Co zrobić aby zmusić sąsiada do przycięcia żywopłotu?

• Autor: Marcin Sądej

Sąsiad unika przycięcia żywopłotu z tui, który wyrósł już na ok. 5 m i odciął mi od słońca 2 pomieszczenia mieszkalne oraz utrudnia wykorzystanie dużej części ogrodu (zawilgocenie, zacienienie), co sprawia, że uprawiane przeze mnie od strony tego ogrodzenia krzewy nie mogą dojrzewać. Dodatkowym problemem jest system korzeniowy tego żywopłotu, który agresywnie penetruje moje uprawy. Co prawda sąsiad obiecuje od 3 lat obciąć żywopłot, ale w sumie nie zabiera się do roboty. Czy mam jakieś argumenty prawne, żeby zachęcić go do współpracy? Co zrobić aby zmusić sąsiada do przycięcia żywopłotu?

Co zrobić aby zmusić sąsiada do przycięcia żywopłotu?

Jak zmusić sąsiada do przycięcia żywopłotu?

Odpowiedź na przedstawiony przez Pana problem odnajdziemy w regulacjach znajdujących się w przepisach Kodeksu cywilnego. Na samym początku chciałbym zatem przytoczyć treść paru artykułów, które mogą być pomocne w rozwiązaniu zagadnienia.

„Art. 144. [Zakaz immisji]

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Art. 149. [Wejście na grunt sąsiedni]

Właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.

Art. 150. [Korzenie, gałęzie, owoce]

Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Art. 154. [Mury, płoty, miedze, rowy]

§ 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania”.

Jak pozbyć się żywopłotu sąsiada zaciemniającego nieruchomość?

W świetle powyższych przepisów wywnioskować należy, że zbyt wysoki żywopłot, powodujący nadmiernie zacienienie nieruchomości, można zakwalifikować jako działanie które zakłóca normalne korzystanie z nieruchomości ponad przeciętną miarę. Potwierdza to również wyrok SN z dnia 22 czerwca 1972 r., sygn. akt III CRN 126/72, w którym sąd stwierdził, że za immisje może zostać uznane dopuszczenie przez zaniechanie właściciela nieruchomości do rozrostu drzew zmniejszającego nasłonecznienie na nieruchomości sąsiedniej. W zakresie art. 144 warto również przytoczyć treść wyroku SN wyroku z dnia 22 listopada 1985 r., sygn. akt II CR 149/85, który w swej treści stanowi, że „ocena »przeciętnej miary« musi być dokonana na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie, a nie na podstawie subiektywnych odczuć osób, których przestrzeń w miejscu zamieszkania w następstwie realizacji dalszych inwestycji (budowania dalszego budynku mieszkalnego) uległaby ograniczeniu. Pojęcie »przeciętna miara« w rozumieniu art. 144 K.c. zakłada obowiązek biernego znoszenia oddziaływania we wszelkiej postaci w określonym stopniu, jeżeli to oddziaływanie nie ma charakteru szykany. Elementem konkretnie współokreślającym »przeciętną miarę« jest społeczno-gospodarcze przeznaczenie nieruchomości i stosunki miejscowe”.

Zakłócanie ponad przeciętną miarę korzystanie z sąsiednich nieruchomości

W wyniku oddziaływania pośredniego, zakłócającego ponad przeciętną miarę korzystanie z sąsiednich nieruchomości, ich właściciele mogą żądać przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zaniechania dalszych naruszeń. Jest to tzw. roszczenie negatoryjne i uregulowane jest w art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego:

„Art. 222. [Roszczenie windykacyjne; roszczenie negatoryjne]

§ 2.Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.

Jak wskazał SN w wyroku z dnia 21 stycznia 1976 r., sygn. akt III CRN 367/75, „jeżeli zakłócenia wywołują ponadto szkodę, to wówczas można dochodzić odszkodowania na podstawie przepisów art. 415 KC o czynach niedozwolonych”.