Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup samochodu nie doszedł do skutku - czy przepada zaliczka?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 16.09.2019

Podczas zakupu samochodu ciężarowego wpłaciłem zaliczkę 1000 zł, niestety nie sporządziliśmy umowy tej zaliczki. Jedyny dowód, świadczący o wpłaceniu zaliczki, to przelew z tytułem „zaliczka na zakup samochodu marki (…)”. Umówiłem się, że po auto przyjadę za dwa tygodnie. Sprzedawca nie robił problemu. Miałem być w sobotę, niestety przyjazd musiałem odwołać i przesunąć na poniedziałek. Sprzedawca stwierdził, że dwa tygodnie minęły i 1000 zł przepadło. Nie zwrócił mi zaliczki. Rzecz miała miejsce przed 3 miesiącami. Jak odzyskać pieniądze? Sprzedawca mieszka 400 km ode mnie. Czy warto podejmować działania przy kwocie 1000 zł? Jeżdżenie na rozprawy będzie mnie niemało kosztować. Proszę o poradę!


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup samochodu nie doszedł do skutku - czy przepada zaliczka?

Fot. Fotolia

Decyzja, czy dochodzić zwrotu zaliczki, czy nie, będzie oczywiście należała do Pana. Postaram się jednak wytłumaczyć i przybliżyć wszystko, co pomoże Panu podjąć decyzję.

 

Zacznę od samej właściwości sądu. Generalnie jest tak, jak Pan pisze, że powództwo wytacza się przed sądem miejscowo właściwym dla siedziby pozwanego. Tak mówi wprost art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.). Aczkolwiek w kodeksie tym jest także art. 34, który stanowi, że powództwo o zawarcie umowy, ustalenie jej treści, o zmianę umowy oraz o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, a także o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem. Przepis ten w powiązaniu z art. 454 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania.

 

Te dwa przepisy powołane łącznie pozwalają wytaczać powództwa z umowy (za takie uznałabym powództwo o zwrot zaliczki, bo de facto dotyczy to niewykonania umowy) przed sądem właściwym dla miejsca zamieszkania wierzyciela, czyli Pana. Na te 2 przepisy sugerowałabym powołać się w pozwie, co nie oznacza jednak, że pozwany nie może się domagać przesłuchania jego czy świadków w drodze tzw. pomocy prawnej przez sąd właściwy dla jego miejsca zamieszkania. Takie prawo w trybie tzw. pomocy prawnej posiada.

 

Jest też jeszcze jedna ważna kwestia, o której pozwany może nie wiedzieć i się na to w ogóle nie powołać, ale po odstąpieniu od umowy (tak powinien Pan de facto postąpić) upada opisana wyżej właściwość sądu i właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jednak pozwany po pierwsze musiałby się na to powołać, a po drugie – Pan będzie też miał możliwość żądania przesłuchania Pana przed sądem swojego miejsca zamieszkania.

 

Jeżeli natomiast chodzi o samo żądanie zwrotu zaliczki, powiem tak: umowa nie musi mieć formy pisemnej, ale wówczas zwykle pojawia się problem udowodnienia treści tej umowy. Pan ma jednak potwierdzenie przelewu ze słowem zaliczka, a więc jest to duży argument za tym, aby sąd dał Panu wiarę.

 

Ważne bardzo jest to, że jest to zaliczka, a nie zadatek, bo zaliczka zawsze podlega zaliczeniu na poczet ceny, a zatem jeśli umowa dochodzi do skutku, to trzeba zaliczkę zaliczyć na cenę, a jeśli nie – należy zaliczkę zwrócić. Przy zadatku już tak nie jest, więc może on de facto pozostać w kieszeni biorącego zadatek, jeśli z Pana winy nie zawarłby umowy w terminie. Sprzedający na pewno będzie przekonywał sąd, że jest to zadatek, że tak się umawialiście, że jeśli umowa nie zostanie zawarta w sobotę, to zadatek przepada. Pan musi utrzymywać, że była to od samego początku zaliczka. Mam nadzieję, że sąd uwierzy Pana oświadczeniu z racji tego, iż w przelewie jest słowo zaliczka. Podejrzewam jednak, że spór się na tym tle pomiędzy Panami wywiąże, bo widzę już, że tamten Pan traktuje tę kwotę jako zadatek.

 

Jeżeli zdecyduje się Pan na dochodzenie tej kwoty, musi Pan wysłać wcześniej wezwanie pisemne, w którym zażąda Pan zwrotu tej kwoty i podkreśli, że termin wykonania umowy minął, a ów sprzedawca odmówił Panu zawarcia umowy sprzedaży auta, w związku z czym od umowy Pan odstępuje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus IX =

»Podobne materiały

Zmiana zapisów w akcie notarialnym

Kupiłam z mężem mieszkanie od dewelopera, podpisaliśmy akt notarialny z zaznaczeniem, że 80% mieszkania będzie stanowiło mój majątek osobisty, a 20% to wspólnota majątkowa. Obecnie jednak chciałabym zmienić ten zapis, tak by udziały męża i mój wynosiły 50%. Czy mogę anulować podpisany już akt?

 

Odstąpienie od sprzedaży przez sprzedającego

Sprzedałam na Allegro fortepian; w opisie aukcji zaznaczyłam, że instrument jest w stanie idealnym, jednak po późniejszych oględzinach przez fachowca okazało się, że wymaga renowacji. Ja mogę odstąpić od umowy, jednak kupujący, kiedy poinformowałam go o sytuacji, stwierdził, że specjalnie zepsu

 

Zwolnienie z długu przyszłego

Kiedy jest możliwe zwolnienie z długu przyszłego? Osoba fizyczna nabędzie nieruchomość (lokal użytkowy) od spółki z o.o. Nieruchomość będzie wydana do dyspozycji nabywcy w dniu sporządzenia aktu notarialnego, ale zapłata będzie uiszczana ratalnie (bez dodatkowych odsetek) przez okres 5 lat. Czy w ak

 

Najemca garażu uchyla się od płacenia, co robić?

Wynajmuję garaż na swojej posesji. Mam z najemcą podpisaną umowę zgłoszoną w US do opodatkowania. Niestety najemca od kilku miesięcy uchyla się od płacenia za najem. Nie płaci, nie odbiera telefonów i przesyłki pocztowej – poleconej za pokwitowaniem, zawierającej wymówienie najmu – równi

 

Choroba psychiczna a ważność umowy kredytowej

Mój przyjaciel choruje na chorobę psychiczną. Narobił sobie kłopotów, gdyż będąc w stanie manii, dał się wykorzystać tancerce z klubu go-go, która wyłudziła od niego kredyt. Wypłacił pieniądze i po prostu w gotówce jej oddał. Spisane zostało przed notariuszem oświadczenie, że przyjaciel wybiera pien

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »