.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt wzięty na samochód dla męża a spłata po rozwodzie

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 21.03.2011

Rok temu wzięłam kredyt na samochód dla męża. Niestety, planujemy rozwód, a mąż oznajmił, że nie ma zamiaru dalej spłacać rat. Czy po rozwodzie tylko ja będę zobowiązana do spłaty kredytu? Czy będę musiała w przyszłości odpowiadać za długi męża?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przedstawiony przez Panią problem dotyczy stosunków majątkowych małżeńskich. Domniemywam, że nie zawarli Państwo przedmałżeńskiej umowy majątkowej powszechnie nazywanej intercyzą. Wobec tego związani jesteście Państwo ustrojem wspólności ustawowej. Oznacza to, iż wszelkie przedmioty majątkowe (co do zasady) nabyte w trakcie małżeństwa stanowią składnik majątku wspólnego. Z drugiej strony zobowiązania zaciągnięte na zaspokajanie potrzeb rodziny solidarnie obciążają małżonków. Solidarność oznacza, że wierzyciel (bank) może domagać się zaspokojenia długu od jednego z Państwa bądź od obojga.

 

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w razie „rozstania”, przy czym dotyczy to tylko rozstania formalnego, tj. rozwodu. Z chwilą ustania małżeństwa powstaje ustrój rozdzielności majątkowej. Od tego momentu przedmioty nabyte przez każdego z małżonków wchodzą w skład ich majątku osobistego, także za długi każde z byłych małżonków odpowiada swoim majątkiem osobistym.

 

Reasumując powyższy wątek, jedynym sposobem wyłączenia odpowiedzialności za długi męża jest zniesienie ustroju wspólności ustawowej i wprowadzenie rozdzielności majątkowej. Możecie Państwo to uzyskać w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego lub w drodze sądowej (postępowanie o zniesienie wspólności majątkowej lub rozwiązanie małżeństwa przez rozwód).

 

Odnosząc się do kwestii samochodu, jak wspominałem, zaprzestanie jego spłacania może spowodować wszczęcie przez bank procedury windykacyjnej. Bank jako wierzyciel może wybrać, od kogo będzie dochodził zaspokojenia roszczenia – czy od Pani, czy od męża, czy też od obojga Państwa.

 

Natomiast jeżeli samochód zostanie w Pani posiadaniu i to Pani spłaci kredyt, będzie to okoliczność przemawiająca za przyznaniem samochodu Pani w toku ewentualnego postępowania o podział majątku wspólnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »