Konsekwencje kilkudniowej przerwy w zatrudnieniu

• Autor: Łukasz Obrał

W związku ze zmianą przeze mnie pracy z dniem 31 grudnia, nowy pracodawca chce podpisać ze mną umowę dopiero od dnia 7 stycznia. Jakie konsekwencje prawne, skarbowe i związane z wypłatą przyszłej emerytury może mieć dla mnie brak ciągłości zatrudnienia?

Konsekwencje kilkudniowej przerwy w zatrudnieniu

Fot. Fotolia

Nawiązanie stosunku pracy po kilku dniach od rozwiązania umowy o pracę z poprzednim pracodawcą

Nawiązanie stosunku pracy z nowym pracodawcą od dnia 7 stycznia, w przypadku gdy poprzednia umowa o pracę została rozwiązana z dniem 31 grudnia nie wiąże się dla Pana z poważnymi konsekwencjami.

Zatrudnienie Pana od dnia 7 stycznia będzie się wiązało z wypłatą niższego wynagrodzenia za miesiąc styczeń – nie otrzyma Pan pełnego wynagrodzenia miesięcznego zgodnego z umową, ponieważ w styczniu przepracuje Pan niepełny miesiąc.

Czy przerwa w zatrudnieniu wiążę się z konsekwencjami podatkowymi?

Przerwa w zatrudnieniu nie wiąże się dla Pana z żadnymi konsekwencjami podatkowymi. Podatki płaci się od uzyskanego przychodu w ciągu roku podatkowego (od 1 stycznia do 31 grudnia). Wysokość podatku nie jest zależna od tego, czy zaistnieje ciągłość zatrudnienia.

Przerwa w zatrudnieniu poniżej 30 dni a zasiłek chorobowy

Jako że przerwa w zatrudnieniu będzie wynosiła mniej niż 30 dni, nie traci też Pan prawa do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. W przypadku gdyby przerwa w zatrudnieniu przekroczyła 30 dni, to wówczas prawo do wynagrodzenia za czas choroby nabyłby Pan dopiero po 30 dniach zatrudnienia. Wynika to z tego, że osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

W Pana przypadku przerwa w ubezpieczeniu wynosić będzie tylko 7 dni, więc nawet jeśli zachorowałby Pan w pierwszym dniu nowej pracy, otrzyma Pan zasiłek chorobowy.

Czy przerwa w zatrudnieniu ma znaczenie dla przysługującego urlopu

Siedmiodniowa przerwa w zatrudnieniu nie będzie miała również znaczenia dla przysługującego Panu urlopu. Stosownie do art. 1541 § 1 Kodeksu pracy do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

To, że rozpocznie Pan pracę nie od początku roku, a od 7 stycznia nie wpłynie również na ilość dni przysługującego Panu urlopu, będzie on Panu przysługiwał w wymiarze 20 lub 26 dni (w zależności od okresu zatrudnienia). Siedem dni stycznia to okres zbyt krótki, by miał wpływ na wymiar przysługującego Panu urlopu w roku, w którym nie przepracuje Pan go całego.

Zasiłek dla bezrobotnych a kilkudniowa przerwa w zatrudnieniu

Krótka, sześciodniowa przerwa w zatrudnieniu nie będzie miała istotnego znaczenia w przypadku ewentualnego ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych. Zasiłek ten przysługuje (prócz spełnienia innych przesłanek) osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni była zatrudniona i osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających dłużej niż 30 dni).

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do emerytury niezależnie tego, czy przystąpiły lub nie przystąpiły do funduszu emerytalnego. Jedynym warunkiem uzyskania emerytury jest osiągnięcie minimalnego wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Od czego jest uzależnione prawo do emerytury?

Prawo do emerytury nie jest uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego okresu ubezpieczenia, a tym bardziej od zachowania ciągłości zatrudnienia. Podstawą obliczenia emerytury jest zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego, za okres od 1 stycznia 1999 r. powiększona o zwaloryzowany kapitał początkowy.

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz po udowodnieniu okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Również w przypadku tych osób nie jest wymagane zachowanie ciągłości zatrudnienia.

Gdyby zatrudnienie u nowego pracodawcy nastąpiło z dniem 1 stycznia, a nie 7 stycznia miałby Pan dłuższy o 6 dni okres składkowy, a kwota składki na Pana ubezpieczenie emerytalne za styczeń byłaby nieznacznie wyższa.

Brak ciągłości zatrudnienia może mieć znaczenie dla ewentualnych starań o kredyt bankowy czy też pożyczkę, ale zależy to od wewnętrznych uregulowań poszczególnych banków. Może się okazać, że bank zgodzi się Panu przyznać kredyt np. dopiero po przepracowaniu u nowego pracodawcy 3 miesięcy.