Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mąż nie chce płacić płacić części czynszu i raty kredytu po rozwodzie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.02.2019

Po rozwodzie z mężem zostałam we wspólnym mieszkaniu do czasu podziału majątku, wraz z dziećmi. Mężowi na sprawie rozwodowej został przyznany największy pokój na wyłączność. 2 tygodnie po sprawie wyprowadził się do swojej partnerki, zaś pokój zamknął na klucz. Nie chce płacić części czynszu ani raty kredytu, ja korzystam z najmniejszego pokoju, nie mam dostępu do balkonu w jego pokoju. Jak rozwiązać problem z tym kłopotliwym podziałem mieszkania, zwłaszcza że były mąż do niczego się nie dokłada? Co zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Mąż nie chce płacić płacić części czynszu i raty kredytu po rozwodzie

Jest Pani w trakcie podziału majątku, mąż nie płaci czynszu za mieszkanie – proszę dołączyć do roszczeń sprawy majątkowej rozliczenie czynszu, jaki przypada na jego część mieszkania. Tesli nie używa mediów – to za to go Pani nie rozliczy. Ale za czynsz i kredyt – owszem. Nie ma go Pani jak eksmitować, bo jeśli sąd mu przyznał pokój do czasu podziału, to ma do niego prawa.

 

Orzeczenie w wyroku rozwodowym o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania znajdowało podstawy w przepisie art. 58 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który w zdaniu pierwszym stanowi, iż jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Powyższe rozstrzygnięcie miało charakter tymczasowy.

 

W praktyce funkcjonuje ono do chwili, gdy małżonkowie zamieszkają oddzielnie bądź gdy jedno z nich (uprawnione) skorzysta z możliwości eksmitowania drugiego z małżonków. Dodać należy, że w chwili, gdy sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego przez małżonków mieszkania, nie ma znaczenia tytuł prawny do tego lokalu, jak również okoliczność, któremu z tych małżonków taki tytuł przysługuje.

 

Małżonek na podstawie rozstrzygnięcia o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania nie uzyskuje prawa do lokalu, a jedynie faktyczną możliwość tymczasowego zamieszkiwania w tym lokalu w określony sposób (por. uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 25 lutego 2011 r., sygn. akt I ACa 928/10 POSAG 2011/2/3-17). U Pani jest to jeszcze o tyle bardziej skomplikowane, o ile mieszkanie jest współwłasnością.

 

Reasumując – w toku sprawy podziałowej proszę żądać rozliczenia czynszu i dotychczas spłaconego kredytu. Jeśli mieszkanie ma przypaść Pani w wyniku podziału, proszę wnioskować, aby sąd wydał postanowienie w zakresie dopuszczenie Pani do użytkowania pokoju na czas trwania postępowania, ponieważ mąż z niego nie korzysta.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus I =

»Podobne materiały

Intercyza w trakcie małżeństwa i aktualny podział majątku

W 2004 r., w czasie trwania naszego małżeństwa podpisaliśmy intercyzę. W listopadzie ubiegłego roku dostaliśmy rozwód, czeka nas jeszcze sprawa o podział majątku. W chwili podpisania rozdzielności (czyli intercyzy) posiadaliśmy jako małżeństwo dwa mieszkania nabyte wspólnie o wartości jedno 50

Rozdzielność majątkowa a wspólny kredyt mieszkaniowy

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową małżonków mimo posiadania przez nich wspólnego kredytu mieszkaniowego? Mamy oddzielne konta, mieszkam sama z synem i samodzielnie spłacam kredyt oraz opłacam nasze wspólne mieszkanie. Sąd orzekł, że przyjmie pozew, jeśli spłacę cały kredyt. Czy to zgodne z
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »