Dzień przerwy pomiędzy zasiłkami chorobowymi wypadający w weekend

Pomiędzy zasiłkami chorobowymi (182 dni i kolejne 182 dni na inną jednostkę chorobową) musi być dzień przerwy. Czy tym dniem może być sobota i niedziela?

Dzień przerwy pomiędzy zasiłkami chorobowymi wypadający w weekend

Kiedy bieg okresu zasiłkowego liczy się od początku?

Między zwolnieniami musi być przynajmniej jeden dzień przerwy. Kwestię tę regulują przepisy ustawy zasiłkowej:

„Art. 8. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni.

Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej »okresem zasiłkowym«, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1”.

Sumowanie okresów niezdolności do pracy

Analizując przepisy, nasuwają się następujące wnioski:

  1. W przypadku następujących po sobie bezpośrednio okresów niezdolności do pracy z powodu różnych chorób wlicza się wszystkie te okresy niezdolności do okresu zasiłkowego.
  2. DLATEGO MUSI BYĆ PRZYNAJMNIEJ JEDEN DZIEŃ PRZERWY – MOŻE ON PRZYPADAĆ W SOBOTĘ CZY NIEDZIELĘ.
  3. Między okresami niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby występuje przerwa, to jeśli jest ona krótsza niż 60 dni – okresy obu niezdolności się sumuje; jeśli zaś jest dłuższa – następna niezdolność do pracy rozpoczyna bieg nowego okresu zasiłkowego;
  4. Bieg okresu zasiłkowego liczy się zawsze od początku, jeśli nowa niezdolność do pracy jest z innej przyczyny niż poprzednia i wystąpiła po przerwie co najmniej jednodniowej.

Ale także należy mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię. Nową niezdolnością do pracy jest każdy zamknięty (objęty jednym zwolnieniem lekarskim) i nieprzerwany okres niezdolności do pracy bez względu na przyczynę (przyczyny), jaka ją spowodowała. Z nową niezdolnością do pracy może, ale nie musi, rozpocząć się bieg nowego okresu zasiłkowego. Zależy to od tego, czy przyczyną niezdolności jest inna, czy ta sama choroba. Inna choroba zawsze rozpoczyna nowy okres zasiłkowy (po minimalnie jednodniowej przerwie).

Wystąpienie noweej choroby w trakcie niezdolności do pracy

Natomiast jeśli ta inna choroba wystąpi w trakcie poprzedniej niezdolności do pracy (lub bez przerwy), nie powoduje rozpoczęcia biegu nowego okresu zasiłkowego.

Jeśli więc zostałoby wykazane, że zanim upłynęło te pierwsze 182 dni, zachorował Pan na tę drugą chorobę, a tylko zwolnienie lekarskie wziął Pan po ustaniu pierwszych zwolnień – nie ma mowy o nowym okresie zasiłkowym.

Mówiąc prosto – w ten dzień, który jest przerwą – sobota czy niedziela, musi być Pan zdrowy jak ryba (już nie chorować na poprzednią chorobę, a jeszcze nie chorować na tę nową). Dopiero w poniedziałek może się Pan rozchorować na drugą jednostkę chorobową.