.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Samochód na kredyt kupiony przez małżonka przed rozwodem

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 25.01.2012

Jestem właścicielem samochodu, który kupiłem na kredyt (dalej go spłacam). Wkrótce się rozwodzę. Żona zabrała jednak dokumenty pojazdu i nie chce ich oddać. Chciałbym sprzedać samochód i spłacić kredyt. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wobec faktu pozostawania w związku małżeńskim podlegacie Państwo rygoryzmowi ustroju wspólności ustawowej. Oznacza to, że do czasu jej zniesienia wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w trakcie małżeństwa wchodzą w jej skład i stanowią majątek wspólny małżonków. Zbycie, zniszczenie przedmiotu bez zgody współmałżonka może rodzić odpowiedzialność cywilnoprawną, a w pewnych sytuacjach także karnoprawną.

 

Oczywiście w trakcie sprawy o podział majątku wspólnego może Pan powoływać się na istniejącą między Państwem faktyczną separację, która może uzasadniać ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, w tym w samochodzie nabytym na kredyt.

 

Sam fakt, że spłaca Pan kredyt, może uzasadniać przyznanie samochodu Panu.

 

W trakcie trwania ustroju wspólności małżeńskiej nie może Pan „samowolnie” dysponować przedmiotami majątkowymi wchodzącymi w jej skład. Takie działanie nie znajduje ochrony w obowiązujących przepisach prawnych.

 

W Pana sytuacji jedyną możliwością wyjścia z impasu jest wystąpienie z wnioskiem o podział majątku wspólnego poprzez wskazanie przyznania Panu samochodu bez spłaty na rzecz żony ze względu na ciążący na nim kredyt.

 

Dodam też, że po rozwodzie samochód stanowić będzie Państwa współwłasność w częściach ułamkowych. W dalszym ciągu pełne uregulowanie własności wymaga przeprowadzenia sprawy o podział majątku wspólnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »