawą do cofnięcia prawa jazdy tylko kierowcom zawodowym.

 

Obecnie powinien Pan udać się do lekarza, uzyskać zaświadczenie o braku napadów, zrobić EEG, ale obawiam się, że konieczny będzie ponowny egzamin.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + 9 =

»Podobne materiały

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność). Czy firma ponosi kos

 

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

 

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na

 

Kurs reedukacyjny po przekroczeniu 24 punktów karnych

Otrzymałem informację od starosty, że przekroczyłem limit 24 punktów karnych. Podobno jakiś czas temu zmieniły się przepisy. Czy w świetle nowych przepisów muszę przystąpić do egzaminu, czy może wystarczy kurs reedukacyjny?

 

Prawo jazdy a padaczka

Chciałbym uzyskać prawo jazdy kategorii A2, jednak neurolog nie chce wydać mi zaświadczenia, ponieważ rok temu miałem dwa ataki padaczki (które się nie powtórzyły). Czy coś mi grozi, gdybym zataił chorobę?

 

Sprzedaż i rejestracja samochodu, gdy współwłaściciel zmarł

Pół roku temu zmarła moja żona. Zostaliśmy we dwóch – ja i 6-letni syn. Mam kłopot ze sprzedażą samochodu. Mianowicie mieliśmy z żoną dwa samochody i postanowiłem jeden z nich (ten mój) sprzedać. Właścicielem samochodu byłem ja, ale żona także była wpisana jako współwłaściciel. Samochód sprzed

 

Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych

W 2011 roku wyrokiem sądu otrzymałem postanowienie – „zakazu prowadzenia pojazdów na 7 lat”. Wyrok był następstwem prowadzenia samochodu osobowego w stanie nietrzeźwości. Czy w związku z takim wyrokiem mogę się poruszać pojazdami, które obejmuje kategoria L6e i L2e, na które nie są

 

Odmowa wyrejestrowania pojazdu

Odmówiono mi wyrejestrowania pojazdu, bo nie spełniałem wymogów określonych w art. 79 ust. 1 pkt 1 do 7 i art. 79 ust. 5 Prawa o ruchu drogowym. Kolegium odwoławcze to potwierdziło. Chodzi o zakupionego 10 lat temu 25-letniego poloneza na części. Zdemontowałem go we własnym zakresie i sprzedałem zbi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »