Ocena klasyfikacyjna niższa niż przewidywana

Nauczyciel, zgodnie z zapisami statutu szkoły, zapoznał ucznia i jego rodziców na miesiąc przed rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej z oceną przewidywaną z przedmiotu. Roczna ocena klasyfikacyjna była jednak ostatecznie niższa niż przewidywana. Czy taka sytuacja jest zgodna z przepisami prawa oświatowego?

Ocena klasyfikacyjna niższa niż przewidywana

Obowiązek informowania uczniów i ich rodziców o przewidywalnych ocenach rocznych

Odpowiadając na Pańskie pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562, z późn. zm.) klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w § 13 ust. 2 i § 15 ust. 3.

Przed rocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych (semestralnych) ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.

Uczeń lub rodzic nie zgadza się z roczną oceną z zajęć edukacyjnych

Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane od dnia ustalenia tej oceny, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Roczna ocena klasyfikacyjna została ustalona niezgodnie z przepisami prawa

W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:

  1. w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;
  2. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

Czy jest możliwa zmiana oceny rocznej po jej zatwierdzeniu przez radę pedagogiczną?

Przepisy prawa nakazują nauczycielom poinformowanie uczniów i ich rodziców o przewidywanych ocenach rocznych. Nie określają jednak, że oceny te są już ostateczne i nie mogą ulec zmianie. Jest możliwe zarówno poprawienie takiej oceny, jak i jej obniżenie, jeśli uczeń w okresie między otrzymaniem informacji o niej a jej rzeczywistym zatwierdzeniem przez radę pedagogiczną np. nie wypełniał zadań przydzielonych mu przez nauczyciela albo przestał się przygotowywać do zajęć. Ocena przewidywana nie jest więc oceną ostateczną, lecz ma jedynie pokazać uczniowi i jego rodzicom, że najprawdopodobniej uczeń otrzyma taką właśnie ocenę.

Jeśli uczeń lub jego rodzice nie zgadzają się z otrzymaną przez ucznia oceną roczną mogą zgłosić swoje zastrzeżenia do dyrektora szkoły, a on z kolei bada, czy naruszono przepisy dotyczące jej ustalania. Jeśli nie zostały one naruszone – wówczas ocena pozostaje w mocy. Jeśli zaś dyrektor stwierdzi naruszenie, powołuje komisję, która ma zweryfikować daną za pomocą sprawdzianu wiadomości ucznia.