Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za stosunek z 15-latką

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 02.10.2013

Jakiej karze podlega mężczyzna, który odbył stosunek seksualny z 15-latką za jej zgodą?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli w chwili zdarzenia dziewczyna nie miała ukończonych 15 lat, to bez znaczenia jest fakt, że wyraziła zgodę na odbycie stosunku seksualnego lub poddanie się innej czynności seksualnej. Jeśli natomiast ukończyła już w tym dniu 15 rok życia, to nie ma podstaw do pociągnięcia tego mężczyzny do odpowiedzialności karnej, skoro w sposób wyraźny lub domniemany została udzielona zgoda na kontakt seksualny.

 

Jak stanowi przepis art. 200 § 1 Kodeksu karnego (K.k.), „kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

 

Dla zaistnienia tego przestępstwa decydujące znaczenie ma tylko wiek osoby pokrzywdzonej, jej wola zupełnie nie wpływa na podleganie przez sprawcę odpowiedzialności karnej. Jak podkreślono w Komentarzu do Kodeksu karnego pod redakcją M. Królikowskiego (wydawnictwo C.H. Beck 2012), dla bytu przestępstwa z art. 200 § 1 K.k. nie ma znaczenia fakt wyrażenia zgody przez małoletniego.

 

Jak również wskazał Sąd Najwyższy – Izba Karna w postanowieniu z dnia 29 września 2010 r. (sygn. akt IV KK 184/10), „określonego w art. 200 § 1 KK występku dopuścić się można wyłącznie umyślnie oraz wyłącznie z zamiarem bezpośrednim”.

 

Jeśli mężczyzna odbył stosunek seksualny z małoletnią poniżej lat 15, znając jej wiek i zakładając, że jej zgoda wyklucza karalność czynu mimo nieukończonych 15 lat, to niestety musi liczyć się on z wszczęciem postępowania karnego z urzędu, jeśli organy ścigania (policja lub prokuratura) powezmą z jakiegokolwiek źródła wiadomość o tym zdarzeniu.

 

Należy jeszcze dodać bardzo ważną informację, która dla oskarżonego w tej sprawie ma znaczenie kluczowe. Otóż, jak stanowi przepis art. 106a K.k., „nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15”.

 

Przestępstwo z art. 200 § 1 K.k. należy właśnie do grupy przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, zagrożone jest minimalną karą 2 lat pozbawienia wolności, a warunkowe zawieszenie wykonania orzeczonej kary może zostać orzeczone tylko w przypadku kary nieprzekraczającej dwóch lat pozbawienia wolności (art. 70 K.k.).

 

Jeśli zatem sąd uzna, iż w okolicznościach tej sprawy są podstawy do skazania na karę wyższą niż 2 lata pozbawienia wolności, wykluczone będzie jej warunkowe zawieszenie i sprawca trafi do zakładu karnego. Wtedy w Krajowym Rejestrze Karnym już zawsze będzie figurować wpis o tym skazaniu, jest to najdotkliwsza konsekwencja dla sprawcy takiego czynu, jaką wprowadził ustawodawca.

 

Być może jednak zajdą podstawy do zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary i wymierzenia jej nawet poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, o co warto zabiegać w ramach obrony. W myśl przepisu art. 60 § 6 pkt 3) K.k. nadzwyczajne złagodzenie kary polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju, jeżeli czyn stanowi występek, przy czym dolną granicą ustawowego zagrożenia jest kara pozbawienia wolności nie niższa od roku; sąd wymierza wówczas grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - 9 =

15.07.2019

jesli poznasz taka lase w klubie nocnym to przede wszystkim do wiezienia powinni isc najpierw rodzice, potem menadzer klubu, potem bramkarze i osoba nieletnia a na pewno nie upity gosc ktory idzie sie napic do klubu i zabawic

czader

»Podobne materiały

Kontakty seksualne homoseksualisty z chłopcem powyżej 15 lat

Jestem homoseksualistą i od niedawna spotykam się z dużo młodszym chłopakiem (ma jednak ponad 15 lat). Niestety o wszystkim dowiedzieli się jego rodzice, którzy teraz mi grożą sądem. Nasze kontakty ograniczają się jedynie do pocałunków. Czy mają rację? Czy dopuściłem się przestępstwa? Czasem chłopak

 

Pocałunki z 14-latką jako inna czynność seksualna

Przeczytałem ostatnio, że całowanie osoby, która ma 14 lat, może być uznane za „inną czynność seksualną”. Jakie okoliczności łagodzące sąd bierze pod uwagę w takiej sprawie?

 

Oskarżenie żony o molestowanie męża w czasie gdy był nieletni

Siedem lat temu, pracując jako nauczycielka, poznałam swojego obecnego męża, który wtedy był jeszcze uczniem. Ja miałam 24 lata, on – 16 lat. Z końcem roku szkolnego ja zwolniłam się z pracy i kontynuowaliśmy naszą znajomość przy pełnej akceptacji ze strony jego rodziców. Obecnie nie układa si

 

Czy seks z 15-latką jest karalny?

Czy można uprawiać seks z 15-latką (za 4 miesiące będzie miała 16), mając samemu 22 lata? Czy coś za to grozi? Oczywiście ta osoba zgadza się na seks.

 

Kradzież telefonu w szkole, jakie konsekwencje poniesie uczeń?

Sprawa dotyczy mojego 15-letniego syna, który za namową kolegów ukradł w szkole telefon. Zaznaczam, że jak dotąd nie było z nim żadnych problemów wychowawczych, sam posiada telefon i w domu niczego mu nie brakuje. Rozumiem, że jest winien, ale podkreślam, że zdarzyło mu się to pierwszy raz i sami je

 

Pomoc dziecku, któremu dokuczają koledzy w szkole

Mój syn nie czuje się bezpiecznie w szkole, ciągle jest zestresowany, zalękniony, ponieważ jego szkolni koledzy, za namową jednego z nich, ciągle mu dokuczają. Straszą go, że jak czegoś nie zrobi, bądź nie powie, to pożałuje, albo wymyślają do nauczycieli kłamliwe historie o nim, np. że kogoś u

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »