Konsultant wprowadził mnie w błąd, jak unieważnić umowę i nie płacić?

• Opublikowano: 05-04-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Dokładnie 19 dni temu zadzwonił do mnie konsultant z propozycją wypróbowania pewnego portalu internetowego. Gwarantował, że jest to tylko 14 dni próbnych, abym mogła zobaczyć, jak działa ich strona internetowa. Miał oddzwonić w ciągu tych 2 tygodni i zapytać, czy chcę skorzystać. Powiedział, że wyśle maila z linkiem do strony. Nie otworzyłam tego linku, a po 14 dniach otrzymałam fakturę na 1999 zł. Czy to nie jest przypadkiem bezprawne? Nie dostałam umowy, regulaminu ani żadnego innego dokumentu, że się zgodziłam na jakikolwiek dostęp do ich portalu. Czy mogę się w jakiś sposób unieważnić tę fakturę, skorygować chociaż kwotę? W internecie jest bardzo dużo opisów podobnych sytuacji, w których ludzie zostali przez tę firmę oszukani. Co powinnam zrobić?

Konsultant wprowadził mnie w błąd, jak unieważnić umowę i nie płacić?

Zawarcie niekorzystnej umowy na odległość z powodu wprowadzenia w błąd co do warunków

Rzeczywiście jest możliwe, że zawarła Pani umowę na odległość – telefonicznie. Jeżeli została Pani wprowadzona w błąd przez konsultanta w przedmiocie zawartej umowy, proponuję powołać się na wadę oświadczenia woli – błąd. Zgodnie bowiem z treścią art. 84 Kodeksu cywilnego (K.c.):

„§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).”

Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu

Zatem jeżeli w ramach zawarcia umowy druga strona zapewniała o właściwościach umowy innych, niż okazały się w rzeczywistości, w szczególności w zakresie jakości i rezultatu w zakresie świadczonych usług, warunków umowy, proponowanej usługi, informacji o terminie odstąpienia itp., to możemy mówić o przedmiotowej wadzie umowy i wprowadzeniu Panią w błąd w zakresie warunków umowy.

W art. 84 K.c. chodzi o sytuację, gdy człowiek dokonuje czynności prawnej, żywiąc jakieś błędne wyobrażenie co do rzeczywistości. Dla oceny błędu miarodajna jest chwila składania przez błądzącego oświadczenia woli. Jak wskazano w wyroku WSA w Gliwicach z 25.09.2009 r. (III SA/Gl 631/09, Legalis) hipotezą art. 84 § 1 K.c. objęte jest pozostawanie pod wpływem błędu w momencie składania oświadczenia woli, a nie wprowadzenie się dopiero w tym momencie w stan fałszywego wyobrażenia.

Unieważnienie umowy i faktury

Z uwagi na powyższe, jak wynika z art. 88 K.c.: „§ 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. § 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał. Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu powoduje nieważność całej czynności prawnej, w której skład wchodzi wadliwe oświadczenie woli, a więc umowę uznaje się jako niezwartą.

Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż chcąc skorzystać z powyższej instytucji, a także doprowadzić do unieważnienia całej czynności prawnej – zawartej między Państwem umowy, powinna Pani złożyć pisemne oświadczenie drugiej stronie umowy o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu. Przy czym proszę ów błąd uzasadnić. To spowoduje unieważnienie umowy, a więc także unieważnienie wystawionej faktury. W przypadku braku porozumienia pozostaje jedynie droga sądowa.