
Zasiłek chorobowy i macierzyński przy umowie o powołanie, co warto wiedzieć?• Data: 31-10-2025 • Autor: Urszula Trojanowska-Woźniak |
|
Jestem zatrudniona na podstawie umowy o powołanie, zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy. Obecnie jestem w ciąży. Czy w przypadku otrzymania zwolnienia lekarskiego (L4) związanego z ciążą będę otrzymywać zasiłek chorobowy, a następnie zasiłek macierzyński? Jeśli tak, proszę o informację, czy przy obliczaniu tych świadczeń do wynagrodzenia wliczany jest również dodatek walutowy, który otrzymuję w związku z wykonywaną pracą. Dodam, że składki ZUS są naliczane od mojej wypłaty razem z dodatkiem walutowym. |
|
Status pracownika przy umowie o powołanieTak, przysługuje Pani zarówno zasiłek chorobowy, jak i zasiłek macierzyński. Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenia te przysługują osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy (K.p.):
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Natomiast art. 68 K.p. stanowi: Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach. Stosunek pracy, o którym mowa, nawiązuje się na czas nieokreślony, a jeżeli na podstawie przepisów szczególnych pracownik został powołany na czas określony, stosunek pracy nawiązuje się na okres objęty powołaniem. Powołanie a prawo do świadczeń pracowniczychOsoba zatrudniona na podstawie umowy o powołanie ma status pracownika, dlatego przysługują jej wszystkie świadczenia wynikające z tego tytułu, w tym zasiłek chorobowy oraz zasiłek macierzyński. Uprawnienia pracownicy w ciąży – urlop i zasiłek macierzyńskiZgodnie z art. 180 K.p.: Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze: 1. 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie; 2. 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie (…)
Z kolei art. 184 K.p. stanowi: Za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Czy dodatek walutowy wlicza się do zasiłku?Jeśli chodzi o dodatek walutowy, to podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatek walutowy powinien więc zostać uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku, ponieważ podstawę tę stanowi wynagrodzenie wraz ze wszystkimi składnikami, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe. Podstawa wymiaru zasiłku – jak jest obliczanaZgodnie z art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. (…) Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. PrzykładyPani Anna pełni funkcję dyrektora jednostki budżetowej na podstawie powołania. W czasie ciąży otrzymała zwolnienie lekarskie. Otrzymuje zasiłek chorobowy, a po porodzie – zasiłek macierzyński, ponieważ jej stosunek pracy z powołania jest objęty ubezpieczeniem chorobowym.
PodsumowanieKobieta zatrudniona na podstawie powołania ma takie same prawa do świadczeń związanych z macierzyństwem jak pracownica zatrudniona na umowie o pracę. Zasiłek chorobowy i macierzyński przysługują jej na zasadach ogólnych, wynikających z Kodeksu pracy i ustawy zasiłkowej. Do podstawy wymiaru tych świadczeń wliczane są wszystkie składniki wynagrodzenia, od których odprowadzane są składki ZUS – w tym także dodatek walutowy. Dzięki temu ochrona socjalna pracownic w ciąży obejmuje również osoby pełniące funkcje na podstawie powołania. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism dotyczących zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i świadczeń z tytułu powołania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Urszula Trojanowska-Woźniak |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale