Utrudnianie sprawowania opieki nad dzieckiem ojcu po rozwodzie

• Opublikowano: 08-09-2022 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Po rozwodzie matka utrudnia sprawowanie opieki nad 2,5-letnim dzieckiem przez odmowę informacji o przebiegu leczenia, składanie bez zgody męża wniosku do przedszkola itp. Wyrok rozwodowy pozostawił dziecko przy matce, ale z zachowaniem pełni praw rodzicielskich obojga rodziców. Ustalił również wysokość alimentów na dziecko oraz harmonogram spotkań z ojcem. Matka traktuje jednak dziecko jako wyłączną swoją własność, nie informuje o wizytach u lekarza, diagnozach, stosowanych lekach itp. Również nie zgadza się na rozmowy i konsultacje na temat takich spraw jak wyrobienie dziecku paszportu, wybór żłobka czy przedszkola dla dziecka. Jakie kroki prawne można podjąć, żeby nakłonić byłą żonę do dopuszczania ojca dziecka do udziału w decyzjach dotyczących ważnych kwestii życiowych dziecka? Czego konkretnie ojciec dziecka może żądać, na jakiej formalnie podstawie, w jakim trybie?

Utrudnianie sprawowania opieki nad dzieckiem ojcu po rozwodzie

Walka o prawa do informacji o dziecku

Niestety takie sytuacje zdarzają się często. I niestety bardzo trudno z nimi walczyć. Stosunkowo najłatwiej jest tu zadbać o kwestie kontaktów z dzieckiem, ponieważ ta sprawa została wprost uregulowana w Kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 59815 jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Jeżeli osoba, której sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia nadal swego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.

Oczywiście, aby skorzystać z tej możliwości, wszelkie przypadki niezrealizowania pańskiego prawa do kontaktu muszą zostać udokumentowane. Stąd w takiej sytuacji najlepiej zgłaszać sytuację na policję oraz dokumentować korespondencję w formie SMS-ów.

W pozostałym zakresie sprawa nie jest już taka prosta, ponieważ nie ma jednego trybu postępowania. Z całą pewnością może Pan z kopią wyroku zgłosić się do żłobka i zastrzec, że życzy sobie Pan być informowany o stanie zdrowia dziecka, jego postępach i potrzebach na równi z matką. Ma Pan także prawo zgłaszać swoje zastrzeżenie. Podobnie może Pan uczynić w przychodni, do której dziecko uczęszcza.

Skierowanie sprawy do sądu

Zapisy wyroku oznaczają, że decyzje w opisanych tak kwestiach rodzice powinni podejmować wspólnie. Jeśli matka dziecka nie konsultuje z Panem swoich decyzji, a Pan się z nimi nie zgadza, może Pan wystąpić o rozstrzygnięcie danej sprawy przez sad. Zgodnie z art. 582 Kodeksu postępowania cywilnego rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka, co do których brak porozumienia pomiędzy rodzicami, może nastąpić dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń, chyba że wysłuchanie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami. Sądem właściwym do takiego rozstrzygnięcia jest tu sąd rodzinny i opiekuńczy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Jeśli na przykład matka dziecka nie zgadza się na paszport, to właśnie do takiego sądu powinien Pan złożyć wniosek o wyrażenie przez sąd zgody. Podobnie w innych sprawach, w których matka dziecka odmawia Panu określonej współpracy.