Zakup samochodu w trakcie rozwodu

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej, potrzebuję kupić samochód. Jeśli rodzice przekażą mi pieniądze na jego zakup w formie darowizny, to czy pojazd przy podziale majątku będzie traktowany jako mój majątek osobisty? A może rodzice powinni mi kupić samochód i przekazać w obecności notariusza? Czy zakup auta na moją firmę spowoduje, że samochód będzie tylko mój?

Zakup samochodu w trakcie rozwodu

Czy darowizna od rodziców dla jednego z małżonków wejdzie do majątku wspólnego?

Podstawę prawną dla przedstawionego przez Panią problemu stanowi art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie bowiem z jego treścią „do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił”.

Zgodnie z powyższym przekazanie przez rodziców określonej kwoty na Pani rzecz w drodze darowizny powoduje, iż stanie się ona częścią Pani majątku osobistego. Nabycie za tę kwotę samochodu nie zmieni tego stanu rzeczy (jest to tzw. surogacja, a więc zamiana składnika majątku osobistego na inny).

W drodze wyjaśnienia informuję, że dla darowizny samochodu nie jest wymagana forma aktu notarialnego. Czynność darowizny jest skuteczna także przy zachowaniu formy pisemnej.

W wypadku wzięcia samochodu w leasing niestety wchodzi on w skład majątku dorobkowego. Stąd też jedynym racjonalnym rozwiązaniem pozostaje darowizna przez rodziców.