Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup samochodu w trakcie rozwodu

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 31.05.2011

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej, potrzebuję kupić samochód. Jeśli rodzice przekażą mi pieniądze na jego zakup w formie darowizny, to czy pojazd przy podziale majątku będzie traktowany jako mój majątek osobisty? A może rodzice powinni mi kupić samochód i przekazać w obecności notariusza? Czy zakup auta na moją firmę spowoduje, że samochód będzie tylko mój?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną dla przedstawionego przez Panią problemu stanowi art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie bowiem z jego treścią „do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił”.

 

Zgodnie z powyższym przekazanie przez rodziców określonej kwoty na Pani rzecz w drodze darowizny powoduje, iż stanie się ona częścią Pani majątku osobistego. Nabycie za tę kwotę samochodu nie zmieni tego stanu rzeczy (jest to tzw. surogacja, a więc zamiana składnika majątku osobistego na inny).

 

W drodze wyjaśnienia informuję, że dla darowizny samochodu nie jest wymagana forma aktu notarialnego. Czynność darowizny jest skuteczna także przy zachowaniu formy pisemnej.

 

W wypadku wzięcia samochodu w leasing niestety wchodzi on w skład majątku dorobkowego. Stąd też jedynym racjonalnym rozwiązaniem pozostaje darowizna przez rodziców.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + 0 =

»Podobne materiały

Darowizna samochodu w leasingu

Mój mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, nie jest płatnikiem VAT, rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Ja nie pracuję razem z nim (ale rozliczamy się wspólnie z podatków, nie mamy rozdzielności majątkowej). Niedawno wykupił samochód z leasingu, który wziął na swoją

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »