Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy ojciec może wnieść o sądowe ustalenie alimentów na dziecko?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 25.05.2017

Mój partner dobrowolnie płaci alimenty na dziecko z poprzedniego związku w wysokości 400 zł. Niestety komornik zajął część jego wynagrodzenia tytułem innych długów. Do wypłaty otrzymuje tylko tzw. ustawowe minimum, a tym samym brakuje mu na dobrowolne alimenty. Matka dziecka (była żona) nie chce wnieść sprawy do sądu o alimenty z czystej złośliwości, bo wie o zajęciu komorniczym i też wie, że zaległe alimenty, jeżeli będzie chciała, otrzyma wcześniej czy później. Szantażuje też, że jeżeli nie będzie pieniędzy, nie będzie widywał dziecka. Czy zatem ojciec dziecka może sam wnieść sprawę do sądu o ustalenie alimentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Swoją odpowiedź muszę zacząć od pewnego wyjaśnienia – oto sytuacja ojca dziecka po rozwodzie jest taka, że jego alimenty zostały obowiązkowo ustalone i orzeczone w wyroku rozwodowym, Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi bowiem:

 

„Art. 58. [Inne rozstrzygnięcia sądu rozwodowego]

§ 1. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.”

 

Nie może więc istnieć sytuacja, że Pani partner jest po rozwodzie i nie ma zasądzonych alimentów. Potwierdza to także fakt, że alimenty są egzekwowane przez komornika – a to jest możliwe w przypadku orzeczeń sądowych lub zawartych ugód, którym nadano klauzule wykonalności. Dlatego – aktualnie Pani partner ma prawo wystąpić o zmianę wysokości alimentów ustanowionych przy rozwodzie, o ile zostaną spełnione przesłanki z poniższego przepisu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„Art. 138. [Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego]

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.”

 

Bowiem wnioskować o to może zarówno matka dziecka jak i ojciec dziecka.

 

Jeśli jednak założyć, że dziecko zostało uznane przez ojca już po rozwodzie, to – odpowiadając wprost na Pani pytanie – tak, także ojciec może wnieść o alimenty na dziecko. Innym zaś sposobem jest zawarcie umowy (ugody) alimentacyjnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 3 =

»Podobne materiały

Możliwość ponownego podwyższenia alimentów

Ja i mąż mamy dwójkę dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Mąż ma też jedno dziecko z poprzedniego związku, płaci na nie alimenty. Ja nie pracuję, a zarobki męża wynoszą ok. 2000 zł netto na miesiąc. Jego była partnerka wniosła o podwyżkę alimentów – czy sąd może ją orzec? Jak tego un

 

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Mam zobowiązanie alimentacyjne wobec syna, które windykuje komornik z mojej renty inwalidzkiej. Syn ma 21 lat. Podobno już się nie uczy i pracuje za granicą. Czy mogę uchylić się od obowiązku alimentacyjnego?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »