Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje kilkudniowej przerwy w zatrudnieniu

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 10.03.2009

W związku ze zmianą przeze mnie pracy z dniem 31 grudnia, nowy pracodawca chce podpisać ze mną umowę dopiero od dnia 7 stycznia. Jakie konsekwencje prawne, skarbowe i związane z wypłatą przyszłej emerytury może mieć dla mnie brak ciągłości zatrudnienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konsekwencje kilkudniowej przerwy w zatrudnieniu

Fot. Fotolia

Nawiązanie stosunku pracy po kilku dniach od rozwiązania umowy o pracę z poprzednim pracodawcą

Nawiązanie stosunku pracy z nowym pracodawcą od dnia 7 stycznia, w przypadku gdy poprzednia umowa o pracę została rozwiązana z dniem 31 grudnia nie wiąże się dla Pana z poważnymi konsekwencjami.

Zatrudnienie Pana od dnia 7 stycznia będzie się wiązało z wypłatą niższego wynagrodzenia za miesiąc styczeń – nie otrzyma Pan pełnego wynagrodzenia miesięcznego zgodnego z umową, ponieważ w styczniu przepracuje Pan niepełny miesiąc.

Czy przerwa w zatrudnieniu wiążę się z konsekwencjami podatkowymi?

Przerwa w zatrudnieniu nie wiąże się dla Pana z żadnymi konsekwencjami podatkowymi. Podatki płaci się od uzyskanego przychodu w ciągu roku podatkowego (od 1 stycznia do 31 grudnia). Wysokość podatku nie jest zależna od tego, czy zaistnieje ciągłość zatrudnienia.

Przerwa w zatrudnieniu poniżej 30 dni a zasiłek chorobowy

Jako że przerwa w zatrudnieniu będzie wynosiła mniej niż 30 dni, nie traci też Pan prawa do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. W przypadku gdyby przerwa w zatrudnieniu przekroczyła 30 dni, to wówczas prawo do wynagrodzenia za czas choroby nabyłby Pan dopiero po 30 dniach zatrudnienia. Wynika to z tego, że osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

W Pana przypadku przerwa w ubezpieczeniu wynosić będzie tylko 7 dni, więc nawet jeśli zachorowałby Pan w pierwszym dniu nowej pracy, otrzyma Pan zasiłek chorobowy.

Czy przerwa w zatrudnieniu ma znaczenie dla przysługującego urlopu

Siedmiodniowa przerwa w zatrudnieniu nie będzie miała również znaczenia dla przysługującego Panu urlopu. Stosownie do art. 1541 § 1 Kodeksu pracy do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

To, że rozpocznie Pan pracę nie od początku roku, a od 7 stycznia nie wpłynie również na ilość dni przysługującego Panu urlopu, będzie on Panu przysługiwał w wymiarze 20 lub 26 dni (w zależności od okresu zatrudnienia). Siedem dni stycznia to okres zbyt krótki, by miał wpływ na wymiar przysługującego Panu urlopu w roku, w którym nie przepracuje Pan go całego.

Zasiłek dla bezrobotnych a kilkudniowa przerwa w zatrudnieniu

Krótka, sześciodniowa przerwa w zatrudnieniu nie będzie miała istotnego znaczenia w przypadku ewentualnego ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych. Zasiłek ten przysługuje (prócz spełnienia innych przesłanek) osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni była zatrudniona i osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających dłużej niż 30 dni).

 

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do emerytury niezależnie tego, czy przystąpiły lub nie przystąpiły do funduszu emerytalnego. Jedynym warunkiem uzyskania emerytury jest osiągnięcie minimalnego wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Od czego jest uzależnione prawo do emerytury?

Prawo do emerytury nie jest uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego okresu ubezpieczenia, a tym bardziej od zachowania ciągłości zatrudnienia. Podstawą obliczenia emerytury jest zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego, za okres od 1 stycznia 1999 r. powiększona o zwaloryzowany kapitał początkowy.

 

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz po udowodnieniu okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Również w przypadku tych osób nie jest wymagane zachowanie ciągłości zatrudnienia.

 

Gdyby zatrudnienie u nowego pracodawcy nastąpiło z dniem 1 stycznia, a nie 7 stycznia miałby Pan dłuższy o 6 dni okres składkowy, a kwota składki na Pana ubezpieczenie emerytalne za styczeń byłaby nieznacznie wyższa.

 

Brak ciągłości zatrudnienia może mieć znaczenie dla ewentualnych starań o kredyt bankowy czy też pożyczkę, ale zależy to od wewnętrznych uregulowań poszczególnych banków. Może się okazać, że bank zgodzi się Panu przyznać kredyt np. dopiero po przepracowaniu u nowego pracodawcy 3 miesięcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (18):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus dziewięć =

06.01.2016

Pani Halino, ja nie jestem prawnikiem i może nie wiem tego dobrze ale co do okresu zatrudnienia do obliczenia emerytury to liczy się 10 kolejnych lat z ostatnich 20 lat pracy. Te kolejne lata wybiera się samemu. I nie jest ważne ile się w którymś roku pracowało, ważne ile wynosiła składka. Nawet jak się wcale przez rok nie pracowało w tym okresie to rok zalicza się ale z zerową składką co obniży średnią.

Marek

21.09.2015

Pani Halino - jeśli opisywany przypadek zakłada jedynie 7-dniowy okres bez zatrudnienia to składki emerytalne zostaną odprowadzone zarówno za miesiąc grudzień jak i styczeń z tym, że za styczeń będą minimalnie niższe.

Maciej

04.07.2015

A ja mam wątpliwości ,ponieważ brak ciągłości w zatrudnieniu może mieć wpływ na obliczenie wysokości emerytury albowiem z tego co się zdążyłam zorientować wysokość emerytury oblicza się na podstawie 10 lat nie przerwanej pracy.

Halina

19.12.2014

Tak jak wszyscy uważam ten tekst za bardzo pomocny. Moja przerwa w pracy wyniesie troszkę ponad 30 dni i martwiłem się o konsekwencje.

havoc

15.10.2014

wyczerpujący artukuł, mam podobna sytuację i dokladnie o takie potwierdzenie mi chodzilo

Agata

03.10.2014

Super artykuł! Rozwiał i moje wątpliwości. Dziękuje

Paulina

01.10.2014

Właśnie szukałam odpowiedzi na powyższe pytanie. Cieszę się bardzo że udało mi się trafić na tą stronę i uzyskać rzetelną i w pełni wyczerpującą odpowiedź na trapiące mnie pytanie.

Alicja

14.03.2014

Witam, też jestem pod wrażeniem wyczerpania tematu, mnie również Państwo pomogli,pozdrawiam

jotem

14.11.2013

i ja dziękuje- pomógł mi Pan rowiązac ten problem :)

Trev440

03.06.2013

Dziękuję bardzo za informacje. Wszystko w pigułce w jednym miejscu. Pozdrawiam.

drk

30.04.2013

Ja również dziękuję za informację,

Stas

03.03.2013

Bardzo dziękuję za kompetentne wyjaśnienie sprawy.

Romek

30.11.2012

Dziękuję za cenną poradę. Bardzo przydatna i jasno przekazana wiedza.
Pozdrawiam

Mati

02.07.2012

nie ma to jak mądra głowa. Ja też skorzystałem dziękuję.

Paweł

10.05.2012

Dziękuję. Minie też się przydały te informacje.

Justyna

02.11.2011

Będzie miało to znaczenie przypadku gdy jest się małżonkiem rolnika, który podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w krus. W takim przypadku wystąpi obowiązek zapłaty za cały kwartał składki w krus.

Jola

11.10.2011

U mnie ta przerwa wynosi 14 dni, a więc również nie będę miał żadnych poważnych konsekwencji. Dzieki za informację !

Konrad

31.07.2011

Jestem w podobnej sytuacji i dzięki powyższemu artykułowi już wiem, że nic mi nie grozi... :) Jednoznacznie opisuje on konsekwencje przerwy a przede wszystkim jest zrozumiały. Dziękuję!

CharlieCharlie

»Podobne materiały

Restrukturyzacja firmy jako powód zwolnienia

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę. Jako powód podał restrukturyzację firmy – tymczasem zmieniły się jedynie nazwy działów. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?

 

Zawarcie umowy o pracę podczas zwolnienia lekarskiego

Mam umowę o pracę na czas określony do dnia 15.10.2010 r., a przebywam na zwolnieniu lekarskim do dnia 20.10.2010 r. Czy mogę zawrzeć nową umowę z pracodawcą od dnia 16.10.2010 r., w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy taka umowa może zostać zakwestionowana i na jakiej podstawie?

 

Zawarcie związku małżeńskiego z osobą bez ważnego paszportu i wizy

Mój chłopak jest Marokańczykiem. Przebywa nielegalnie we Francji, ma tylko dowód osobisty, bo jego paszport stracił ważność i nie posiada wizy. Ja mieszkam w Polsce, ale obecnie pracuję na kontrakcie we Francji. Chcielibyśmy się pobrać, czy będzie to możliwe? A jeśli tak, to gdzie – we Fr

 

Ustalenie miejsca zamieszkania dziecka

Jestem po rozwodzie, mamy córkę (11 lat). Była żona z dzieckiem zamieszkała w altanie w ogródku działkowym należącym do jej konkubenta. Córka woli spędzać czas u mnie, ma swój pokój (jesteśmy właścicielami mieszkania własnościowego z ex żoną). Tymczasem matka grozi jej, że nas rozłączy, jeśli d

 

Wykorzystanie wizerunków znanych osób do celów komercyjnych

Chciałbym wyprodukować grę planszową z kartami będącymi karykaturami osób powszechnie znanych. Karykatury wykona artysta plastyk. Czy taki celebryta albo polityk może pozwać nas do sądu za sprzedawanie jego wizerunku wraz z grą planszową? Jak daleko można się posunąć ze śmiesznością postaci –

 

Nieodebrane świadectwo maturalne ze studiów

W 2009 r. zapisałam się na prywatne studia, niestety nie dostałam pracy i zabrakło mi pieniędzy na czesne. Nie odebrałam świadectwa maturalnego, bo bałam się, że każą mi płacić za studia. Czy teraz to świadectwo mogą mi odesłać na dawny adres? Co mam robić?

 

Przekazanie firmy synowi bez płacenia podatku VAT i dochodowego

Jestem emerytem prowadzącym działalność gospodarczą. Ze względów zdrowotnych chciałbym przekazać firmę synowi, który obecnie jest zatrudniony na umowę o pracę . Zatrudniam również pracowników (osoby obce). Czy jest możliwość przekazania firmy synowi, unikając płacenia VAT-u i podatku dochodowego? Cz

 

Najem okazjonalny, gdy lokator jest właścicielem innego mieszkania

Planuję wynająć mieszkanie, które jest własnością męża, ale dysponuję pełnomocnictwem do zawierania umów najmu w jego imieniu ze względu nieobecność męża w kraju. Właśnie znalazł się potencjalny najemca, ale problem w tym, że posiada on mieszkania w innym mieście. Jest żonaty, ale mieszkanie należy

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »