Jak pozbyć się konkubenta z domu?

Mieszkam z konkubentem, który nie pracuje i nadużywa alkoholu. Dom jest w całości mój, partner nie jest w nim nawet zameldowany, ale nie ma gdzie się wyprowadzić. Dla mnie to zaczął być koszmar, odkąd mężczyzna popada w ciągi alkoholowe (kilka lat temu stracił z tego powodu samochód i prawo jazdy), a ja sama jestem poważnie chora. Wiem, że policja nic nie zrobi, jeśli nie jest agresywny lub autoagresywny, ale może doradzą mi Państwo, jak pozbyć się konkubenta z domu.

Jak pozbyć się konkubenta z domu?

Wypowiedzenie partnerowi użyczenia domu

Będzie Pani musiała skierować sprawę o eksmisję do sądu, ale powinna ją poprzedzić pisemnym wypowiedzeniem użyczenia.

Obecnie bowiem partner mieszka na podstawie wcześniej wyrażonego użyczenia. Przyjęła go Pani do siebie do mieszkania, pozwoliła mu mieszkać. Można to traktować jako użyczenie.

Udostępniła Pani partnerowi do zamieszkania lokal mieszkalny, w którym sama także zamieszkuje. Między Państwem co prawda nie została zapewne formalnie zawarta żadna umowa, która określałaby uprawnienie do korzystania z części nieruchomości. Charakter stosunku prawnego powstałego przez fakty dokonane między nimi najbardziej zbliżony jest do umowy użyczenia (art. 710). Przemawia za tym nieodpłatny jego charakter.

Łączący strony stosunek bezterminowego użyczenia należy więc wypowiedzieć. To da Pani podstawę do żądania wydania jej użyczonych pomieszczeń (art. 716 k.c.), aby zapewnić sobie konieczny spokój.

Eksmisja jako sposób na pozbycie się partnera

Podstawę prawną żądania eksmisji stanowi art. 222 §1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym właściciel może żądać od osoby, która faktycznie włada jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie także przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266, z późn. zm. – zwanej dalej ustawą o ochronie lokatorów).

Powyższe stanowisko co do wygaśnięcia użyczenia jest zgodne ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w uzasadnieniu wyroku – Izba Cywilna z dnia 8 maja 2000 r., sygn. akt V CKN 38/00, stanowiące, iż „wypowiedzenie najmu może być dokonane także przez czynność procesową polegającą na wytoczeniu powództwa o wydanie przedmiotu najmu, zawierającego w sobie wolę wypowiedzenia umowy najmu”. W ten sposób uzyska tytuł wykonawczy – wyrok, uprawniający Paniną do fizycznej eksmisji z mieszkania.

Kolejny krok to faktyczna eksmisja. Fizyczne usunięcie partnera, o ile sam nie zrobi tego po wyroku – będzie wymagało interwencji komornika. Reasumując:

  • proszę pisemnie wypowiedzieć użyczenie i zażądać opuszczenia mieszkania,
  • skierować sprawę do sądu o eksmisję,
  • po uzyskaniu wyroku i klauzuli wykonalności – skierować sprawę do komornika o wykonanie eksmisji.