Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zarzut nadmiernego zacienienia działki sąsiada

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.09.2017

Jakie mam szanse w sporze z sąsiadem? Zarzut to nadmierne zacienienie jego działki. Sąsiad wystąpił z pozwem, w którym domaga się przycięcia tui posadzonych kilkanaście lat temu do wysokości 2,5 m, obecnie tuje mają 4 m. Dwa lata temu skróciłem je o 1,5 na żądanie sąsiada, ale uznał, że to za mało. Prosiłbym o interpretację art. 144 K.c. w kontekście mojej sprawy. Nadmieniam, że mieszkamy na osiedlu, na którym wszystkie działki są zarośnięte dużo wyższymi drzewami niż moje tuje. Czy może to być argument w sądzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zarzut nadmiernego zacienienia działki sąsiada

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Trudno określić prawidłową wysokość tui, chyba nie ma żadnych norm co do tego. Zasadniczo więc zawsze jest to sprawa indywidualna.

 

Wedle art. 144 Kodeksu cywilnego (K.c.) właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze:

 

  • społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości,
  • stosunków miejscowych.

 

Takie elastyczne sformułowanie ma umożliwić sprawiedliwe dostosowanie rozstrzygnięcia do konkretnej sprawy.

 

Sąd Najwyższy – Izba Cywilna i Administracyjna w wyroku z dnia 22 listopada 1985 r. (II CR 149/85; OSNCP 1986 r. Nr 10 poz. 162) stwierdził, że ocena „przeciętnej miary”, w rozumieniu art. 144 Kodeksu cywilnego, powinna być dokonywana na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie, a nie na podstawie subiektywnych odczuć osób, których przestrzeń w miejscu zamieszkania w następstwie realizacji dalszych inwestycji (budowania dalszego budynku mieszkalnego) uległaby ograniczeniu. Z kolei w wyroku z dnia 28 grudnia 1979 r. (III CRN 249/79; OSNCP 1980 r. Nr 7-8 poz. 144) Sąd Najwyższy – Izba Cywilna przyjął, że pojęcie „przeciętna miara” zakłada obowiązek biernego znoszenia oddziaływania we wszelkiej postaci w określonym stopniu, jeżeli to oddziaływanie nie ma charakteru szykany. Elementem konkretnie współokreślającym przeciętną miarę jest społeczno-gospodarcze przeznaczenie nieruchomości.

 

Przy ustalaniu społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości bierze się pod uwagę obydwie nieruchomości – i tę dotkniętą zakłóceniami, i tę, z której zakłócenia są emitowane.

 

Dozwolone są takie zakłócenia, które:

 

  • wynikają z normalnej eksploatacji nieruchomości, z której zakłócenia są emitowane,
  • nie naruszają normalnej eksploatacji nieruchomości dotkniętej zakłóceniami.

 

Jak widać, przepis jest mało konkretny. Reszta to interpretacje prawników i sądu, ale zawsze taki spór oceniany jest indywidualnie.

 

Kwestia nasłonecznienia jest także indywidualna. Nie każda działka położona jest tak samo, nie każda tak samo zagospodarowana. Trudno mówić więc o „normalności” w zakresie wysokości tui. Być może faktycznie przez nie sąsiad nie ma słońca przez dużą część dnia, a może nie – w razie sporu to będzie głównie oceniane.

 

Sąd dostosowuje swoją decyzję do rodzaju dokonanego naruszenia. W przypadku przekroczenia granic korzystania z nieruchomości z art. 144 Kodeksu cywilnego sąd może nakazać zaprzestania naruszeń i przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Może żądać zaniechania działań stanowiących źródło niedozwolonych działań lub zastosowanie takich środków, które doprowadzą do ograniczenia immisji (tu niezasłaniania światła słonecznego).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - 4 =

»Podobne materiały

Dyskoteka w budynku mieszkalnym

Mój dom sąsiaduje z budynkiem, w którym odbywają się dyskoteki. Czasami uczestniczy w nich ponad 300 osób. Dochodzi do zakłócania ciszy nocnej, bójek, dewastacji mienia nieruchomości sąsiednich, spożywania alkoholu poza dyskoteką, nie wspominając już o głośnej muzyce i drganiach. Bu

Zrzeczenie się prawa własności

Obecnie trwa sprawa o zniesienie współwłasności działki i domu. Współwłaściciele nie chcą dokonywać prac adaptacyjnych lokali, a mnie nie zależy na tym domu. Czy w czasie trwania sprawy mogę się zrzec udziału w prawie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub gminy?

Złośliwe zachowanie sąsiada puszczającego głośną muzykę

Mieszkam w zabudowie szeregowej, każdy segment jest własnością innej rodziny. Nasz bezpośredni sąsiad (19-letni syn właścicieli) specjalnie puszcza bardzo głośno muzykę. Robi to w ciągu dnia, np. po 20 minut, potem przerywa i znów powtarza. To trwa nieraz pół dnia i uniemożliwia nam
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »