Samochód na kredyt kupiony przez małżonka przed rozwodem

Jestem właścicielem samochodu, który kupiłem na kredyt (dalej go spłacam). Wkrótce się rozwodzę. Żona zabrała jednak dokumenty pojazdu i nie chce ich oddać. Chciałbym sprzedać samochód i spłacić kredyt. Co robić?

Samochód na kredyt kupiony przez małżonka przed rozwodem

Sprzedaż auta bez wiedzy i zgody współmałżonka

Wobec faktu pozostawania w związku małżeńskim podlegacie Państwo rygoryzmowi ustroju wspólności ustawowej. Oznacza to, że do czasu jej zniesienia wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w trakcie małżeństwa wchodzą w jej skład i stanowią majątek wspólny małżonków. Zbycie, zniszczenie przedmiotu bez zgody współmałżonka może rodzić odpowiedzialność cywilnoprawną, a w pewnych sytuacjach także karnoprawną.

Oczywiście w trakcie sprawy o podział majątku wspólnego może Pan powoływać się na istniejącą między Państwem faktyczną separację, która może uzasadniać ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, w tym w samochodzie nabytym na kredyt.

Sam fakt, że spłaca Pan kredyt, może uzasadniać przyznanie samochodu Panu.

W trakcie trwania ustroju wspólności małżeńskiej nie może Pan „samowolnie” dysponować przedmiotami majątkowymi wchodzącymi w jej skład. Takie działanie nie znajduje ochrony w obowiązujących przepisach prawnych.

W Pana sytuacji jedyną możliwością wyjścia z impasu jest wystąpienie z wnioskiem o podział majątku wspólnego poprzez wskazanie przyznania Panu samochodu bez spłaty na rzecz żony ze względu na ciążący na nim kredyt.

Dodam też, że po rozwodzie samochód stanowić będzie Państwa współwłasność w częściach ułamkowych. W dalszym ciągu pełne uregulowanie własności wymaga przeprowadzenia sprawy o podział majątku wspólnego.