Zwrot weksla – jak go można odzyskać?

Trzy miesiące temu pracodawca rozwiązał ze mną umowę z natychmiastowym skutkiem. Wyjaśniliśmy wszelkie niejasności. W jaki sposób mogę odzyskać swój weksel in blanco z klauzulą „bez protestu”?

Zwrot weksla – jak go można odzyskać?

Obowiązek zwrotu weksla po wygaśnięciu zabezpieczonego nim zobowiązania

Należy przyjąć, że obowiązek zwrotu weksla po wygaśnięciu (np. wskutek zapłaty, zwolnienia z długu itp.) zabezpieczonego nim zobowiązania istnieje zawsze, jeśli strony w porozumieniu nie wyraziły woli przeciwnej.

Proszę zażądać pisemnie zwrotu weksla w terminie 7 dni pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową, podając niżej wskazane argumenty.

Żądanie wydania dokumentu weksla in blanco

W prawie wekslowym brak jest wyraźnej podstawy prawnej dla żądania wydania dokumentu weksla in blanco. Niemniej jednak nie oznacza to, że brak jest regulacji prawnych w tym zakresie. Zgodnie z art. 222 ust. 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz (weksel) została mu wydana.

Przedmiotem roszczenia windykacyjnego jest rzecz w rozumieniu art. 45 K.c. Chodzi tu o konkretny przedmiot w całości lub w części, mający materialną wartość.

Właściciel rzeczy może żądać na podstawie art. 222 § 1 K.c. wydania rzeczy od każdego, kto faktycznie nią włada, nie będąc do tego uprawniony, zarówno od tego, kto włada rzeczą we własnym imieniu, jak i od tego, kto włada faktycznie rzeczą za kogo innego lub prawo swoje wywodzi od innej osoby.

Zawiadomienie do prokuratury

Może Pan także złożyć zawiadomienie do prokuratury, powołując się na art. 276 Kodeksu karnego.

Przedmiotem czynu jest dokument, którym sprawca nie ma prawa wyłącznie rozporządzać. Brak prawa do wyłącznego rozporządzania dokumentem ma miejsce wówczas gdy:

  1. Jest to dokument cudzy.
  2. Dokument stwierdza istnienie jakichkolwiek praw lub obowiązków nie tylko sprawcy, lecz także innej osoby (innych osób), jeżeli jest to jedyny egzemplarz dokumentu. W wypadku, gdy każdy z uprawnionych posiada swój egzemplarz dokumentu, zachowanie określone w przepisie nie stanowi przestępstwa.
  3. Dokument został komuś powierzony na przechowanie, wyłączając prawo tej osoby do wyłącznego rozporządzania nim.
  4. Dokument został złożony organowi władzy publicznej.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 09.08.2000 r. (sygn. akt V KKN 208/2000, OSNKW 2000, nr 9-10, poz. 84) stwierdził, że „zaprzeczenie posiadaniu dokumentu i przetrzymywanie oraz niewydanie go, mimo żądania osobie uprawnionej, może stanowić ukrywanie dokumentu w rozumieniu art. 276 k.k.” Natomiast w wyroku z dnia 22.05.2002 r. (sygn. akt V KKN 404/99, OSNKW 2002, nr 9-10, poz. 72) Sąd Najwyższy podkreślił, że ukrycie dokumentu polega na umieszczeniu go w takim miejscu, o którym osoba uprawniona do dysponowania nim nie wie albo do którego nie ma dostępu bądź też ma dostęp utrudniony.

Proszę wezwać pracodawcę do wydania weksla. Jeśli to nie pomoże – proszę zawiadomić organy ścigania.