.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wynajem miejsca postojowego a złożenie PIT

• Autor: Aleksander Słysz

Wynajmuję miejsce postojowe za 150 zł miesięcznie. Nie posiadam żadnego innego dochodu, kończę studia. Rocznie mój dochód będzie wynosił 1800 zł i z tego co się już zorientowałam jest to kwota wolna od podatku. Czy muszę złożyć jakiś PIT lub powiadomić urząd skarbowy o dochodach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wynajem miejsca postojowego a złożenie PIT

Fot. Fotolia

Rozliczenia przychodów, kosztów i dochodu z najmu

W pewnym uproszczeniu, jedynie zupełny brak dochodu zwalnia z obowiązku złożenia PIT i ew. sytuacje, gdy istnieje jedynie dochód zwolniony (np. zasiłki dla najbiedniejszych, itp.).

 

Jeśli podatnik uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu (ten z najmu zwolniony od opodatkowania nie jest) to ma obowiązek złożenia rozliczenia rocznego, nawet gdy wie, że podatek do zapłacenia nie wystąpi. Miała Pani przychód tylko z najmu, więc w trakcie roku zaliczkę na podatek wpłacić winno się zaczynając od miesiąca, w którym dochody z najmu przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, jeśli to nie miało miejsca to obywa się bez konieczności płacenia zaliczki z tego tytułu na podatek.

 

Rozliczenia za poprzedni rok podatkowy przychodów, kosztów i dochodu z najmu, w Pani przypadku jak mniemam opodatkowanego według skali podatkowej (nie wskazuje Pani, by dokonała wyboru rozliczenia zryczałtowanego), dokonuje się na formularzu PIT-36 w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym przychód wystąpił.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz
Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu