Zakup działki z partnerem przed ślubem

• Data: 13-03-2024 • Autor: Eliza Rumowska

Zakup działki budowlanej z partnerem przed ślubem jest popularnym rozwiązaniem dla par planujących wspólną przyszłość. Taka inwestycja wymaga jednak dokładnego zrozumienia prawnych aspektów tej decyzji i jej skutków w przyszłości. Pyta o to nasza klientka, pani Monika. Czy ogóle może kupić działkę budowlaną wraz z partnerem przed ślubem? Jakie formalności związane z zakupem ziemi trzeba załatwić? Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Postaramy się wyjaśnić te kwestie.

Zakup działki z partnerem przed ślubem

Zakup działki budowlanej z partnerem przed zawarciem związku małżeńskiego

Oto odpowiedzi na zadane pytania:

„Czy można kupić działkę budowlaną wraz z partnerem przed ślubem?”

Tak. Ponieważ każdy ma prawo nabyć nieruchomość w taki sposób, że staje się właścicielem tylko we wskazanej części ułamkowej. To osoby kupujące (nabywające), tzn. Pani i partner określacie jaka jest wysokość udziałów każdego z Was. W takim przypadku – w odróżnieniu od wspólności majątkowej małżeńskiej – zostajecie współwłaścicielami w częściach ułamkowych.

Kodeks cywilny reguluje zasady takiej współwłasności.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

„Jakie formalności związane z zakupem ziemi trzeba załatwić?”

Formalności są niemal te same co przy nabyciu własności nieruchomości przez jedną osobę – różnica jest jedynie taka, że dotyczą one obu nabywających (pani Moniki i jej partnera). Jest to obowiązek osobistego stawiennictwa u notariusza obu stron umowy – zarówno sprzedającego, jak i pary jako nabywców – współwłaścicieli.

Oczywiście czynność musi być dokonana w formie aktu notarialnego, dlatego szczegółowo to notariusz w każdej sprawie określa – jakie dokumenty są mu potrzebne.

Zasadą i szablonem jest przedstawienie:

  • Sytuacji faktyczno-prawnej przedmiotu transakcji, tj. nieruchomości poprzez jej stan w księdze wieczystej lub w rejestrze gruntów, gdy brak jest KW.
  • Wylegitymowanie się obu stron transakcji. Oczywiście dla notariusza i z prawnego punktu widzenia nie ma znaczenia, że jest to partner naszej klientki. Z każdą inną obcą osobą może ona kupić działkę na współwłasność – nie ma tu żadnych ograniczeń. Dlatego notariusz przedstawi nabywców w akcie notarialnym jako dwie obce osoby i nie ma w tym nic złego.

W akcie notarialnym oprócz nabycia udziałów współwłaściciele mogą dodatkowo ukształtować zakres korzystania z rzeczy, wyłączność itp., czy też zakres finansowania. Jeżeli tego nie uczynią – zasadą pozostają reguły z Kodeksu cywilnego.

„Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?”

Przede wszystkim, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich lub kredytami czy innymi zobowiązaniami.

Czy sprzedający ma do niej pełne prawa jako jej wyłączny właściciel.

Trzeba także sprawdzić naocznie stan nieruchomości, pojechać na działkę, sprawdzić, czy nie ma sporów granicznych, popytać sąsiadów. Zorientować się w gminie co do jej ogólnego stanu w zakresie regulowania podatków i przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Jeżeli coś wzbudzi wątpliwości – warto sprawdzić to przed zakupem i jednoznacznie wyjaśnić.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Ania i Tomek zdecydowali się na zakup działki przed ślubem

Chcieli zbudować wspólny dom, w którym zamieszkają po weselu. Zdecydowali się na zakup działki jako współwłaściciele w częściach ułamkowych. Przed zakupem skrupulatnie sprawdzili stan prawny działki, co pozwoliło im uniknąć problemów z ewentualnymi obciążeniami.

Ewa i Krzysztof już po zakupie działki napotkali trudności związane ze sporem granicznym

Okazało się, że granice ich działki nie są jasno określone, co prowadziło do konfliktu z sąsiadem. Sytuacja ta stała się dla nich cenną lekcją, że przed zakupem nieruchomości niezwykle ważne jest nie tylko sprawdzenie stanu prawnego działki, ale również dokładne zorientowanie się w jej fizycznym ukształtowaniu i możliwych sporach granicznych. Ostatecznie dzięki mediacji i zaangażowaniu geodety udało się rozwiązać spór, co pozwoliło im kontynuować plany budowy domu.

Podsumowanie

Zakup działki z partnerem przed ślubem to ważny krok, który wymaga nie tylko zaufania i wspólnych planów, ale również dokładnego zapoznania się z prawem oraz zabezpieczenia swoich interesów poprzez odpowiednie formalności. Pamiętajmy, że dobrze przygotowana decyzja o wspólnym zakupie nieruchomości może stać się fundamentem do budowy wspólnej przyszłości.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w zakresie zakupu nieruchomości z partnerem przed ślubem? Skorzystaj z naszej pomocy prawnej i wsparcia. Aby poznać ofertę, opisz swoją sprawę przez formularz, który znajdziesz poniżej.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93