Odzyskanie prawa jazdy po odebraniu go z powodu padaczki

Jestem chory na padaczkę. W związku z chorobą odebrano mi prawo jazdy. Mam 2 lata bez napadu choroby i chciałbym odzyskać dokument. Czy będę musiał ponownie zdawać egzamin?

Odzyskanie prawa jazdy po odebraniu go z powodu padaczki

Cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów osobie chorej na padaczkę

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, musiałabym przeanalizować decyzję o cofnięciu uprawnień oraz to, kiedy została wydana. Od niej wiele bowiem zależy.

Od końca czerwca 2011 r. osoby z padaczką, które przez dwa lata nie miały napadu epileptycznego, mogą prowadzić pojazdy, ale muszą się poddawać okresowym badaniom. Nie mogą być zawodowym kierowcą.

NSA rozpatrywał sprawę kierowcy, który stracił w 2009 r. prawo jazdy kat. A i B, czyli na motocykle i samochody. Cofnął mu je starosta, gdy dowiedział się od prokuratora rejonowego, że mężczyzna cierpi na epilepsję, jest upośledzony umysłowo i ma wadę wzroku.

Zgodnie z art. 104 ustawy „osoba, w stosunku do której została wydana decyzja o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, odpowiednio w trybie art. 103 ust. 1 pkt 2 lub 3, może uzyskać uprawnienie do kierowania pojazdami po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobom po raz pierwszy ubiegającym się o uprawnienie do kierowania pojazdem”.

„Art. 103. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku:

1) stwierdzenia:

a) na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,

b) na podstawie orzeczenia psychologicznego istnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem”.

Od czerwca 2011 roku zmienione zostały przepisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich kierowców. Po tej zmianie padaczka jest podstawą do cofnięcia prawa jazdy tylko kierowcom zawodowym.

Obecnie powinien Pan udać się do lekarza, uzyskać zaświadczenie o braku napadów, zrobić EEG, ale obawiam się, że konieczny będzie ponowny egzamin.