Wynajem miejsca postojowego a złożenie PIT

• Autor: Aleksander Słysz

Wynajmuję miejsce postojowe za 150 zł miesięcznie. Nie posiadam żadnego innego dochodu, kończę studia. Rocznie mój dochód będzie wynosił 1800 zł i z tego co się już zorientowałam jest to kwota wolna od podatku. Czy muszę złożyć jakiś PIT lub powiadomić urząd skarbowy o dochodach?

Wynajem miejsca postojowego a złożenie PIT

Fot. Fotolia

Rozliczenia przychodów, kosztów i dochodu z najmu

W pewnym uproszczeniu, jedynie zupełny brak dochodu zwalnia z obowiązku złożenia PIT i ew. sytuacje, gdy istnieje jedynie dochód zwolniony (np. zasiłki dla najbiedniejszych, itp.).

Jeśli podatnik uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu (ten z najmu zwolniony od opodatkowania nie jest) to ma obowiązek złożenia rozliczenia rocznego, nawet gdy wie, że podatek do zapłacenia nie wystąpi. Miała Pani przychód tylko z najmu, więc w trakcie roku zaliczkę na podatek wpłacić winno się zaczynając od miesiąca, w którym dochody z najmu przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, jeśli to nie miało miejsca to obywa się bez konieczności płacenia zaliczki z tego tytułu na podatek.

Rozliczenia za poprzedni rok podatkowy przychodów, kosztów i dochodu z najmu, w Pani przypadku jak mniemam opodatkowanego według skali podatkowej (nie wskazuje Pani, by dokonała wyboru rozliczenia zryczałtowanego), dokonuje się na formularzu PIT-36 w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym przychód wystąpił.