Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup samochodu nie doszedł do skutku - czy przepada zaliczka?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 16.09.2019

Podczas zakupu samochodu ciężarowego wpłaciłem zaliczkę 1000 zł, niestety nie sporządziliśmy umowy tej zaliczki. Jedyny dowód, świadczący o wpłaceniu zaliczki, to przelew z tytułem „zaliczka na zakup samochodu marki (…)”. Umówiłem się, że po auto przyjadę za dwa tygodnie. Sprzedawca nie robił problemu. Miałem być w sobotę, niestety przyjazd musiałem odwołać i przesunąć na poniedziałek. Sprzedawca stwierdził, że dwa tygodnie minęły i 1000 zł przepadło. Nie zwrócił mi zaliczki. Rzecz miała miejsce przed 3 miesiącami. Jak odzyskać pieniądze? Sprzedawca mieszka 400 km ode mnie. Czy warto podejmować działania przy kwocie 1000 zł? Jeżdżenie na rozprawy będzie mnie niemało kosztować. Proszę o poradę!


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zakup samochodu nie doszedł do skutku - czy przepada zaliczka?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Decyzja, czy dochodzić zwrotu zaliczki, czy nie, będzie oczywiście należała do Pana. Postaram się jednak wytłumaczyć i przybliżyć wszystko, co pomoże Panu podjąć decyzję.

 

Zacznę od samej właściwości sądu. Generalnie jest tak, jak Pan pisze, że powództwo wytacza się przed sądem miejscowo właściwym dla siedziby pozwanego. Tak mówi wprost art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.). Aczkolwiek w kodeksie tym jest także art. 34, który stanowi, że powództwo o zawarcie umowy, ustalenie jej treści, o zmianę umowy oraz o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, a także o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem. Przepis ten w powiązaniu z art. 454 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania.

 

Te dwa przepisy powołane łącznie pozwalają wytaczać powództwa z umowy (za takie uznałabym powództwo o zwrot zaliczki, bo de facto dotyczy to niewykonania umowy) przed sądem właściwym dla miejsca zamieszkania wierzyciela, czyli Pana. Na te 2 przepisy sugerowałabym powołać się w pozwie, co nie oznacza jednak, że pozwany nie może się domagać przesłuchania jego czy świadków w drodze tzw. pomocy prawnej przez sąd właściwy dla jego miejsca zamieszkania. Takie prawo w trybie tzw. pomocy prawnej posiada.

 

Jest też jeszcze jedna ważna kwestia, o której pozwany może nie wiedzieć i się na to w ogóle nie powołać, ale po odstąpieniu od umowy (tak powinien Pan de facto postąpić) upada opisana wyżej właściwość sądu i właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jednak pozwany po pierwsze musiałby się na to powołać, a po drugie – Pan będzie też miał możliwość żądania przesłuchania Pana przed sądem swojego miejsca zamieszkania.

 

Jeżeli natomiast chodzi o samo żądanie zwrotu zaliczki, powiem tak: umowa nie musi mieć formy pisemnej, ale wówczas zwykle pojawia się problem udowodnienia treści tej umowy. Pan ma jednak potwierdzenie przelewu ze słowem zaliczka, a więc jest to duży argument za tym, aby sąd dał Panu wiarę.

 

Ważne bardzo jest to, że jest to zaliczka, a nie zadatek, bo zaliczka zawsze podlega zaliczeniu na poczet ceny, a zatem jeśli umowa dochodzi do skutku, to trzeba zaliczkę zaliczyć na cenę, a jeśli nie – należy zaliczkę zwrócić. Przy zadatku już tak nie jest, więc może on de facto pozostać w kieszeni biorącego zadatek, jeśli z Pana winy nie zawarłby umowy w terminie. Sprzedający na pewno będzie przekonywał sąd, że jest to zadatek, że tak się umawialiście, że jeśli umowa nie zostanie zawarta w sobotę, to zadatek przepada. Pan musi utrzymywać, że była to od samego początku zaliczka. Mam nadzieję, że sąd uwierzy Pana oświadczeniu z racji tego, iż w przelewie jest słowo zaliczka. Podejrzewam jednak, że spór się na tym tle pomiędzy Panami wywiąże, bo widzę już, że tamten Pan traktuje tę kwotę jako zadatek.

 

Jeżeli zdecyduje się Pan na dochodzenie tej kwoty, musi Pan wysłać wcześniej wezwanie pisemne, w którym zażąda Pan zwrotu tej kwoty i podkreśli, że termin wykonania umowy minął, a ów sprzedawca odmówił Panu zawarcia umowy sprzedaży auta, w związku z czym od umowy Pan odstępuje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + VII =

»Podobne materiały

Montaż licznika przez ZGKiM – nie zgadzam się na zapisy w umowie

Zakładałam ostatnio tzw. podlicznik w swoim domu. W umowie, którą otrzymałam od ZGKiM, napisano, że „ZGKiM ma prawo kontroli instalacji kanalizacyjnej dostawcy (ścieków). Przedstawiciele odbiorcy (ścieków) są uprawnieni do wstępu do wszystkich pomieszczeń i miejsc wyposażonych w

Zmiana zapisów w akcie notarialnym

Kupiłam z mężem mieszkanie od dewelopera, podpisaliśmy akt notarialny z zaznaczeniem, że 80% mieszkania będzie stanowiło mój majątek osobisty, a 20% to wspólnota majątkowa. Obecnie jednak chciałabym zmienić ten zapis, tak by udziały męża i mój wynosiły 50%. Czy mogę anulować pod

Jak odzyskać pożyczone pieniądze znajomemu gdy unika spłaty i kontaktów

Jak odzyskać pożyczone pieniądze znajomemu gdy unika spłaty i kontaktów. Pożyczyłam znajomemu znaczną kwotę pieniędzy – umowy pisemnej nie zawarłam. Pożyczkobiorca, pomimo że upłynął już ponad rok, nie rozpoczął spłaty długu i kontaktów ze mną unika. Mam dwóch świadkó
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »