Zwrot połowy czynszu od byłego męża

Czy przy podziale majątku w sądzie należy mi się zwrot od byłego męża za 1/2 czynszu mieszkaniowego mieszkania własnościowego spółdzielczego po ustaniu wspólności majątkowej, gdy w nim nie mieszka? Uważam, że były mąż powinien płacić 1/2 czynszu mieszkaniowego aż do czasu zakończenia podziału majątku i uprawomocnienia się podziału. Jak umotywować żądanie zapłaty i tę sytuację do sądu, jakie są przepisy prawa w tej sprawie?

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

„Art. 31. [Wspólność ustawowa; majątek wspólny]

§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.)”.

Do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte zarówno przez oboje małżonków, jak i przez jedno z nich. Dla przynależności przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego zatem nie ma znaczenia, czy stroną czynności prawnej, której skutkiem jest nabycie przedmiotu majątkowego, są oboje małżonkowie, czy jedno z nich.

Zasadą jest, że do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego. Wyjątkiem są dochody z majątku osobistego każdego z małżonków (art. 31 § 2 pkt 2), a także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego każdego z małżonków, gdy przepis szczególny tak stanowi (art. 33 pkt 10).

W razie podziału majątku ma Pani prawo dochodzić zwrotu nakładów w postaci połowy opłat za mieszkanie od czasu ustania wspólności ustawowej. Dotyczy to zarówno nakładów z majątku osobistego na majątek osobisty męża jak też nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty męża. Podstawą rozliczenia tego nakładu jest treść przepisu art. 207 Kodeksu cywilnego: współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną w stosunku do wielkości udziałów. Wnioskodawca, wnosząc czynsz na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, zmierzał do zachowania wspólnego prawa, zaległości czynszowe mogły bowiem doprowadzić utraty tego prawa. Brak jest podstaw odliczenia jako nakładu czynszu płaconego przed datą rozwodu, gdyż do daty orzeczenia prawomocnego rozwodu strony łączyła wspólność ustawowa.