Odszkodowanie od zarządcy dróg za wypadek na śliskiej nawierzchni

Wczoraj około południa, jadąc drogą gminną, przyhamowałem na zakręcie, aby zwolnić, ale auto wpadło w poślizg. Wypadłem z drogi i uderzeniem w słup energetyczny. Nawierzchnia była bardzo śliska i niczym nieposypana, po prostu ślizgawka. Czy mogę domagać się odszkodowania od zarządcy dróg?

Odszkodowanie od zarządcy dróg za wypadek na śliskiej nawierzchni

Fot. Fotolia

Odpowiedzialność zarządcy drogi za odśnieżanie i odlodzenie

Oczywiście, że może się Pan domagać odszkodowania od zarządcy. Niemniej jednak musi Pan pamiętać, że nie jest to łatwe, a to z powodu trudności w udowodnieniu zarządcy winy.

Zgodnie z art. 417 § 1 Kodeksu cywilnego – za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa. Tutaj oczywiście odpowiedni zarządca drogi, w zależności od jej kategorii. Niemniej jednak wykazać trzeba będzie, że szkoda powstała w związku z zaniechaniem lub niezgodnym z prawem działaniem tego zarządcy. Sam fakt, że droga była śliska, nie powoduje domniemania, że zarządca nie wykonał swoich obowiązków. Oczywiście na mocy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym – obowiązki zarządcy obejmują zarządzanie ruchem na podległych mu drogach poprzez ustalenie właściwej organizacji ruchu, prawidłowe oznakowanie znakami drogowymi i kontrolę bezpieczeństwa ruchu, a także zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania. Trzeba jednak mieć na uwadze, jakiej kategorii jest droga, bowiem na każdej kategorii dróg obowiązują inne standardy odśnieżania i usuwania śliskości. Ponadto wpływ na ocenę odpowiedzialności zarządcy drogi będą miały warunki atmosferyczne tego dnia i wcześniej. Jeśli śliskość utrzymywała się kilka dnia, a zarządca jej nie zlikwidował, to oczywiście zaniedbał swoje obowiązki. Natomiast jeśli tego dnia padał śnieg, a następnie został zmrożony, to prawdopodobnie zarządca nie miał czasu zareagować na tę sytuację.

Uszkodzenie pojazdu na oblodzonej drodze

W trakcie domagania się odszkodowania od zarządcy drogi należy też wykazać, że ta konkretna szkoda ma związek z tym konkretnym zaniedbaniem. Co to oznacza? Otóż musi być oczywiste, że Pan, zachowując właściwą ostrożność na drodze, dostosowując swoje działania do warunków na niej panujących, uległ wypadkowi na skutek tak dużej śliskości drogi. Obroną drugiej strony będzie wskazanie, że Pan nie zachował należytej ostrożności, jaka jest wymagana przy takich warunkach pogodowych. W przypadku procesu sądowego zostanie powołany biegły, który określi, czy dane uszkodzenia mogły powstać przy prawidłowej jeździe.

Domaganie się odszkodowania od zarządcy drogi

Jak Pan widzi, proces odzyskiwania odszkodowania w takiej sytuacji nie jest prosty. Proponuję w pierwszej kolejności uwiecznić szkody w samochodzie, miejsce zdarzenia, uszkodzenia na słupie, jako materiał dowodowy. Jeśli na miejscu zdarzenia była policja, to dobrze. Następnie należy wystąpić do zarządcy drogi z wezwaniem do zapłaty odszkodowania. Proszę opisać tam okoliczności zdarzenia, w miarę możliwości powołać się na sprawę prowadzoną na policji. Proszę też podać kwotę żądanego odszkodowania.

Jeśli zarządca odmówi wypłaty, może Pan wystąpić do sądu właściwego ze względu na miejsce siedziby zarządcy z pozwem o odszkodowanie. Opłata od pozwu to 5% wartości żądanego odszkodowania. Musi Pan pamiętać, że w przypadku przegranej, oprócz kosztu związanego z opłatą za pozew, może Pan zostać zobowiązany do zapłaty zarządcy kosztów, jakie poniesie z zatrudnieniem profesjonalnej pomocy prawnej. Wysokość kosztów pomocy prawnej także zależy od wysokości żądanego odszkodowania.