Jak przepisać część domu gdy zmarł jeden ze współwłaścicieli?

Mieszkam w domku jednorodzinnym, pół domu zajmuje mama, a drugą połowę ja, czyli córka z rodziną (jedna z trzech). Jedna część domu jest na zmarłego tatę, a drugą część kupili od cioci dla mnie rodzice, więc dom współwłasnością rodziców, dokumenty są na mamę i zmarłego tatę. Teraz chcielibyśmy tę naszą część domu jakoś przepisać na mnie, czyli jedną z trzech córek zamieszkującą tu od urodzenia wraz synem, który jest niepełnosprawny. Notarialnie jest wszystko na rodziców, są współwłaścicielami domu. Co w takim przypadku byłoby najlepsze do przeprowadzenia, jaka procedura? Już się zastanawiałam nad testamentem mamy. Ale nie wiem, czy taka forma będzie uwzględniona przy późniejszym spadku? Jak przepisać część domu gdy zmarł jeden ze współwłaścicieli? A może jakoś inaczej należy określić własność części domu?

Jak przepisać część domu gdy zmarł jeden ze współwłaścicieli?

Przepisanie części domu

Zacznę od tego, że nie da się przepisać połowy domu na kogokolwiek. Jeśli nie są tam wyodrębnione lokale, to dom może stanowić albo własność albo współwłasność kilku osób.

Dziedziczenie domu z ustawy

Problemem jest, że nie żyje tata. Obecnie jakąkolwiek procedurę, aby przepisać na Panią za życia mamy, należy zacząć od uregulowania sprawy spadkowej po ojcu.

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego zachowek należy się zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Należy zatem w pierwszej kolejności ustalić, jaki byłby w niniejszej sytuacji krąg osób powołanych do dziedziczenia z mocy ustawy.

Zgodnie z art. 931. § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Z punktu widzenia przedmiotowego stanu faktycznego istotny jest § 2 powyższego przepisu, który mówi, że jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych. Wnuk spadkodawczyni, a syn zmarłego spadkobiercy ustawowego byłyby powołany do dziedziczenia ustawowego.

W ciągu 6 miesięcy należy zgłosić fakt nabycia spadku do US, składając deklarację.

Darowizna części domu lub dożywocie

Potem mama może przepisać np. swoją część na Panią, darowizną – choć ta wywoła roszczenie od zachowek od reszty Pani rodzeństwa, albo dożywociem – skoro mieszka Pani z mamą to zapewne i tak Pani przypadnie obowiązek opieki nad nią.

Istotą umowy o dożywocie jest zobowiązanie do zapewnienia zbywcy (dożywotnika), dożywotnego utrzymania w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Przedmiotem zbycia w tej drodze może być nie tylko cała nieruchomość, ale również udział we współwłasności nieruchomości.

Określenie testamentem własności części domu

Zapis testamentem na Pani rzecz byłby ważny (nie byłoby nawet potrzeby przeprowadzać sprawy spadkowej), ale skutkuje dopiero po mamy śmierci, mama może dowolnie zmienić testament, jak się rozmyśli, albo ktoś na nią wpłynie. Testament jest więc dla Pani najmniej pewny.

Prawo przewiduje różne rodzaje testamentów ze względu na ich formę.

„Art. 949. Testament sporządzony własnoręcznie (holograficzny)

§ 1. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

§ 2. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Art. 950. Testament notarialny

Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego”.

Mama może więc skorzystać z każdej z tych form. Są tak samo ważne.