.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Notoryczne zalewanie łazienki przez sąsiada z góry – co robić?

• Autor: Monika Cieszyńska

Mam pytanie o zalanie łazienki. Otóż sąsiad regularnie zalewa łazienkę mojej mamy, woda ciągle kapie z sufitu łazienki. PZU było wzywane i wypłacało odszkodowania, ale one nigdy nie starczały na naprawę. Sąsiad nie przyjmuje do wiadomości tego, że zalewa mieszkanie (łazienkę) mojej mamy. Czy możemy wnieść do sądu cywilnego pozew o odszkodowanie przeciwko sąsiadowi? Jeśli tak, to jak to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Notoryczne zalewanie łazienki przez sąsiada z góry – co robić?

Zalanie łazienki przez sąsiada i pozew do sądu o odszkodowanie za powstałe szkody

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903) właściciel jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, korzystać z nieruchomości wspólnej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

 

Powództwo o przywrócenie stanu poprzedniego i zaniechanie naruszeń (tzw. powództwo negatoryjne) byłoby zasadne. W tym celu należy wystąpić do sądu rejonowego wydziału cywilnego z pozwem o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem.

Zakłócanie korzystania z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę

Podstawę prawną pozwu będzie stanowił art. 144 Kodeksu cywilnego, w myśl którego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

 

Art. 144 ustanawia zatem zakaz tylko takich działań właściciela nieruchomości, jakie przestają być uprawnieniem wynikającym z własności, a stają się działaniem bezprawnym, bez względu na winę tego, kto dopuścił się zakłóceń, i na szkodę wyrządzoną na nieruchomości sąsiedniej. Granice te określa przeciętna miara zakłóceń wynikająca – z jednej strony – ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości (w tym przypadku będą to cele mieszkalne), a z drugiej strony – ze stosunków miejscowych. Chodzi tu o tzw. zakaz immisji pośrednich.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Roszczenie negatoryjne o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem

Właściciel nieruchomości może więc w dopuszczalnych granicach dokonywać różnych działań na swojej nieruchomości, których skutkiem jest zakłócenie korzystania z nieruchomości sąsiednich. Jeżeli jednak już to czyni, to powinien starać się o to, ażeby działania te nie przekraczały „przeciętnej miary”. W razie przekroczenia tej granicy właścicielowi nieruchomości sąsiedniej przysługuje roszczenie negatoryjne o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem.

 

Pozew jako pismo procesowe winien zawierać następujące elementy:

 

  1. oznaczenie sądu,
  2. wskazanie stron postępowania (tj. powoda i pozwanego) wraz z adresami,
  3. wskazanie żądanie, czyli tego, czego powód się domaga, w tym zasądzenie od pozwanego sąsiada na rzecz rodziców kosztów postępowania według norm przepisanych,
  4. wskazanie wartości przedmiotu sporu,
  5. przedstawienie w sposób zwięzły stanu faktycznego sprawy, czyli opisanie zachowania sąsiada względem własności mamy i towarzyszące temu fakty,
  6. przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie.

Powodowanie zniszczeń w mieszkaniu przez działania sąsiada

Nadto dobrze byłoby do pozwu załączyć dowody, które potwierdziłby naruszenie prawa ze strony sąsiada (np. fotografia zniszczeń).

 

Od pozwu należy uiścić opłatę sądową w wysokości 5% wartości sporu. Z uwagi na to, że ciężko określić w niniejszym stanie faktycznym wartość przedmiotu sporu, zasadne jest uiszczenie opłaty podstawowej w wysokości 30 zł. Jeśli sąd uzna, że opłata powinna być większa, wówczas wezwie do jej uzupełnienia. Opłatę sądową można uiścić przelewem bądź poprzez naklejenie na pozew znaków opłaty sądowej (znaczki sądowe można nabyć w kasie sądu).

 

Pana mama może również wystąpić z powództwem o odszkodowanie, jeśli kwota uzyskana z ubezpieczenia nie pokryła całej szkody. Niemniej Pana mama musi udowodnić wysokość tej szkody, np. poprzez załączenie faktur za materiały zakupione w celu naprawienia szkody i za robociznę.

 

Jeśli wysokość żądanego przez mamę odszkodowania nie przekracza 75 000 zł, obu roszczeń można dochodzić jednym pozwem, z tym że wówczas powinien Pan uiścić dodatkową opłatę w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu, czyli kwoty żądanej tytułem odszkodowania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu