Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Doradca tymczasowy na czas postępowania o ubezwłasnowolnienie

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 24.10.2019

Mam 94-letnią babcię, która cierpi na bardzo zaawansowaną demencję starczą, poza tym ma mocno zaawansowane choroby wynikające z wieku. Nie jest w stanie podejmować samodzielnie żadnych decyzji, prawie nie chodzi. Ośrodek opiekuńczo-leczniczy przed przyjęciem jej do siebie zażądał decyzji sądowej o ubezwłasnowolnieniu. Stąd mam kilka pytań dotyczących takiego wniosku. Czy wnioskodawcą może być synowa babci? To ona podpisywała się na dokumentach szpitalnych jako jej opiekun (była to jej ustna deklaracja). Czy wnioskodawcą może być tylko jedno z dzieci babci, mimo że ma ich czworo? Czy jest szybszy tryb rozpatrywania wniosku o ubezwłasnowolnienie w przypadku tak wiekowej osoby jak babcia i wymagającej stałej opieki?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zacznijmy od zacytowania artykułu 548 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.):

 

„§ 1. Jeżeli wniosek o ubezwłasnowolnienie dotyczy osoby pełnoletniej, sąd może na wniosek uczestnika postępowania lub z urzędu, przy wszczęciu lub w toku postępowania, ustanowić dla niej doradcę tymczasowego, gdy uzna to za konieczne dla ochrony jej osoby lub mienia.

§ 2. Przed ustanowieniem doradcy tymczasowego należy wysłuchać osobę, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.

§ 3. Doradcą tymczasowym należy ustanowić przede wszystkim małżonka, krewnego lub inną osobę bliską, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie wzgląd na dobro osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.

§ 4. Sąd może zwrócić się do organizacji pozarządowej wymienionej w art. 546 § 3 o wskazanie osoby, która mogłaby być ustanowiona doradcą tymczasowym.

§ 5. Postanowienie o ustanowieniu doradcy tymczasowego staje się skuteczne z chwilą doręczenia go osobie, której dotyczy wniosek. W wypadkach określonych w art. 556 postanowienie staje się skuteczne z chwilą wydania.”

 

Zacytowany artykuł ustawowy dotyczy ważnych (szczególnie zaś pilnych) spraw, które należy załatwiać w interesie osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie. Wprawdzie nie można z góry przewidzieć czasu trwania postępowania sądowego – także w sprawie o ubezwłasnowolnienie (art. 544 i następne K.p.c.), ale właśnie artykuł 548 K.p.c. pozwala na podjęcie przez sąd rozwiązania tymczasowego (na czas trwania postępowania z wniosku o ubezwłasnowolnienie). Z uwagi na to w trakcie postępowania lub w samym wniosku podstawowym (o orzeczenie ubezwłasnowolnienia) należałoby przedstawić sądowi – a w pierwszej instancji o ubezwłasnowolnieniu orzeka sąd okręgowy (art. 544 K.p.c.) – wniosek szczegółowy o ustanowienie doradcy tymczasowego. Przydać się może także kontakt z „sądem opiekuńczym”, czyli z odpowiednim wydziałem miejscowo właściwego sądu rejonowego, ponieważ nadzór nad sprawowaniem opieki i kurateli sprawuje „sąd opiekuńczy”, który z reguły także ustanawia daną osobę do pełnienia funkcji z tego zakresu. O „sądzie opiekuńczym” wspominam także z uwagi na treść artykułu 183 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.):


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Doradca tymczasowy na czas postępowania o ubezwłasnowolnienie

 

„§ 1. Dla osoby niepełnosprawnej ustanawia się kuratora, jeżeli osoba ta potrzebuje pomocy do prowadzenia wszelkich spraw albo spraw określonego rodzaju lub do załatwienia poszczególnej sprawy. Zakres obowiązków i uprawnień kuratora określa sąd opiekuńczy.

§ 2. Kuratelę uchyla się na żądanie osoby niepełnosprawnej, dla której była ustanowiona.”

 

Na ogół kuratora „w trybie” artykułu 183 K.r.o. (a więc bez orzekania ubezwłasnowolnienia) ustanawia się dla osoby, która może wypowiedzieć się co do potrzeby ustanowienia takiego kuratora, więc proszę o unikanie nadmiernych nadziei w tym zakresie.

 

Pani, jako zstępna (czyli zaliczająca się do krewnych w linii prostej), jest uprawniona zawnioskować (nawet samodzielnie) do miejscowo właściwego sądu okręgowego o ubezwłasnowolnienie swej babci. Z uwagi na relacje rodzinne przydałoby się powiadomić innych najbliższych krewnych o takowym wniosku lub krewnych (zwłaszcza dzieci Pani babci) wskazać w piśmie do sądu (jako możliwych uczestników postępowania); czasami zdarza się, że jedno dziecko osoby ubezwłasnowolnionej (i to w miarę normalnie funkcjonującej) dowiaduje się po jakimś czasie o ubezwłasnowolnieniu rodzica, co na ogół utrudnia relacje rodzinne). Synowa nie jest zstępną. Przywołajmy treść artykułu 545 K.p.c.:

 

„§ 1.Wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić:

1) małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;

2) jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;

3) jej przedstawiciel ustawowy.

§ 2. Krewni osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, nie mogą zgłaszać tego wniosku, jeżeli osoba ta ma przedstawiciela ustawowego.

§ 3. Wniosek o ubezwłasnowolnienie częściowe można zgłosić już na rok przed dojściem do pełnoletności osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.

§ 4. Kto zgłosił wniosek o ubezwłasnowolnienie w złej wierze lub lekkomyślnie, podlega karze grzywny.”

 

Gdyby dla Pani babci został ustanowiony doradca tymczasowy (w postępowaniu o jej ubezwłasnowolnienie) albo kurator na podstawie artykułu 183 K.r.o., to czas trwania postępowania o jej ubezwłasnowolnienie zapewne miałby znaczenie niezbyt duże – a trzeba się liczyć z tym, że sąd zapewne będzie opierać się na opinii specjalistycznej, której przygotowanie trochę trwa. Proponuję dotyczące ubezwłasnowolnienia przepisy proceduralne (art. 544 i następne K.p.c.) omówić spokojnie z lekarzem, który ma doświadczenie w sprawach o ubezwłasnowolnienie; zapewne w grę wchodziłoby ubezwłasnowolnienie całkowite – przewidziane w artykule. 13 Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

Poza tym proponuję spróbować skorzystać z godzin przyjęć w „sądzie opiekuńczym”. Być może w sytuacji Pani babci (zwłaszcza po przedstawieniu dokumentacji) udałoby się uzyskać postanowienie sądu o umieszczeniu starszej pani w odpowiedniej placówce przed jej ewentualnym ubezwłasnowolnieniem – na takie decyzje sądu pozwalają przepisy o lecznictwie (zarówno w przypadku chorób somatycznych, jak i z zakresu ochrony zdrowia psychicznego).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus II =

»Podobne materiały

Umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki

Moja ciotka od wielu lat leczy się psychiatrycznie. Zajmuje się nią wuj (jest jej opiekunem prawnym), niestety z uwagi na pracę nie może zapewnić jej całodobowej opieki, której ciotka z pewnością wymaga (ma urojenia, odmawia przyjmowania posiłków i leków, w dodatku jest agresywna). Chci

Uprawnienia do podejmowania decyzji za chorego syna

Nasz syn ma 37 lat, jest ciężko upośledzony, całkowicie niesamodzielny, wiele razy był operowany. Czeka go kolejny zabieg w narkozie i zapytano nas, czy mamy prawo do podejmowania takiej decyzji (o leczeniu) za syna. Jak uzyskać takie pełnomocnictwo bez ubezwłasnowolniania syna?

Zapewnienie opieki matce

Moja matka jest osobą starszą i poważnie chorą. Wymaga całodobowej opieki, której jednak nie mogę zapewnić jej osobiście. Jakiś czas temu zdecydowałyśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzka mamy do prywatnego domu opieki, ale po krótkim czasie mama zaczęła domagać się
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »