.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie prawa jazdy po odebraniu go z powodu padaczki

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 21.10.2016

Jestem chory na padaczkę. W związku z chorobą odebrano mi prawo jazdy. Mam 2 lata bez napadu choroby i chciałbym odzyskać dokument. Czy będę musiał ponownie zdawać egzamin?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, musiałabym przeanalizować decyzję o cofnięciu uprawnień oraz to, kiedy została wydana. Od niej wiele bowiem zależy.

 

Od końca czerwca 2011 r. osoby z padaczką, które przez dwa lata nie miały napadu epileptycznego, mogą prowadzić pojazdy, ale muszą się poddawać okresowym badaniom. Nie mogą być zawodowym kierowcą.

 

NSA rozpatrywał sprawę kierowcy, który stracił w 2009 r. prawo jazdy kat. A i B, czyli na motocykle i samochody. Cofnął mu je starosta, gdy dowiedział się od prokuratora rejonowego, że mężczyzna cierpi na epilepsję, jest upośledzony umysłowo i ma wadę wzroku.

 

Zgodnie z art. 104 ustawy „osoba, w stosunku do której została wydana decyzja o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, odpowiednio w trybie art. 103 ust. 1 pkt 2 lub 3, może uzyskać uprawnienie do kierowania pojazdami po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobom po raz pierwszy ubiegającym się o uprawnienie do kierowania pojazdem”.

 

„Art. 103. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku:

 

1) stwierdzenia:

 

a) na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,

b) na podstawie orzeczenia psychologicznego istnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem”.

 

Od czerwca 2011 roku zmienione zostały przepisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich kierowców. Po tej zmianie padaczka jest podstawą do cofnięcia prawa jazdy tylko kierowcom zawodowym.

 

Obecnie powinien Pan udać się do lekarza, uzyskać zaświadczenie o braku napadów, zrobić EEG, ale obawiam się, że konieczny będzie ponowny egzamin.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »