Licytacja mieszkania bez KW - czy licytacja jest bezpieczna?

Chciałbym wziąć udział w licytacji komorniczej mieszkania, jednak nie ma ono KW. Czy wobec tego licytacja jest bezpieczna?

Licytacja mieszkania bez KW - czy licytacja jest bezpieczna?

Zakup mieszkania na licytacji komorniczej

Zakup mieszkania na licytacji komorniczej wiąże się z jego korzystną ceną, często bowiem mieszkania są sprzedawane po 3/4 wartości ceny, a nawet mniej. Kupno mieszkania z licytacji komorniczej ma charakter kupna pierwotnego. Komornik, dokonując tzw. obwieszczenia o licytacji nieruchomości, czyli czynności poprzedzającej przetarg, ma obowiązek ogłosić to co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem w budynku sądowym i w lokalu organu gminy właściwych miejscem położenia nieruchomości.

Ogłoszenia o sprzedaży znajdują się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej i powinny zawierać m.in. następujące informacje:dane dotyczące nieruchomości, a więc jej powierzchnia, lokalizacja, numer księgi wieczystej (o ile taką posiada), cenę nieruchomości oraz cenę wywoławczą lokalu, informacje o wysokości rękojmi oraz terminie jej uiszczenia. Rękojmię zobowiązana jest wpłacić osoba, chcąca wziąć udział w licytacji, termin posiedzenia licytacyjnego, termin wyznaczony przez komornika, w którym można oglądać mieszkanie.

Wpłata rękojmi przed udziałem w licytacji

Każda z osób biorących udział w licytacji zobowiązana jest do wpłacenia rękojmi, która wynosi 10% ceny wywoławczej lokalu.

Proszę pamiętać, iż mieszkanie licytowane może być więcej niż raz, jeśli nie znajdzie się osoba chętna na jego zakup. Po zakupie mieszkania lub domu z licytacji, nabywana nieruchomość nie będzie obciążona hipoteką (na podstawie art. 1000 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Trzeba jednak pamiętać, że w mocy pozostają niektóre służebności i prawa dożywotniego użytkowania lokalu oraz wszystkie umowy najmu.

Podczas pierwszej licytacji ceną wywoławczą jest kwota stanowiąca 70 procent rynkowej wartości mieszkania. Przy kolejnej licytacji suma ta zmniejsza się o 10% i wynosi już 60 procent ceny rynkowej.

Wydanie postanowienia o przybiciu

Po wygraniu licytacji sąd władny jest do wydania postanowienia o przybiciu, które zazwyczaj wydawane jest w tym samym dniu, w którym skończyła się licytacja. Dopiero z uzyskaniem prawomocności postanowienia o przybiciu zostanie przeniesiona własność na wygrywającego licytację. Dopiero w tym momencie można zgłosić się o wypis do księgi wieczystej.

Do momentu zakończenia egzekucji z nieruchomości właścicielem jest dłużnik. Nieruchomości nie przejmuje komornik, jedynie prowadzi jej sprzedaż i czynności ją poprzedzające. W obwieszczeniach o licytacjach podawany jest termin oględzin nieruchomości, jak również termin i miejsce przeglądania dokumentów dotyczących nieruchomości.

Licytacja mieszkania które nie ma założonej księgi wieczystej

Jeśli mieszkanie nie ma w ogóle założonej księgi (np. spółdzielcze własnościowe) bądź też posiada wyłącznie księgę tradycyjną, wówczas przeglądnięcie tej ostatniej będzie możliwe tylko w sądzie właściwym dla miejsca położenia nieruchomości,

Być może mieszkanie stanowi własność spółdzielni, w tym celu powinien Pan udać się do spółdzielni o udzielenie informacji, czy mieszkanie posiada jakiekolwiek zadłużenie. Proszę pamiętać, iż mieszkania podlegające licytacji często są jeszcze zamieszkiwane przez ówczesnych mieszkańców, a ich eksmisja może spowodować dodatkowe koszty, jeśli nie załatwi jej gmina. Najważniejszą zatem kwestią jest zaczerpnięcie informacji od komornika, czy w lokalu zamieszkuje dłużnik.

Proszę także pamiętać, iż w przypadku wygrania licytacji kupujący ma zazwyczaj 14 dni na spłatę pozostałej kwoty mieszkania.

Nabycie lokalu mieszkalnego podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyjątkiem jest nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gdyż podlega ono opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zatem decydująca kwestią w Pana sytuacji będzie określenie tytułu prawnego do nieruchomości.