Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Licytacja mieszkania bez KW - czy licytacja jest bezpieczna?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 11.02.2019

Chciałbym wziąć udział w licytacji komorniczej mieszkania, jednak nie ma ono KW. Czy wobec tego licytacja jest bezpieczna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zakup mieszkania na licytacji komorniczej wiąże się z jego korzystną ceną, często bowiem mieszkania są sprzedawane po 3/4 wartości ceny, a nawet mniej. Kupno mieszkania z licytacji komorniczej ma charakter kupna pierwotnego. Komornik, dokonując tzw. obwieszczenia o licytacji nieruchomości, czyli czynności poprzedzającej przetarg, ma obowiązek ogłosić to co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem w budynku sądowym i w lokalu organu gminy właściwych miejscem położenia nieruchomości.

Ogłoszenia o sprzedaży znajdują się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej i powinny zawierać m.in. następujące informacje:dane dotyczące nieruchomości, a więc jej powierzchnia, lokalizacja, numer księgi wieczystej (o ile taką posiada), cenę nieruchomości oraz cenę wywoławczą lokalu, informacje o wysokości rękojmi oraz terminie jej uiszczenia. Rękojmię zobowiązana jest wpłacić osoba, chcąca wziąć udział w licytacji, termin posiedzenia licytacyjnego, termin wyznaczony przez komornika, w którym można oglądać mieszkanie.

 

Każda z osób biorących udział w licytacji zobowiązana jest do wpłacenia rękojmi, która wynosi 10% ceny wywoławczej lokalu.

Proszę pamiętać, iż mieszkanie licytowane może być więcej niż raz, jeśli nie znajdzie się osoba chętna na jego zakup. Po zakupie mieszkania lub domu z licytacji, nabywana nieruchomość nie będzie obciążona hipoteką (na podstawie art. 1000 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Trzeba jednak pamiętać, że w mocy pozostają niektóre służebności i prawa dożywotniego użytkowania lokalu oraz wszystkie umowy najmu.

 

Podczas pierwszej licytacji ceną wywoławczą jest kwota stanowiąca 70 procent rynkowej wartości mieszkania. Przy kolejnej licytacji suma ta zmniejsza się o 10% i wynosi już 60 procent ceny rynkowej.

 

Po wygraniu licytacji sąd władny jest do wydania postanowienia o przybiciu, które zazwyczaj wydawane jest w tym samym dniu, w którym skończyła się licytacja. Dopiero z uzyskaniem prawomocności postanowienia o przybiciu zostanie przeniesiona własność na wygrywającego licytację. Dopiero w tym momencie można zgłosić się o wypis do księgi wieczystej.

 

Do momentu zakończenia egzekucji z nieruchomości właścicielem jest dłużnik. Nieruchomości nie przejmuje komornik, jedynie prowadzi jej sprzedaż i czynności ją poprzedzające. W obwieszczeniach o licytacjach podawany jest termin oględzin nieruchomości, jak również termin i miejsce przeglądania dokumentów dotyczących nieruchomości.

 

Jeśli mieszkanie nie ma w ogóle założonej księgi (np. spółdzielcze własnościowe) bądź też posiada wyłącznie księgę tradycyjną, wówczas przeglądnięcie tej ostatniej będzie możliwe tylko w sądzie właściwym dla miejsca położenia nieruchomości,

 

Być może mieszkanie stanowi własność spółdzielni, w tym celu powinien Pan udać się do spółdzielni o udzielenie informacji, czy mieszkanie posiada jakiekolwiek zadłużenie. Proszę pamiętać, iż mieszkania podlegające licytacji często są jeszcze zamieszkiwane przez ówczesnych mieszkańców, a ich eksmisja może spowodować dodatkowe koszty, jeśli nie załatwi jej gmina. Najważniejszą zatem kwestią jest zaczerpnięcie informacji od komornika, czy w lokalu zamieszkuje dłużnik.

 

Proszę także pamiętać, iż w przypadku wygrania licytacji kupujący ma zazwyczaj 14 dni na spłatę pozostałej kwoty mieszkania.

 

Nabycie lokalu mieszkalnego podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyjątkiem jest nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gdyż podlega ono opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zatem decydująca kwestią w Pana sytuacji będzie określenie tytułu prawnego do nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + V =

»Podobne materiały

Roszczenie o zwrotne przeniesienie prawa własności

Pożyczyłem 120 tys. zł pewnej osobie. Dokonaliśmy zabezpieczenia poprzez przewłaszczenie nieruchomości z zastrzeżeniem – roszczeniem zwrotnego przeniesienia. Pożyczkobiorca nie zwrócił pieniędzy. Wysłałem wezwanie do zapłaty i nic. Czy można wykreślić z księgi wieczystej rosz

Hipoteka jako zabezpieczenie zapłaty za nieruchomość

Sprzedałam dom osobie, która jest zameldowana w Polsce, ale mieszka za granicą. Do końca grudnia 2013 r. miała wpłacić całość kwoty, czego nie zrobiła. W akcie notarialnym jest jednak hipoteka, z której chcielibyśmy skorzystać. Gdzie musimy udać się do sądu, by uzyskać klauzulę wy

Wniosek o założenie księgi wieczystej – jak odnaleźć współwłaścicieli?

Odnalazłem stary akt notarialny, z którego wynika, że moja żona i teściowa są współwłaścicielkami 20% pewnej nieruchomości. Kupna dokonali przodkowie, następnie w wyniku dekretu Bieruta nieruchomość trafiła pod władanie miasta Warszawy. Udało mi się ustalić jej adres, ale nigdzie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »