.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zmusić byłą żonę do opłacania rachunków po połowie?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 07.06.2015

Mieszkamy po rozwodzie w mieszkaniu stanowiącym naszą wspólną własność. Z uwagi na to, że wszystkie umowy są na mnie – rachunki przychodzą również na mnie i ja je muszę płacić, bo moja była żona nie chce. Wielokrotnie zwracałem się do niej z prośbą o dokładanie się do rachunków. Nic sobie z tego nie robi. Proszę o pomoc, jak zmusić byłą żonę do opłacania rachunków po połowie? Czy sąd może jej to nakazać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli mieszkanie stanowi współwłasność Pana i byłej żony, to aktualnie po dniu orzeczenia rozwodu jest to współwłasność w tzw. częściach ułamkowych. Zgodnie bowiem z art. 195 Kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność) i wyróżniamy dwa jej rodzaje: współwłasność łączną i ułamkową.

 

Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie współwłasność wspólna małżonków przekształca się w ułamkową. Przyjmuje się, że byli małżonkowie posiadają równe udziały w majątku wspólnym. Jak zaś stanowi art. 207 K.c., pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

 

Oznacza to, że Pana była żona ma obowiązek ponoszenia połowy kosztów związanych z własnością nieruchomości. Taka sytuacja będzie się utrzymywać do czasu, aż Państwo przed notariuszem lub w sądzie podzielą majątek i zostanie on w ramach tego podziału przyznany na wyłączną własność Panu lub byłej żonie.

 

Obecnie może Pan zatem domagać się zwrotu uiszczonych kwot w postępowaniu sądowym – w tej chwili może to być tylko powództwo o zapłatę połowy tych dotychczasowych opłat. Pozew taki, z uwagi na wysokość roszczeń, składa się do sądu rejonowego, a wysokości opłaty zależy od wartości przedmiotu sporu, czyli długu, i jest to 5%.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »